Historia zachowana na starych filmach i zdjęciach zostanie dopełniona opowieściami mieszkańców dawnej Warszawy. Ich wspomnienia nagrywają Ośrodek Karta i Muzeum Pragi.
- Prosimy naszych świadków o opowiedzenie historii swojego życia. Tak jak oni ją pamiętają, tak jak chcą opowiedzieć - mówi Alina Szambukiewicz z Archiwum Historii Mówionej.
Uciekające nazwy ulic
- Pamiętam spacery z mamą, szczególnie jak mama wychodziła po zakupy. Była taka hala nieistniejąca dziś, znajdowała się przy ulicy... Już uciekają te nazwy... – martwi się Janusz Jarzęcki.
Próbuje jednak przypomnieć sobie dawną Warszawę. - Stare Miasto było dzielnicą starą i bardzo zniszczoną. Nie było tak remontowane i nie wyglądało to tak pięknie jak teraz – wspomina.
Historia nie z podręcznika
Z nagrywaniem nie można czekać. - To jest ostatni moment, żeby zapisać wspomnienia osób, które przeżyły drugą wojnę światową. Te osoby odchodzą. Jeśli teraz tego nie zrobimy, to historię będziemy mogli poznać tylko z książek - mówi dr Jarosław Pałka z Archiwum Historii Mówionej
Praga gada
Na historię mówioną stawia także Muzeum Pragi, które nagrania starszych ludzi umieściło na wystawie "Praga gada". Czy to już moda na inicjatywy przybliżające historię Warszawy? - Nawet jeśli jest to boom, gorączka pamięci, to jest olbrzymie dowartościowanie zwykłych ludzi i ich historii- tłumaczy Katarzyna Kuźma z Muzeum Pragi
- Każdy Polak powinien znać historię swojego kraju. Kiedyś marszałek Piłsudski powiedział: ten kto nie zna historii kraju, nie zasługuje na to, żeby być Polakiem - przypomina Jarzęcki.
wp/mz