Gwardia. Zakupy i jedzenie pod okiem bokserów. Zajrzeliśmy przed otwarciem

[object Object]
Krystyna Chami o pracach wykonanych w budynkuMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/6

Punkty gastronomiczne zainstalowane, rozkład przyszłych sklepów opracowany, meble na antresoli już czekają, mistrzowie boksu łypią na wszystko z archiwalnych zdjęć zawieszonych pod dachem. Hala Gwardii szykuje się do otwarcia w nowej odsłonie. Ma ono nastąpić pod koniec września, ale kamera tvnwarszawa.pl zajrzała do środka już dziś.

Nowi gospodarze Hali Gwardii przejęli ją w maju tego roku i niemal od razu przystąpili do prac adaptacyjnych. Pierwotnie planowali otwarcie obiektu jeszcze w wakacje, ostatecznie przesunięto je o kilka tygodni – na koniec września. Efekty prac widać na zewnątrz – nad drzwiami wejściowymi pojawiły się czarno-białe tablice z nowym logo. Ale główne prace dotyczyły oczywiście wnętrza. Co udało się zrobić w trzy miesiące?

Nad głowami bokserzy, na dole ring

Przeprowadziliśmy remont obiektu. Musieliśmy wykonać podstawowe elementy, jak sanitariaty, czy zabezpieczenie instalacji elektrycznej. Przygotowaliśmy wszystkie lokale pod gastronomię – mówi nam koordynatorka programu hali Krystyna Chami.

Widać już, jak zorganizowana będzie nowa Gwardia. Wzdłuż ściany południowej, czyli od strony Parku Mirowskiego, usytuowano boksy na lokale gastronomiczne. Przed nimi znajdą się długie stoły i proste ławy. Razem stworzą część gastronomiczną. Drugą połowę wypełnią stragany ze świeżą żywnością. Pierwsze metalowe stoiska z prostym, drewnianym blatem już przyjechały. Brakuje jeszcze kramów, które znajdą się przy ścianie od strony alei Jana Pawła II. To miejsce zarezerwowano dla sprzedawców świeżych ryb i owoców morza.

Najbardziej zaskakuje pełnowymiarowy ring bokserski, który stoi na środku. To nawiązanie do przeszłości, w której hala była areną bokserskich pojedynków. – To było moje marzenie, żeby ring się tu znalazł, żeby historia tego miejsca była z powrotem namacalna. Jak ludzie zaczną pytać, co robi tu ten ring, łatwiej będzie przemycić historię boksu w Warszawie i historię Feliksa Stamma – opowiada Chami i zdradza, że na ring nie będzie tylko scenografią, a mają się na nim pojawiać pięściarze.

O bokserach, którzy walczyli w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu przypominają też wielkoformatowe, czarno-białe zdjęcia, który zawisły już pod dachem budynku. Najlepiej widoczne będą z góry, z antresoli, która będzie jedynym eleganckich miejscem w gastronomiczno-handlowym centrum. W ostatnich latach działał tu sklep z używaną odzieżą.

- Brasserie Smak na piętrze będzie miejscem odpoczynku, z dobrze wyposażonym barem, gdzie w okoliczności dobrego, polskie designu, z widokiem na halę, będzie można się od niej nieco odciąć. Będzie interesujący zestaw drinków i ciekawe przekąski. Antresola będzie jedynym miejscem, gdzie będzie funkcjonować obsługa kelnerska – zapowiada Krzysztof Cybruch, odpowiedzialny za komercjalizację Gwardii.

Stragany, gastronomia, sklepy

Pomieszczenia pod antresolą (zachowano ich wcześniejszy układ) przeznaczono przede wszystkim na specjalistyczne sklepy z jedzeniem, ale znajdą się tam także: bar mleczny, strefa zabaw dla dzieci, sklepik fundacji Bęc Zmiana i siedziba fundacji im. Feliksa Stamma, założonej przez wnuczkę legendarnego trenera pięściarzy. Także tu usytuowane zostały toalety.

Równocześnie z pracami budowlanymi trwała komercjalizacja, czyli poszukiwania podmiotów, które będą tu karmić i handlować. Jak zdradza Cybruch, początkowo na listę trafiło 76 knajp: zarówno tych o ugruntowanej pozycji, jak i dopiero rodzących się konceptów kulinarnych. - Zainteresowanie było spore, zdecydowaną większość znam, ale ostateczny wybór jednej z kilku podobnych pozycji był trudny. Zadziałała kwestia decyzyjności, zrozumienia naszej filozofii, ale też gotowość do szybkiego rozpoczęcia prac – tłumaczy Cybruch.

Dobór lokali można porównać do starannego układania puzzli. Nasi rozmówcy podkreślają, że zależało im na stworzeniu oferty różnorodnej smakowo, ale też cenowo. - Wydaje mi się, że powstała fajna selekcja różnych kuchni: od wegańskich po mięsne, od bałkańskich po orientalne, każdy znajdzie coś dla siebie. Przekrój jest na tyle ciekawy, że się szybko nie znudzi. Ostatecznie mamy 22 punkty karmiące, 14 sklepów specjalistycznych i ogromne targowisko, które będzie magnesem dla gości od 8 do 17 każdego dnia – dodaje.

Bezpośrednio od producenta

Targ to oczko w głowie gospodarzy nowej Gwardii. Zapowiadają, że w "pierwszym rzucie" działać zacznie 70-80 stoisk. Potem ich liczba dobije do setki. A jeśli bazar okaże się sukcesem, może zwiększyć się jeszcze o kilkanaście straganów. Na tyle pozwala powierzchnia hali. Co w niej kupimy? Krzysztof Cybruch zapowiada, że zarówno produkty podstawowe, codziennego użytku, jak i te bardziej wyrafinowane, ekologiczne, bio, pochodzące z regionalnych manufaktur, upraw czy hodowli.

- Staraliśmy się stworzyć taką selekcję produktów targowych, która będzie komplementarna wobec tego, co się dzieje na zewnątrz. Nie powiela oferty sprzed Hal Mirowskich. Postawiliśmy na krótką drogę między producentem a kupującym, czyli tam, gdzie było realne, staraliśmy się pominąć drogę handlową, zakupów hurtowych i sprzedaży marżowej przez handlowców. O ile nie jest to importer, o ile nie są to produkty z Włoch czy Grecji, szukaliśmy polskich producentów lub przedstawicieli wytwórców – wyjaśnia.

A Krystyna Chami dodaje, że Gwardię należy postrzegać jako część kompleksu, który tworzy także bliźniacza Hala Mirowska i otaczający ją bazar. - Mamy dużą bramę dostawczą, marzy nam się, żeby przy dobrej aurze szeroko ją otwierać, bo nasz koncept to przywracanie Hali Gwardii roli i celów, dla których została zbudowana 120 lat temu – podsumowuje.

Tymczasowo na trzy lata

Firma CBR Events będzie operatorem budynku przez maksymalnie trzy lata. W tym czasie ogłoszone zostanie postępowanie, które ma wyłonić docelowego, długoletniego gospodarza. W zamian za możliwość zarabiania na wynajmie obiektu pod gastronomię i handel ma przeprowadzić generalny remont zabytku. Oddzielny konkurs ogłoszony zostanie na teren wokół hal: od korso kwiatowego po Pałac Lubomirskich.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl