Przygotuj się na:

KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

  Groby Pańskie przypominają o cierpiących w czasie wojen

  TVN Warszawa

  Czas skupienia, nadziei, modlitwy i święcenia pokarmówFakty TVN
  wideo 2/3

  Zwracają uwagę na ludzi cierpiących w konfliktach zbrojnych na całym świecie, ukazują Chrystusa na tle ruchliwej, pełnej reklam ulicy czy metaforycznie przedstawiają łaskę bożą - tak wyglądają Groby Pańskie w warszawskim kościołach. W Wielką Sobotę czuwają przy nich wierni.

  Tradycja dekorowania Grobów Pańskich i ich nawiedzania rozwinęła się w Polsce w XVI wieku. Kościół podkreśla, że ma ona wymiar religijny, symboliczny i społeczny. Grób Pański w kościele św. Marcina przy ulicy Piwnej przedstawia m.in. fragmenty obrazów z cierpiącym Jezusem Chrystusem. Dookoła nich umieszczono kilka czarno-białych zdjęć z również cierpiącymi, płaczącymi osobami z różnych stron świata. Przed ilustracjami stanął surowy ołtarz z desek. U jego postawy znalazł się słowa z psalmu: "Wołam do Ciebie z krańców Ziemi".

  Zwracają uwagę na Aleppo

  Jedna z sióstr zakonnych powiedziała PAP, że zdjęcia zwracają uwagę na cierpiące osoby z całego świata, z regionów ogarniętych konfliktami zbrojnymi, takimi jak np. syryjskie Aleppo. Grób Pański, jak powiedziała, symbolizuje, że Chrystus nadal cierpi w ludziach, którzy nie mogą żyć w pokoju. Natomiast w kościele św. Ducha oo. paulinów przy ul. Długiej Grób Pański został zaprojektowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którzy działają w kościelnej wspólnocie - powiedział o. Dariusz Laskowski. - Grób to instalacja artystyczna, która przedstawia ciężkie kamienie ułożone w kształt popękanego krzyża. Te kamienie wiszą na sznurkach, które symbolizują łaskę z nieba, i nie pozwalają, by kamienie spadły na dół na ciało Jezusa Chrystusa leżące w grobie - wyjaśnił o. Laskowski. Nad grobem umieszczono słowa: "Wina już nie ciąży".

  - Wiemy, że Chrystus zmartwychwstanie, pokonał śmierć, wyjdzie stamtąd, dlatego te kamienie są popękane, nie ciążą, nie zabijają. I nas także jako chrześcijan już winy nasze nie zabijają, nie ciążą, bo mamy życie w Chrystusie - powiedział o. Laskowski.

  Miasto, reklamy, budynki

  Z kolei Grób Pański w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przedstawia dużą figurę Chrystusa, u jego stóp znalazły się słynne słowa Ecce homo. Figura Jezusa stoi na tle planszy ukazującej obraz ruchliwej, miejskiej ulicy z tłumem przechodniów i reklamami na tle wysokich budynków. Jeden z duchownych powiedział, że wygląd grobu symbolizuje obecność Chrystusa w każdym człowieku, podkreślił, że Jezus spotyka się z człowiekiem poprzez innych ludzi. - Dzisiaj bardzo często ludzie są zajęci samymi sobą, własnymi sprawami i przez to nie zauważają Chrystusa w drugim człowieku, którego mijają na ulicy - wyjaśnił. Zgodnie z polską tradycją Groby Pańskie w kościołach buduje się na Wielki Piątek, w którym to dniu, po liturgii wielkopiątkowej, ciało Chrystusa (umieszczone w monstrancji) zostaje przeniesione do symbolicznego grobu.

  PAP/skw/b