Dziś otworzą nową S8 i zamkną starą. ZTM: autobusy pojadą ekspresówką

Minister infrastruktury i wicedyrektor GDDKiA o otwieranym odcinku
Minister infrastruktury i wicedyrektor GDDKiA o otwieranym odcinku
Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl
Minister infrastruktury i wicedyrektor GDDKiA o otwieranym odcinkuMateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

W piątek wieczorem drogowcy otworzą długo wyczekiwany, nowy fragment wylotówki na Wrocław i Katowice, którym ominiemy Raszyn i Janki. Ale uwaga! Równocześnie zamknięty zostanie spory fragment starej "ósemki". Inaczej pojadą też niektóre podmiejskie autobusy.

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował właśnie, że od godziny 22 w piątek autobusy podmiejskie z Okęcia do Nadarzyna pojadą objazdem: drogami ekpsresowymi S2 i S8. - Zmiany są związane z zamknięciem dla ruchu ulicy Mszczonowskiej w Jankach i jednoczesnym otwarciem trasy S8 (obwodnica Janek i Raszyna) - czytamy w komunikacie wysłanym do naszej redakcji po godz. 14.

Informację o otwarciu nowego odcinka S8 potwierdziła ok. 15.30 premier Ewa Kopacz. - Droga S8 ominie Janki i Raszyn pół roku przed terminem. Oznacza to wyjazdy z Warszawy krótsze o co najmniej pół godziny - powiedziała szefowa rządu.

Oznacza to, że już dziś w nocy kierowcy będą mogli wyjechać z Warszawy nową trasą: alejami Jerozolimskimi do trasy S8 i dalej na wprost, przez węzeł z POW. Trzypasmową trasą ominą Opacz, Raszyn i Janki, za którymi wjadą na starą "ósemkę" (tam wciąż trawa budowa drugiego etapu tej inwestycji, więc można spodziewać się zwężeń i utrudnień).

Ważna informacja: z nowej trasy nie skorzystają na razie kierowcy jadący w stronę "siódemki". Oni dalej muszą jechać aleją Krakowską, no nowa S8 nie ma na razie połączenia z wylotówką na Kraków (ono także jest realizowane w drugim etapie).

Ewa Kopacz o otwarciu nowego odcinka S8
Ewa Kopacz o otwarciu nowego odcinka S8TVN24

Tu otworzą, tam zamkną

Ale nie ma nic za darmo. Ceną za otwarcie nowej wylotówki będzie tymczasowe zamknięcie kawałka starej (czyli właśnie ulicy Mszczonowskiej). Jadąc od strony Warszawy, kierowcy, którzy w Jankach skręcą na starą "ósemkę", będą mogli dojechać tylko do estakad nad rondem łączącym centra handlowe. Od tego miejsca aż do budowanego węzła Janki Małe droga będzie nieprzejezdna.

Taka organizacja ruchu, szczególnie w pierwszych dniach może spowodować spore utrudnienia w okolicy, jeśli część kierowców wyjeżdżających z miasta będzie jechać na pamięć. Jak ich uniknąć?

Z Warszawy na Kraków:

W stronę "siódemki" jeździć będziemy tak, jak do tej pory: Grójecką i al. Krakowską przez Raszyn i Janki. Nie napotkamy tu żadnych objazdów.

Z Warszawy na Wrocław i Katowice:

Ze Śródmieścia wyjechać można na dwa sposoby: Grójecką i al. Krakowską do POW (kierunek Poznań) i - na następnym węźle, a więc bez wjeżdżania na główną jezdnię - S8 na Katowice (na węźle Opacz).

Druga możliwość to wyjazd Alejami Jerozolimskimi - wtedy przez węzeł Opacz jechać trzeba na wprost.

UWAGA! Jeśli na nową wylotówkę chcemy zjechać z POW, to decyzję trzeba podjąć dużo wcześniej: jadać od strony Ursynowa jeszcze przed węzłem Al. Krakowska trzeba zjechać na boczną jezdnię (ale nie na sam węzeł). Jadąc od strony Poznania trzeba decyzję podjąć trzeba jeszcze przed al. Jerozolimskimi.

Z Krakowa do Warszawy:

Wjazd "siódemką" do miasta na razie się nie zmienia.

Z Wrocławia i Katowic do Warszawy:

Nową S8 dojedziemy do węzła Opacz i tu mamy 3 możliwości: POW w stronę Ursynowa, POW w stronę Pruszkowa lub prosto, Alejami Jerozolimskimi do centrum Warszawy. Skręcając w prawo, w POW, możemy dotrzeć do Al. Krakowskiej i Grójeckiej.

Jak wyjechać z Warszawy w stronę Katowic i WrocławiaTargeo / tvnwarszawa.pl

Trasa czerwona: Al. Jerozolimskim do trasy S8 i dalej na wprost, przez węzeł z POW;

Trasa niebieska: Grójecką i al. Krakowską do POW (kierunek Poznań) i - na następnym węźle, a więc bez wjeżdżania na główną jezdnię - S8 na Katowice (na węźle Opacz);

Trasa zielona: Grójecką i al. Krakowską, a następnie w miejscowości Sękocin-Las w prawo na drogę nr 721 (Braci Leśnej) i dalej do S8 na Katowice.

Ruch lokalny:

Przez Raszyn i Janki, tak jak do tej pory dojedziemy do centrum handlowego. Jeśli ktoś w ogóle nie chce jechać nową S*, starą "siódemką" może dojechać do skrzyżowania z drogą 721 (światła w Magdalence) i nią do starej "ósemki".

Warto też zaznaczyć, że w Puchałach, gdzie nowa "ósemka" krzyżuje się z ulicą Sokołowską, nie ma możliwości wjazdu na S8 w kierunku południowym. Można tam zjechać z trasy wjechać na nową drogę, ale tylko w kierunku Warszawy.

Autobusy do Raszyna i Nadarzyna:

Inaczej będą też jeździć autobusy. Linie 703, 711 i 733 całkowicie ominą Raszyn oraz Janki i nową S8 dojadą do Nadarzyna. Na "ekspresówce" nie będą się zatrzymywać na przystankach.

Schemat ogranizacji ruchu autobusów po otwarciu S8 Opacz-WolicaZTM

Pół roku wcześniej

Cała inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy to budowa ponad 11-kilometrowego odcinka od węzła Opacz do węzła Paszków, drugi - budowa łącznika między nową "ósemką" a starą "siódemką", czyli wylotówką na Kraków.

Skrzyżowanie starej "siódemki" z drogą wojewódzką 721 w Sękocinie jest przebudowywane. Drogowcy pozostawią tam sygnalizację świetlną. Mieszkańcy nie chcieli w tym miejscu bezkolizyjnego węzła.

Termin zakończenia całej inwestycji to grudzień 2015.

Ważna inwestycja

Inwestycja to z kolei część budowy drogi ekspresowej S8 na odcinku Salomea – Wolica. Jest to jedna z priorytetowych inwestycji rządowego "Programu budowy dróg na lata 2011 – 2015". Do dyspozycji kierowców jest oddany w grudniu 2013 fragment od węzła Salomea (skrzyżowanie z Al. Jerozolimskimi) do węzła Opacz.

Tak budowano ten fragment S8:

Budowa nowej wylotówki na Kraków
Budowa nowej wylotówki na KrakówMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

jb/r

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Krajowa poinformowała o rozpoczęciu rozbiórki i oględzin spalonej hali przy Marywilskiej 44. Na miejscu będzie pracowało sześć zespołów składających się z prokuratorów, policjantów i biegłych.

Rozbiórka i oględziny spalonej hali przy Marywilskiej

Rozbiórka i oględziny spalonej hali przy Marywilskiej

Źródło:
PAP

W Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 80. rocznicy zrywu z 1944 roku. - 80 lat temu Warszawa stanęła do walki w obronie wolności. Powstańcy walczyli nie tylko o swoją ukochaną stolicę, ale o wolność Rzeczpospolitej - mówił podczas uroczystości dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uszkodziła trzy prawidłowo zaparkowane auta. Jak się okazało, 56-latka ma już dwa aktywne dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tym razem nie była w stanie dmuchnąć w alkomat. W szpitalu pobrano jej krew do badania na zawartość alkoholu.

Na parkingu uszkodziła trzy auta, ma już dwa dożywotnie zakazy prowadzenia

Na parkingu uszkodziła trzy auta, ma już dwa dożywotnie zakazy prowadzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach współpracy Krakowa z Warszawą, w wakacje można przejechać się w stolicy stylowym składem GT6 spod Wawelu. Stołeczny wagon 13N kursować będzie natomiast w Krakowie. To kolejna wymiana zabytkowych taborów Warszawy i stolicy Małopolski.

Stylowy skład spod Wawelu na torach w Warszawie

Stylowy skład spod Wawelu na torach w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały ponownie częściowo otwarte. Są jednak liczne ograniczenia w poruszaniu się. Zostały wprowadzone ze względów bezpieczeństwa.

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Legionowski sanepid poinformował, że można się kąpać na kąpieliskach Jeziora Zegrzyńskiego w Nieporęcie i Serocku.

Sinic już nie ma, można się kąpać w Jeziorze Zegrzyńskim

Sinic już nie ma, można się kąpać w Jeziorze Zegrzyńskim

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24, opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24-latka uwierzyła mężczyźnie, który do niej zadzwonił i podał się za pracownika "departamentu bezpieczeństwa”. Twierdził, że jej pieniądze zagrożone i należy mu je szybko przekazać na "przechowanie". Wykonała wszystkie polecenia.

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl