Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Nitka mostu Południowego prawie gotowa. "Z jednej strony brakuje dwóch metrów"

Najnowsze

Autor:
ab
Źródło:
tvnwarszawa.pl
TVN24Most na POW niemal gotowy

Po ponad dwóch latach budowy most na Południowej Obwodnicy Warszawy niemal spina dwa brzegi Wisły.

- Z jednej strony brakuje dwóch metrów, a z drugiej - piętnaście - informuje Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy wykonawcy, firmy Gulermak.

Już niedługo będzie można przejść suchą stopą z Wilanowa do Wawra ale to połowa sukcesu, bo to tak naprawdę dwa równoległe mosty. Robotnicy kończą właśnie północną nitkę mostu, potem przeniosą się na południową.

- Pracuje tam kilka brygad zbrojarzy, sukcesywnie po połączeniu zbrojeń wprowadzane są pompy do betonu i prowadzone jest samo betonowanie – mówi Sawicki.

Most nie zostanie ukończony w terminie

Prawie gotowe są także drogi prowadzące do mostu. Robotnicy ścigają się z pogodą, by zdążyć zrobić jak najwięcej, dopóki jest ciepło. – Do plus pięciu stopni jesteśmy w stanie prowadzić prace, związane z wylewaniem betonu – informuje rzecznik Gulermak.

Ciepła zima to okazja do nadrobienia zaległości, bo już wiadomo, że most nie zostanie ukończony w terminie. Były problemy między innymi z podłożem w nurcie rzeki, ale nie tylko. Fala kulminacyjna, która nawiedziła Warszawę pod koniec maja, zalała wznoszone podpory mostu. W szczytowym momencie poziom wody sięgnął prawie sześciu metrów.

Wysoka woda spowodowała, że robotnicy musieli przerwać prace, zabezpieczyć materiały i ewakuować sprzęt, a to prawie miesiąc przestoju.

"Roszczenia muszą zostać rozpatrzone"

- Złożyliśmy do inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pismo wskazujące na konieczność przedłużenia kontraktu – podaje Sawicki.

Ale - jak zastrzega rzeczniczka GDDKiA Małgorzata Tarnowska – żeby stwierdzić jaki będzie termin końcowy, roszczenia muszą zostać rozpatrzone. - Robi to najpierw inżynier kontraktu, a potem zamawiający – wyjaśnia.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie redakcja TVN24, rozważane jest też częściowe otwarcie mostu, jesienią przyszłego roku. Ruch mógłby zostać puszczony po gotowej północnej nitce, a w tym czasie dokończona zostałaby druga.

Budowniczowie nie potwierdzają jednak tych informacji. - Na dzisiaj nie powiem ani tak, ani nie – ucina kierownik budowy Rafał Mielcarski.

Tymoteusz Zakrzewski, TVN24

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:ab

Źródło zdjęcia głównego: TVN24