Góra Kalwaria ma już obwodnicę

Najnowsze

Autor:
ab/pm
Źródło:
PAP
GDDKiAGóra Kalwaria z obwodnicą

Mieszkańcy podwarszawskiego miasta mogą odetchnąć z ulgą.

W korkach w Górze Kalwarii stali nie tylko mieszkańcy, ale też kierowcy jadący przez miasto. Krzyżują się tu drogi krajowe nr 50 i 79. Po otwarciu obwodnicy jest szansa, że korki, szczególnie te w piątki i niedziele, wreszcie się skończą.

O uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie 9-kilometrowej obwodnicy Góry Kalwarii poinformowała w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Umowa podpisana w kwietniu 2016

Droga została udostępniona kierowcom, ale jeszcze nie wszystkie prace się skończyły.

Na razie, jak poinformowała GDDKiA, nie będzie można zjechać z obwodnicy do miasta łącznicami na węzłach Stadion i Marianki.

Urzędnicy wyjaśnili, że do dokończenia są jeszcze działania związane z budową łącznic na tych węzłach, a także zasianie zieleni, prace porządkowe oraz remont "starego" przebiegu DK79 i DK50.

"Do czasu zakończenia robót nie będzie możliwości zjazdu z obwodnicy do miasta łącznicami na węzłach Stadion i Marianki. Kierowcy podążający od strony Mińska Mazowieckiego, chcąc dojechać do miasta, tuż za mostem na Wiśle, powinni jechać dotychczasowym przebiegiem DK50, a następnie skręcić w prawo w DK79" - poinformowano w komunikacie.

Na początku kwietnia 2016 roku GDDKiA podpisała umowę na budowę obwodnicy Góry Kalwarii z konsorcjum firm Intercor oraz Planeta. Wartość umowy wyniosła ponad 313 mln zł i kontrakt zakładał, że trasa zostanie zbudowana w grudniu 2019 roku. Przyczyną przesunięcia terminu zakończenia prac była rezygnacja z wykonywania robót budowlanych przez Planetę. Intercor zobowiązał się do samodzielnego ukończenia kontraktu. Ostateczny termin jest uzależniony od rozpatrzenia roszczeń złożonych przez wykonawcę.

Obwodnica Góry KalwariiGDDKiA

Powstały trzy węzły

Dyrekcja dodała, że w ramach kontraktu wybudowano 9 km dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. W ciągu DK50 powstał odcinek o długości ok. 3,9 km, oraz ok. 5,1 km nowego przebiegu DK79. Drogi biegnącej nowym śladem i omijającej Górę Kalwarię od południa i zachodu. Dopuszczalna prędkość na obwodnicy o parametrach klasy GP (ruch główny przyspieszony) to 100 km/h.

Powstały ponadto trzy węzły drogowe: Kąty, Marianki i Stadion.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też, że most na Południowej Obwodnicy Warszawy jest niemal gotowy:

Most na POW niemal gotowyTVN24

Źródło: PAP

Autor:ab/pm

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA