"Debilu", "wystawię cię na zimno" na nagraniach ze żłobka. Trzy opiekunki zwolnione

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Żłobek miejski w Legionowie
Żłobek miejski w Legionowie
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Żłobek miejski w LegionowieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Trzy opiekunki z miejskiego żłobka w Legionowie (Mazowieckie) zostały dyscyplinarnie zwolnione z pracy. Jeden z rodziców, dyktafonem schowanym w zabawce, nagrał pracownice placówki. Z relacji dyrektorki żłobka wynika, że w trakcie pracy opiekunki używały słów wulgarnych oraz obrażały i straszyły dwuletnie dzieci. Sprawa trafiła na policję.

Niewłaściwe zachowanie opiekunek ze żłobka miejskiego "Motylkowy Świat" pierwsi opisali dziennikarze lokalnej "Gazety Powiatowej". Jeden z rodziców nagrał ich rozmowy dyktafonem schowanym w zabawce, z którą dziecko przyszło do żłobka. Do dyrekcji miały trafić nagrania z trzech dni, wykonane na przełomie stycznia i lutego.

Do grupy "Rybek", w której pracowały nagrane opiekunki, chodzi 29 dzieci. Opiekowały się nimi cztery kobiety. Trzy z nich na początku zeszłego tygodnia otrzymały dyscyplinarne zwolnienia z pracy. Czwarta z kobiet, w czasie kiedy powstawały nagrania, przebywała na zwolnieniu lekarskim. Nie zapadła jeszcze decyzja czy także poniesie konsekwencje zawodowe.

"Debilu" i "wystawię cię na zimno"

W piątek 9 lutego, dyrektorka żłobka spotkała się z rodzicami. W trakcie rozmowy opowiedziała o tym, co znajduje się na nagraniach i jakie podjęto decyzje personalne, i organizacyjne. Dotarliśmy do nagrania z tego spotkania.

Przedstawicielka placówki poinformowała rodziców, że tydzień wcześniej, pod koniec pracy, otrzymała nagrania od jednego z rodziców. W poniedziałek, 5 lutego trzy pracownie żłobka odsunięto od pracy z dziećmi, po czym jeszcze tego samego dnia zwolniono.

– Niewłaściwa komunikacja z dziećmi. Nieempatyczne podejście do dzieci. Padały komunikaty (do dzieci – red.), jakich nie mogę i nie będę akceptować jako dyrektor placówki – tłumaczyła na spotkaniu z rodzicami powody zwolnienia pracownic, Monika Poszytek, dyrektorka żłobka.

Rodzice chcieli dokładnie poznać treść nagrań. Dyrektorka opowiedziała o trzech fragmentach.

Pierwszy z nich został zarejestrowany, gdy dziecko rano przyszło do placówki. "Czego ryczysz? Przestań płakać, zaraz cię wystawię na zimno" – takie słowa opiekunek zacytowała Monika Poszytek. Według dyrektorki kobiety miały też zwracać się do dzieci słowami: "co żeś zrobił debilu" oraz "nie życzę ci źle, ale dobrze by było, jakbyś zachorował".

Takie niewłaściwe słowa w nagraniach mają padać często, nie ma natomiast dowodów, że dochodziło do przemocy fizycznej wobec dzieci.

Przedstawicielka żłobka poinformowała również, że zarejestrowano wulgarne rozmowy telefoniczne pracownic placówki i jak wynika z zapisu, w tym czasie dzieci nie miały właściwej opieki.

Rodzice nie otrzymali informacji?

W trakcie spotkania wiele emocji wzbudził termin podania do wiadomości rodziców informacji o zwolnieniu opiekunek - o sytuacji dowiedzieli się dopiero po pięciu dniach.

- Cały dzień trwało przesłuchiwanie nagrań oraz rozmowy z opiekunkami. Dla mnie najważniejsze było zorganizowanie opieki dla dzieci na kolejne dni – wyjaśniała na spotkaniu dyrektorka.

Te argumenty nie przekonały rodziców, którzy wielokrotnie dopytywali, dlaczego placówka od razu nie powiadomiła policji i prokuratury.

- Po wewnętrznym spotkaniu w urzędzie miasta z udziałem prezydenta i prawnika ustaliśmy, że najpierw porozmawiamy z rodzicami – tłumaczyła Monika Poszytek.

Ostatecznie, po zakończonym spotkaniu, do rodziców poprzez wenętrzny komunikator żłobkowy, rozesłana została wiadomość, że sprawa trafiła do policji.

- Wpłynęła do nas informacja od pani dyrektor, że w żłobku na terenie Legionowa mogło dojść do przemocy psychicznej wobec dzieci. Policjanci rozpoczęli czynności – mówi tvnwarszawa.pl komisarz Justyna Stopińska z policji w Legionowie.

Psycholog rozpocznie pracę z dziećmi

W poniedziałek rano urząd w Legionowie wydał oświadczenie o "niewłaściwym zachowaniu się trzech opiekunek żłobka miejskiego".

"Pragniemy wyrazić ubolewanie, że doszło do takiej sytuacji, nie ma naszej zgody na jakąkolwiek formę nagannych zachowań wobec dzieci, nawet słownych'" - napisano w oświadczeniu. Zapewniono również, że "dyrektorka placówki podjęła natychmiastowe kroki, aby zakończyć tę sytuację i zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom".

Urząd poinformował, że do grupy, w której pracowały zwolnione opiekunki, planowane jest przydzielenie psychologa we współpracy z legionowską Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. Bezpłatne konsultacje będą mieli także zapewnieni rodzice.

Jak wynika z treści oświadczenia, dyrektorka żłobka "przedstawiła listę działań, jakie w dużej mierze zostały już podjęte, a są to: przeprowadzenie rozmów z pracownikami, organizacja spotkania z rodzicami dzieci z grupy dotkniętej tą sytuacją, przeprowadzenie ponownych szkoleń dla pracowników z zakresu standardów opieki nad dziećmi do lat 3, w tym standardów zachowań pożądanych w kontakcie z małym dzieckiem i jego rodzicami".

Wśród rodziców ma zostać przeprowadzona "ankieta satysfakcji z usług świadczonych przez żłobek".

Na końcu oświadczenia czytamy, że podjęto "bardzo szybko działania zaradcze, a z uwagi na dobro dzieci i ich rodzin", sprawy nie nagłaśniano.

Konferencja o przemocy wobec dzieci

W weekend na grupie skupiającej w mediach społecznościowych rodziców dzieci z "Motylkowego Świata" nadal toczyła się dyskusja, dlaczego zarówno dyrekcja placówki jak i urząd, któremu podlega miejski żłobek, od razu nie powiadomili organów ścigania oraz samych rodziców. Stało się to dopiero tydzień po tym, jak nagrania trafiły do dyrekcji żłobka.  W jednym z postów zwrócono uwagę, że w środku tygodnia w Legionowie, odbyła się konferencja: "Ostrożnie. Rozsądnie – dziecko". Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy władz Legionowa, z udziałem ekspertów, policjantów oraz Moniki Hornej – Cieślak, Rzeczniczki Praw Dziecka.

"Razem z ekspertami rozmawialiśmy o aspektach prawnych pomocy dzieciom pokrzywdzonym przemocą. Podczas konferencji został również poruszony temat wpływu przemocy na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka" – poinformowała we wpisie w mediach społecznościowych Monika Hornej-Cieślak.

Próbowaliśmy dowiedzieć się, czy w trakcie konferencji prezydent informował o sytuacji, jaka miała miejsce w miejskim żłobku, ekspertów i Rzeczniczkę Praw Dziecka.  

Jak wynika z informacji przekazanej przez dyrektorkę placówki, prezydent miasta od co najmniej dwóch dni przed rozpoczęciem konferencji, miał wiedzę o nagraniach i zwolnieniu opiekunek.

"Urząd Miasta Legionowo pozostawał i pozostaje w stałym kontakcie z dyrektor żłobka. A podejmowane działania miały, a także dalej mają na względzie przede wszystkim dobro dzieci. Podjęto wszystkie niezbędne działania, które przewiduje prawo i standardy opieki nad małoletnimi w tym zakresie" - odpisał w odpowiedzi na nasze pytania Kamil Stępkowski, rzecznik ratusza.

Nie odniósł się do pytania o przebieg konferencji z udziałem prezydenta i Rzeczniczki Praw Dziecka.

Autorka/Autor:Artur Węgrzynowicz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Miała być gotowa w kwietniu, ale tramwaje przeprowadzą się tam dopiero latem. Opóźnia się oddanie zajezdni na Annopolu. Tramwajarze przekazali, że deklarowany termin, przypadający na 20 kwietnia, nie zostanie dotrzymany.

Opóźni się oddanie zajezdni na Annopolu

Opóźni się oddanie zajezdni na Annopolu

Źródło:
PAP

We wtorek w zajezdni na Woli przedstawiciele władz Warszawy oraz Tramwajów Warszawskich podpisali umowę na budowę linii tramwajowej pomiędzy ulicą Grójecką a Dworcem Zachodnim. Według harmonogramu pierwsze składy pojadą nową trasą w drugiej połowie 2026 roku.

Tramwaj pojedzie tunelem, dotrze do Dworca Zachodniego. Umowa podpisana

Tramwaj pojedzie tunelem, dotrze do Dworca Zachodniego. Umowa podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwszy tramwaj po nowym torowisku na ulicy Kasprzaka pojedzie 5 marca. Natomiast ulicą Wolską 25 marca - zapowiedział we wtorek prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski. Trwają jeszcze ostatnie prace, ale jak zapewniają tramwajarze, nie ma zagrożenia dla planowego terminu.

Tramwaj pojedzie nowym odcinkiem na Kasprzaka. Jest termin

Tramwaj pojedzie nowym odcinkiem na Kasprzaka. Jest termin

Źródło:
PAP

Na Trasie Siekierkowskiej kierowca auta osobowego zderzył się z dzikiem. Policja przekazała, że podróżującym samochodem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło.

Dzik nie przeżył zderzenia z autem

Dzik nie przeżył zderzenia z autem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S7 w Lesznowoli (Mazowieckie) doszło do zderzenia dwóch aut osobowych: maserati i audi. Reporter tvnwarszawa.pl dowiedział się, że nie ma osób poszkodowanych.

Wjechał w tył maserati

Wjechał w tył maserati

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Makowem Mazowieckim doszło do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy. 28-latek jechał na samej feldze. Był tak pijany, że nie zdawał sobie z tego sprawy.

Spod auta leciały iskry. Jechał na samej feldze, był kompletnie pijany

Spod auta leciały iskry. Jechał na samej feldze, był kompletnie pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje na Żoliborzu stanęły, ponieważ ktoś podrzucał na torowisko elektryczne hulajnogi. Strażnicy miejscy zatrzymali 24-letniego mężczyznę. Był pijany. Policjanci ukarali go mandatem. Nocleg zapewniła izba wytrzeźwień.

Rozrzucał hulajnogi na torach, tramwaje stanęły

Rozrzucał hulajnogi na torach, tramwaje stanęły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata - taki wyrok usłyszał we wtorek Jarosław M., właściciel firmy, która organizowała wycieczkę do Medjugorie latem 2022 roku. W jej trakcie doszło do tragicznego wypadku. Na autostradzie w Chorwacji autokar z polskimi turystami wpadł do rowu, zginęło 12 osób.

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy interweniowali na warszawskich Bielanach, gdzie doszło do potrącenia pieszego na pasach. Funkcjonariusze udzielili poszkodowanemu pierwszej pomocy, a także odizolowali kierowcę, by nie został zaatakowany przez świadków zdarzenia.

Potrącił przechodnia na przejściu. Świadkowie chcieli go zaatakować

Potrącił przechodnia na przejściu. Świadkowie chcieli go zaatakować

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wtorek był kolejnym dniem protestów rolników w całej Polsce. W Warszawie traktory pojawiły się rano na Przyczółkowej i wróciły tam po godzinie 15. Rolnicy blokowali ruch do godziny 18.

Rolnicy na przejściach dla pieszych. Kilkugodzinna blokada Przyczółkowej

Rolnicy na przejściach dla pieszych. Kilkugodzinna blokada Przyczółkowej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na jednym z przystanków przy ulicy św. Bonifacego w Warszawie było czuć gaz. Zarząd Transportu Miejskiego skierował autobusy na objazdy. Na miejscu pracowali strażacy.

Na przystanku czuć było gaz. Wezwano strażaków, autobusy skierowano na objazdy

Na przystanku czuć było gaz. Wezwano strażaków, autobusy skierowano na objazdy

Źródło:
PAP

Medalik, opaska powstańcza, listy, ulotki i archiwalne zdjęcia znalazły się na wystawie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu, którą zorganizowano we francuskim Compiègne. To miasto, w którym od 1941 do 1944 roku znajdował się największy we Francji obóz internowania i deportacji. Organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Opowiedzą Francuzom o Powstaniu Warszawskim. Wystawa w Compiègne

Opowiedzą Francuzom o Powstaniu Warszawskim. Wystawa w Compiègne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka warszawskich Bielan padła ofiarą oszustwa "na policjanta". Uwierzyła w zmyśloną historię o zagrożonych pieniądzach na jej rachunku bankowym i wypłaciła je z konta. Na hasło "Jastrząb" oddała 81 tysięcy złotych w ręce nieznajomego mężczyzny.

Seniorka padła ofiarą oszustów. Na hasło "Jastrząb" oddała oszczędności życia

Seniorka padła ofiarą oszustów. Na hasło "Jastrząb" oddała oszczędności życia

Źródło:
PAP

Kompletnie pijany 60-latek leżał na klatce schodowej jednego z bloków na warszawskim Bródnie. Zawartość alkoholu w jego organizmie była wręcz szokująca - ponad sześć promili. Zanim przewieziono go do izby wytrzeźwień, trafił do szpitala.

Sześć promili u 60-latka. Leżał na klatce schodowej. "Bełkotał, ślinił się, dusił"

Sześć promili u 60-latka. Leżał na klatce schodowej. "Bełkotał, ślinił się, dusił"

Źródło:
PAP

Policjanci w jednym z domków na terenie ogródków działkowych na Targówku zatrzymali 53-latka i jego 41-letnią znajomą. Mężczyzna przyznał się do postrzelenia 33-latka, który kilka dni wcześniej szukał pomocy na stacji benzynowej. Podejrzany miał w altanie cztery rewolwery, muszkiet, karabinek pneumatyczny, proch strzelniczy, naboje hukowe, kulki ołowiane, łuki, miecz i szablę.

Postrzelony w dłoń mężczyzna przyszedł po pomoc na stację benzynową. Policjanci zatrzymali 53-latka

Postrzelony w dłoń mężczyzna przyszedł po pomoc na stację benzynową. Policjanci zatrzymali 53-latka

Źródło:
KRP Warszawa VI

Policja zatrzymała 21-latka, który ugodził nożem pracownika jednego z przedsiębiorstw na terenie gminy Ożarów Mazowiecki. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trafił do aresztu.

Przyszedł do firmy, w której kiedyś był zatrudniony i ugodził nożem pracownika

Przyszedł do firmy, w której kiedyś był zatrudniony i ugodził nożem pracownika

Źródło:
PAP

W Wesołej kierowca autokaru wjechał w betonowe bariery. Pojazd na nich zawisł.

Autokar zawisł na betonowych barierach

Autokar zawisł na betonowych barierach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zderzenia tramwaju i samochodu osobowego doszło na skrzyżowaniu alei Solidarności z Jagiellońską. Nie ma osób poszkodowanych. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przemysław Wipler z klubu parlamentarnego Konfederacji zapowiedział, że wystartuje w wyborach na prezydenta Warszawy jako wspólny kandydat koalicji, którą jego partia zawiązała z Bezpartyjnymi Samorządowcami na kwietniowe wybory.

Przemysław Wipler ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Warszawy

Przemysław Wipler ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Warszawy

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl

Ogród Zoologiczny w Warszawie przekazał smutną wiadomość o jednej ze swoich sędziwych rezydentek. Poinformował, że nie żyje Sława - niespełna 42-letnia foka. Przez lata urodziła 17 szczeniąt i doczekała się 16 wnuków, ale chętnie zajmowała się też dziećmi swoich koleżanek.

"Musieliśmy pożegnać naszą foczą seniorkę"

"Musieliśmy pożegnać naszą foczą seniorkę"

Źródło:
PAP, Warszawskie ZOO

W podwarszawskim obwarzanku wciąż dymi ponad 41,5 tysiąca kopciuchów - informuje Polski Alarm Smogowy. Z wyliczeń aktywistów wynika, że przy obecnym tempie wymiany kotłów w niektórych gminach problem będzie trwał jeszcze pół wieku.

Smogowy obwarzanek. Ponad 41 tysięcy kopciuchów dymi pod Warszawą

Smogowy obwarzanek. Ponad 41 tysięcy kopciuchów dymi pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawa oraz gminy Izabelin i Stare Babice zawarły porozumienie w zakresie przygotowania koncepcji drogi, która ułatwi mieszkańcom podwarszawskich miejscowości dotarcie do stolicy. - Wykonanie dokumentacji nastąpi do 2025 roku - zapowiedział stołeczny ratusz.

Z Bielan do Puszczy Kampinoskiej. Zapowiedź nowej inwestycji drogowej

Z Bielan do Puszczy Kampinoskiej. Zapowiedź nowej inwestycji drogowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl