Gwardia. Zakupy i jedzenie pod okiem bokserów. Zajrzeliśmy przed otwarciem

[object Object]
Krystyna Chami o pracach wykonanych w budynkuMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/6

Punkty gastronomiczne zainstalowane, rozkład przyszłych sklepów opracowany, meble na antresoli już czekają, mistrzowie boksu łypią na wszystko z archiwalnych zdjęć zawieszonych pod dachem. Hala Gwardii szykuje się do otwarcia w nowej odsłonie. Ma ono nastąpić pod koniec września, ale kamera tvnwarszawa.pl zajrzała do środka już dziś.

Nowi gospodarze Hali Gwardii przejęli ją w maju tego roku i niemal od razu przystąpili do prac adaptacyjnych. Pierwotnie planowali otwarcie obiektu jeszcze w wakacje, ostatecznie przesunięto je o kilka tygodni – na koniec września. Efekty prac widać na zewnątrz – nad drzwiami wejściowymi pojawiły się czarno-białe tablice z nowym logo. Ale główne prace dotyczyły oczywiście wnętrza. Co udało się zrobić w trzy miesiące?

Nad głowami bokserzy, na dole ring

Przeprowadziliśmy remont obiektu. Musieliśmy wykonać podstawowe elementy, jak sanitariaty, czy zabezpieczenie instalacji elektrycznej. Przygotowaliśmy wszystkie lokale pod gastronomię – mówi nam koordynatorka programu hali Krystyna Chami.

Widać już, jak zorganizowana będzie nowa Gwardia. Wzdłuż ściany południowej, czyli od strony Parku Mirowskiego, usytuowano boksy na lokale gastronomiczne. Przed nimi znajdą się długie stoły i proste ławy. Razem stworzą część gastronomiczną. Drugą połowę wypełnią stragany ze świeżą żywnością. Pierwsze metalowe stoiska z prostym, drewnianym blatem już przyjechały. Brakuje jeszcze kramów, które znajdą się przy ścianie od strony alei Jana Pawła II. To miejsce zarezerwowano dla sprzedawców świeżych ryb i owoców morza.

Najbardziej zaskakuje pełnowymiarowy ring bokserski, który stoi na środku. To nawiązanie do przeszłości, w której hala była areną bokserskich pojedynków. – To było moje marzenie, żeby ring się tu znalazł, żeby historia tego miejsca była z powrotem namacalna. Jak ludzie zaczną pytać, co robi tu ten ring, łatwiej będzie przemycić historię boksu w Warszawie i historię Feliksa Stamma – opowiada Chami i zdradza, że na ring nie będzie tylko scenografią, a mają się na nim pojawiać pięściarze.

O bokserach, którzy walczyli w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu przypominają też wielkoformatowe, czarno-białe zdjęcia, który zawisły już pod dachem budynku. Najlepiej widoczne będą z góry, z antresoli, która będzie jedynym eleganckich miejscem w gastronomiczno-handlowym centrum. W ostatnich latach działał tu sklep z używaną odzieżą.

- Brasserie Smak na piętrze będzie miejscem odpoczynku, z dobrze wyposażonym barem, gdzie w okoliczności dobrego, polskie designu, z widokiem na halę, będzie można się od niej nieco odciąć. Będzie interesujący zestaw drinków i ciekawe przekąski. Antresola będzie jedynym miejscem, gdzie będzie funkcjonować obsługa kelnerska – zapowiada Krzysztof Cybruch, odpowiedzialny za komercjalizację Gwardii.

Stragany, gastronomia, sklepy

Pomieszczenia pod antresolą (zachowano ich wcześniejszy układ) przeznaczono przede wszystkim na specjalistyczne sklepy z jedzeniem, ale znajdą się tam także: bar mleczny, strefa zabaw dla dzieci, sklepik fundacji Bęc Zmiana i siedziba fundacji im. Feliksa Stamma, założonej przez wnuczkę legendarnego trenera pięściarzy. Także tu usytuowane zostały toalety.

Równocześnie z pracami budowlanymi trwała komercjalizacja, czyli poszukiwania podmiotów, które będą tu karmić i handlować. Jak zdradza Cybruch, początkowo na listę trafiło 76 knajp: zarówno tych o ugruntowanej pozycji, jak i dopiero rodzących się konceptów kulinarnych. - Zainteresowanie było spore, zdecydowaną większość znam, ale ostateczny wybór jednej z kilku podobnych pozycji był trudny. Zadziałała kwestia decyzyjności, zrozumienia naszej filozofii, ale też gotowość do szybkiego rozpoczęcia prac – tłumaczy Cybruch.

Dobór lokali można porównać do starannego układania puzzli. Nasi rozmówcy podkreślają, że zależało im na stworzeniu oferty różnorodnej smakowo, ale też cenowo. - Wydaje mi się, że powstała fajna selekcja różnych kuchni: od wegańskich po mięsne, od bałkańskich po orientalne, każdy znajdzie coś dla siebie. Przekrój jest na tyle ciekawy, że się szybko nie znudzi. Ostatecznie mamy 22 punkty karmiące, 14 sklepów specjalistycznych i ogromne targowisko, które będzie magnesem dla gości od 8 do 17 każdego dnia – dodaje.

Bezpośrednio od producenta

Targ to oczko w głowie gospodarzy nowej Gwardii. Zapowiadają, że w "pierwszym rzucie" działać zacznie 70-80 stoisk. Potem ich liczba dobije do setki. A jeśli bazar okaże się sukcesem, może zwiększyć się jeszcze o kilkanaście straganów. Na tyle pozwala powierzchnia hali. Co w niej kupimy? Krzysztof Cybruch zapowiada, że zarówno produkty podstawowe, codziennego użytku, jak i te bardziej wyrafinowane, ekologiczne, bio, pochodzące z regionalnych manufaktur, upraw czy hodowli.

- Staraliśmy się stworzyć taką selekcję produktów targowych, która będzie komplementarna wobec tego, co się dzieje na zewnątrz. Nie powiela oferty sprzed Hal Mirowskich. Postawiliśmy na krótką drogę między producentem a kupującym, czyli tam, gdzie było realne, staraliśmy się pominąć drogę handlową, zakupów hurtowych i sprzedaży marżowej przez handlowców. O ile nie jest to importer, o ile nie są to produkty z Włoch czy Grecji, szukaliśmy polskich producentów lub przedstawicieli wytwórców – wyjaśnia.

A Krystyna Chami dodaje, że Gwardię należy postrzegać jako część kompleksu, który tworzy także bliźniacza Hala Mirowska i otaczający ją bazar. - Mamy dużą bramę dostawczą, marzy nam się, żeby przy dobrej aurze szeroko ją otwierać, bo nasz koncept to przywracanie Hali Gwardii roli i celów, dla których została zbudowana 120 lat temu – podsumowuje.

Tymczasowo na trzy lata

Firma CBR Events będzie operatorem budynku przez maksymalnie trzy lata. W tym czasie ogłoszone zostanie postępowanie, które ma wyłonić docelowego, długoletniego gospodarza. W zamian za możliwość zarabiania na wynajmie obiektu pod gastronomię i handel ma przeprowadzić generalny remont zabytku. Oddzielny konkurs ogłoszony zostanie na teren wokół hal: od korso kwiatowego po Pałac Lubomirskich.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Nieznany sprawca, wyłamując zabezpieczenia podwójnie zamykanych drzwi, włamał się do pylonu mostu Świętokrzyskiego. Sprawą zajmuje się policja.

Wyłamany skobel z kłódką, zniszczony zamek. Ktoś włamał się do pylonu mostu

Wyłamany skobel z kłódką, zniszczony zamek. Ktoś włamał się do pylonu mostu

Źródło:
PAP

W środę na Wiertniczej kierująca bmw wjechała w tył innego auta. Po zderzeniu wysiadła z pojazdu i oddaliła się - ustalił reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński. Na miejscu są utrudnienia w ruchu.

Zderzenie na Wiertniczej. "Kierująca zabrała dziecko i oddaliła się"

Zderzenie na Wiertniczej. "Kierująca zabrała dziecko i oddaliła się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawa ogłosiła przetarg na 120 tysięcy kontrolerów latarni ulicznych. Dzięki drobnemu urządzeniu część słupów oświetleniowych będzie mogła w przyszłości pełnić funkcję ładowarki do elektrycznych hulajnóg, rowerów, a może nawet samochodów.

Słup z gniazdkiem. Podłączysz się do latarni, naładujesz hulajnogę

Słup z gniazdkiem. Podłączysz się do latarni, naładujesz hulajnogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy alarmują, że jezdnia przy skrzyżowaniu Arkuszowej i Estrady na warszawskich Bielanach zostanie poszerzona dzięki wycince starych drzew i zmniejszeniu terenu szkolnego - podnoszą aktywiści z Warszawskiego Alarmu Smogowego. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta odpowiedzialny za inwestycję przyznaje: wycinka będzie i dotyczy 28 drzew.

Wytną 28 drzew, by poszerzyć ulicę w sąsiedztwie szkoły. Pojedzie tędy więcej aut, rodzice zaniepokojeni

Wytną 28 drzew, by poszerzyć ulicę w sąsiedztwie szkoły. Pojedzie tędy więcej aut, rodzice zaniepokojeni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, dwa lekkie samochody rozpoznania ratowniczego i bus do przewozu osób otrzymała warszawska komenda straży pożarnej.

Stołeczni strażacy mają nowe wozy

Stołeczni strażacy mają nowe wozy

Źródło:
PAP

Policja zatrzymała napastnika, który ranił ostrym narzędziem sanitariusza i pielęgniarkę na Izbie Przyjęć oddziału psychiatrycznego w Szpitalu Wolskim na Kasprzaka - dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy ursynowskie stacje pierwszej linii metra: Kabaty, Natolin i Imielin były przez kilka godzin wyłączone. Uruchomiono zastępczą komunikację autobusową.

Trzy stacje metra były zamknięte

Trzy stacje metra były zamknięte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Odolan muszą przygotować się na kolejną zmianę organizacji ruchu w związku z następnym etapem przebudowy ulicy Ordona. Aby zachować przejezdność, wykonawca musi wytyczyć jezdnię tymczasową z wykorzystaniem istniejących zatok postojowych. Taka organizacja ma obowiązywać do połowy kwietnia.

Kolejne zmiany na Ordona. Kierowcy muszą przeparkować auta

Kolejne zmiany na Ordona. Kierowcy muszą przeparkować auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Problemy z przejmowaniem terenów przez wojewodą przełożą się na datę zakończenia ostatniego odcinka drugiej linii metra. Na dalekim Bemowie trwa budowa trzech stacji oraz stacji techniczno-postojowej.

Opóźni się budowa ostatniego odcinka drugiej linii metra

Opóźni się budowa ostatniego odcinka drugiej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Choć nowy wojewoda mazowiecki poszedł na rękę władzom Warszawy, wycofując skargę swojego poprzednika z sądu, to strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku nie wejdzie z dnia na dzień. - Prawdopodobnie ruszy na początku przyszłego roku - powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie nie tak prędko. Na razie nie ma parkomatów

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie nie tak prędko. Na razie nie ma parkomatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Coraz mniej osób korzysta z centrum tranzytowego dla uchodźców z Ukrainy, które od prawie dwóch lat funkcjonuje na Dworcu Wschodnim. Zapadła decyzja o jego zamknięciu. Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski zapowiedział, że w zamian powstanie tam punkt informacyjny na wzór tego, który działa już przy Dworcu Zachodnim.

Nie będzie centrum tranzytowego dla Ukraińców na Dworcu Wschodnim. Zostaje punkt informacyjny

Nie będzie centrum tranzytowego dla Ukraińców na Dworcu Wschodnim. Zostaje punkt informacyjny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie zabójstwa dwóch starszych kobiet w Grójcu (Mazowieckie). Oskarżony 48-latek został skazany na dożywocie. Z domu jednej z ofiar mężczyzna zabrał kilkaset złotych.

"Ukradł kilkaset złotych". Dożywocie za zabójstwo dwóch kobiet

"Ukradł kilkaset złotych". Dożywocie za zabójstwo dwóch kobiet

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Mazowiecka Policja

Nie żyje Magdalena Cwenówna, właściwie Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz, aktorka znana z desek teatrów, a także popularnych filmów i seriali. O jej śmierci poinformował Andrzej Golimont, znany warszawski samorządowiec i przyjaciel rodziny. Magdalena Cwenówna, żona zmarłego w 2011 roku aktora i reżysera Adama Hanuszkiewicza, w maju skończyłaby 70 lat.

Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz nie żyje. Aktorka miała 69 lat

Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz nie żyje. Aktorka miała 69 lat

Źródło:
VIVA!, Film Polski, tvn24.pl

Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT z Lotniska Chopina do Oslo zawrócił w połowie trasy. Jak informuje biuro prasowe przewoźnika, powodem była usterka techniczna. Pasażerowie oczekują na podróż inną maszyną.

Samolot z Warszawy do Oslo zawrócił w połowie trasy

Samolot z Warszawy do Oslo zawrócił w połowie trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zabójstwo. - Sprawca i ofiara pili razem alkohol. Podczas awantury agresor wielokrotnie zadawał znajomemu ciosy w głowę, uderzając go szklaną butelką i drewnianym karniszem - mówi rzeczniczka wolskiej policji.

Siłowali się na rękę, doszło do kłótni. Policja: zabił kolegę drewnianym karniszem

Siłowali się na rękę, doszło do kłótni. Policja: zabił kolegę drewnianym karniszem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Środa to kolejny dzień protestów rolników. Blokady zostały zaplanowane na kilku newralgicznych trasach Mazowsza. Policja potwierdziła, że od wczoraj kontynuowane są dwie, z czego jedna zakończyła się po południu. Zablokowana od rana jest trasa S17 na wysokości Garwolina, gdzie kierowcy mogą mieć utrudniony przejazd w kierunku Warszawy.

Rolnicy nadal protestują. Blokada na trasie S17 w kierunku Warszawy

Rolnicy nadal protestują. Blokada na trasie S17 w kierunku Warszawy

Źródło:
tvnnwarszawa.pl

Dwie osoby podtruły się tlenkiem węgla w Płochocinie. Na miejscu pracowały służby. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Podtrucie tlenkiem węgla pod Warszawą. Dwie osoby trafiły do szpitala

Podtrucie tlenkiem węgla pod Warszawą. Dwie osoby trafiły do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie kobiety trafiły do szpitala po wypadku w okolicach Garwolina. Jedna z poszkodowanych była uwięziona w zniszczonym pojeździe. Strażacy musieli użyć narzędzi hydraulicznych, aby wydostać kierującą z samochodu, który dachował.

"Nie ustąpiła pierwszeństwa", dwie kobiety ranne

"Nie ustąpiła pierwszeństwa", dwie kobiety ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek w zajezdni na Woli przedstawiciele władz Warszawy oraz Tramwajów Warszawskich podpisali umowę na budowę linii tramwajowej pomiędzy ulicą Grójecką a Dworcem Zachodnim. Według harmonogramu pierwsze składy pojadą nową trasą w drugiej połowie 2026 roku.

Tramwaj pojedzie tunelem, dotrze do Dworca Zachodniego. Umowa podpisana

Tramwaj pojedzie tunelem, dotrze do Dworca Zachodniego. Umowa podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być gotowa w kwietniu, ale tramwaje przeprowadzą się tam dopiero latem. Opóźnia się oddanie zajezdni na Annopolu. Tramwajarze przekazali, że deklarowany termin, przypadający na 20 kwietnia, nie zostanie dotrzymany.

Opóźni się oddanie zajezdni na Annopolu

Opóźni się oddanie zajezdni na Annopolu

Źródło:
PAP

Pierwszy tramwaj po nowym torowisku na ulicy Kasprzaka pojedzie 5 marca. Natomiast ulicą Wolską 25 marca - zapowiedział we wtorek prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski. Trwają jeszcze ostatnie prace, ale jak zapewniają tramwajarze, nie ma zagrożenia dla planowego terminu.

Tramwaj pojedzie nowym odcinkiem na Kasprzaka. Jest termin

Tramwaj pojedzie nowym odcinkiem na Kasprzaka. Jest termin

Źródło:
PAP

Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata - taki wyrok usłyszał we wtorek Jarosław M., właściciel firmy, która organizowała wycieczkę do Medjugorie latem 2022 roku. W jej trakcie doszło do tragicznego wypadku. Na autostradzie w Chorwacji autokar z polskimi turystami wpadł do rowu, zginęło 12 osób.

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

Źródło:
PAP