Gdzie na rower w Warszawie? Ścieżki rowerowe w stolicy i ciekawe trasy poza miastem

Autor:
red.
Źródło:
um.warszawa.pl, traseo.pl
ShutterstockSieć rowerowa w Warszawie ma już ponad 700 km długości (zdjęcie ilustracyjne).

Ścieżki rowerowe w Warszawie łączą poszczególne dzielnice miasta. Część z nich biegnie wzdłuż Wisły, przez parki i warszawskie lasy, tworząc ciekawe rekreacyjne trasy rowerowe. Z Warszawy można też udać się na wycieczkę rowerową poza miasto. Podpowiadamy, jakie trasy w Warszawie i poza miastem są warte sprawdzenia.

Ścieżki rowerowe w Warszawie tworzą ponad 700-kilometrową sieć dróg dla rowerów, ścieżek pieszo-rowerowych i ulic z kontraruchem dla rowerów.W Warszawie popularnymi trasami rowerowymi są m.in. ścieżki nad Wisłą (Szlak Wisły) oraz w Lesie Bielańskim i Lesie Kabackim.Trasy rowerowe w okolice Warszawy to propozycja na dzienną wycieczkę poza miasto. Szczególnie popularne są m.in. trasy rowerowe do Kampinosu, nad Zegrze czy do miejscowości Gassy.

Ścieżki rowerowe w Warszawie

Ścieżki rowerowe w Warszawie nie tylko ułatwiają przemieszczanie się po mieście na dwóch kółkach, ale są też doskonałą propozycją dla osób lubiących spędzać aktywnie wolny czas. Obecnie sieć rowerowa w Warszawie ma już ponad 700 km długości. Bez względu na to, czy wybierzesz ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż Wisły, przez Las Bielański lub Las Kabacki, czy też chcesz dostać się z jednej dzielnicy do drugiej - infrastruktura rowerowa w Warszawie pozwoli ci przemieszczać się bezpiecznie w wielu miejscach, a dobra wiadomość jest taka, że sieć ścieżek rowerowych jest wciąż rozbudowywana. 

Poniżej przedstawiamy najciekawsze trasy rowerowe w Warszawie i poza miastem. Mapy tras rowerowych w Warszawie i okolicach sprawdzisz na stronie Urzędu Miasta Warszawa.

Trasy rowerowe w Warszawie

Jeśli masz ochotę na rowerowy wypoczynek w samej Warszawie, dobrym wyborem będą te trasy rowerowe:

Szlak Wisły -  jedna z najpopularniejszych, a zarazem najdłuższych (37 km) tras rowerowych w stolicy biegnie wzdłuż Wisły, od Młocin do Powsina. Po drodze mija Stare Miasto, Centrum Nauki Kopernik i Łazienki Królewskie.

Szlak Słoneczny - dobry wybór, jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę rowerową z dziećmi. Ta trasa rowerowa liczy 8,5 km, zaczyna się przy Moście Łazienkowskim, po drodze mija Stadion Narodowy, Zoo i Park Praski, kończy się przed mostem Grota-Roweckiego.

Szlak Podskarpowy to krótka (5 km) i jedna z najstarszych tras rowerowych w Warszawie, prowadząca od Mostu Gdańskiego przez Powiśle, Stare Miasto, Mariensztat do Parku Rydza-Śmigłego.

Szlak Obwodowy to 22 km ścieżki rowerowej prowadzącej od Lasu Bielańskiego przez Pole Mokotowskie aż do Łazienek. Dobry wybór dla osób, które chcą po drodze cieszyć się i naturą, i miastem.

Ścieżki i trasy rowerowe poza Warszawą

Jeśli masz ochotę na dłuższą wycieczkę poza Warszawę, sprawdź którąś z tych ciekawych tras rowerowych:

Kampinoski Szlak Rowerowy. Ta trasa rowerowa okrąża Kampinoski Park Narodowy i ma ponad 140 km. Nawierzchnia ścieżek rowerowych jest zróżnicowana, część jest asfaltowa, część piaszczysta, część szutrowa. Na niektórych odcinkach połączona jest ze szlakiem pieszym. Rowerową wycieczkę do Kampinosu można podzielić na krótsze trasy, np. od Bemowa do Zaborowa Leśnego trasa (40 km) prowadzi w większości po dobrych ścieżkach rowerowych.

Szlak Lasów Chojnowskich. 24 km trasy dla zaprawionych rowerzystów, prowadzącej od Lasu Kabackiego przez Piaseczno do Góry Kalwarii. Część ścieżek jest asfaltowa, ale duża część trasy to ścieżki leśne, dlatego trasa ta nadaje się na rowery górskie lub trekingowe.

Warszawa - Nieporęt. To ok. 15 km dobrych ścieżek rowerowych prowadzących z Warszawy wzdłuż Kanału Żerańskiego do plaży w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim

Warszawa - Otwock. Ładna trasa rowerowa (ok. 34 km) prowadząca przez Mazowiecki Park Krajobrazowy. Wystartuj z Ronda Wiatraczna i kieruj się ścieżką rowerową do PKP Gocławek, a następnie w kierunku rezerwatu Jana III Sobieskiego. Dalej prowadzi przez lasy, częściowo wzdłuż rzeki Mieni, do mostu na Świdrze i dalej do Otwocka.

Warszawa - Gassy.  Popularność tej trasy rowerowej nie powinna zaskakiwać. Trasa jest nietrudna, po drodze można cieszyć się naturą i pięknymi widokami. To ok. 25  km ścieżek rowerowych i mało uczęszczanych asfaltowych dróg prowadzących od Mostu Siekierkowskiego wzdłuż Wisły przez Ciszycę. Jadąc dalej wzdłuż rzeki, dojedziesz do maleńkiej wsi Gassy

Autor:red.

Źródło: um.warszawa.pl, traseo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości