Coraz bliżej wycinki 4000 drzew nad Kanałem Żerańskim

Tereny nad Kanałem Żerańskimtvnwarszawa.pl

Budowa gazociągu wzdłuż Kanału Żerańskiego przynosi kolejne niepokojące informacje. Inwestor zamierza wyciąć 4 tysiące drzew. Do tej pory mieszkańcy byli przekonani, że pod topór pójdzie "jedynie" 1800. Skąd nowa liczba?

Wiceprezydent Michał Olszewski uspokaja. – Jest wniosek o wycięcie 4 tysięcy drzew, ale on dotyczy całego Kanału Żerańskiego, a pamiętajmy że ten nie kończy się w Warszawie – powiedział.

– Wraz z panią pełnomocnik ds. zieleni podtrzymujemy, że liczba drzew przeznaczonych do wycinki na terenie naszego miasta się nie zmieniła. Jest to od 1800 do 2000. Tak wynika z dokumentacji, którą mamy ze strony Gaz-Systemu – doprecyzował wiceprezydent.

Inwestor obiecuje 5 tys. nasadzeń

Za budowę gazociągu odpowiada firma Gaz-System. Realizacja tej inwestycji od dawna budzi duże kontrowersje, związane przede wszystkim właśnie z wycinką.

Mieszkańcy Białołęki początkowo apelowali o zmianę przebiegu rury. Kiedy jednak okazało się to niemożliwe, zaczęli walczyć o jak największą liczbę nasadzeń w miejsce straconych drzew.

Ta batalia wydaje się być zakończona sukcesem. Gaz-System w oficjalnym komunikacie zapowiada, że "dokona nasadzeń zastępczych 5000 sztuk drzew określonych gatunków (lipa, klon jawor, dąb oraz gatunki biocenotyczne: grusza dzika, jabłoń dzika, głóg) na terenie dzielnicy Białołęka".

Wydaje, bo jak podkreślają mieszkańcy, drzewa te nie wrócą na miejsce wyciętych, ale do oddalonego lasu na Białołęce Dworskiej.

Przy okazji nasadzeń warto przypomnieć, że oprócz 5 tysięcy drzew, władze miasta apelowały również o dodatkowe 100 - 300 wzdłuż pasów dróg. Tego wniosku wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera nie przyjął.

– Nie ukrywam, że trochę nas to zaskoczyło – przyznał Olszewski. – Nie zamierzamy tego jednak zostawiać i planujemy kolejne formalne wnioski w tej sprawie – dodał.

Kto odbuduje tereny nad kanałem?

Dla okolicznych mieszkańców ważne są jednak nie tylko drzewa, ale też całe zagospodarowanie terenu nad kanałem po wybudowaniu rury gazowej. I tu pojawiają się kolejne niepokojące informacje.

Gaz-System - jak informowaliśmy już na tvnwarszawa.pl - nie chce za to odpowiadać, choć kilka miesięcy temu zaprezentował nawet wizualizacje pokazujące, jak ten teren mógłby wyglądać po zakończeniu prac. Mieszkańcy tę koncepcję przyjęli jednak z mieszanymi uczuciami, wytykając zbyt dużą ingerencję w teren (drugie bulwary, zamiast dzikiej przyrody).

Miasto wciąż liczyło jednak, że firma, po zakończonej inwestycji, odbuduje teren zgodnie z oczekiwaniami lokalnej społeczności. Na spotkaniu w czerwcu zapowiedziano konsultacje społeczne i podpisanie specjalnego porozumienia w tej sprawie.

Do żadnego porozumienia jednak nie doszło, pomysł konsultacji jest w zawieszeniu.

Władze ratusza zapewniają, że nie składają broni. - W ubiegłym tygodniu osobiście wystąpiłem do prezesa Gaz-Systemu Tomasza Stępnia w sprawie wznowienia rozmów na ten temat – poinformował Olszewski. – Nie odpuścimy tego. Mamy nadzieję, że inwestor razem z nami jednak podejmie prace nad zagospodarowaniem terenu – dodał.

W komunikacie przesłanym naszej redakcji inwestor zapewnia, że jest otwarty na dialog. "Chciałbym również wyjaśnić, że w zaproponowanym przez władze m.st. Warszawa porozumieniu nie było jasno sprecyzowanych zadań, które miałby realizować GAZ-SYSTEM, jak również nie było podanych terminów ich realizacji. W związku z tym nie mogliśmy podpisać dokumentu, który nie miałby mocy prawnej. Jesteśmy natomiast gotowi podpisać list intencyjny, na podstawie którego prowadzilibyśmy rozmowy" - pisze Tomasz Pietrasiński, rzecznik firmy.

Inwestor dopuszcza też konsultacje społeczne, w sprawie których wcześniej konsekwentnie zabierał stanowiska.

"Rozumiemy, że budowa gazociągu może stać się szansą na takie zagospodarowanie terenu, które będzie uwzględniało nowe pomysły i oczekiwania mieszkańców. Dlatego też chcemy, aby zakres dodatkowych prac i działań, które zostaną przeprowadzone przez GAZ-SYSTEM po zakończeniu budowy gazociągu, był przedmiotem profesjonalnie przeprowadzonych konsultacji społecznych, które pozwolą ustalić rzeczywiste potrzeby i oczekiwania mieszkańców Białołęki. W tym zakresie liczymy na owocną współpracę z władzami miasta" - deklaruje Pietrasiński.

Tereny nad Kanałem Żerańskim, gdzie planowana jest wycinka pod gazociąg:

Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzew
Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzewtvnwarszawa.pl

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl