Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Bliżej budowy metra na Woli. Są kolejne pozwolenia

Najnowsze


Wojewoda mazowiecki wydał miastu kolejne pozwolenia na rozbudowę II linii metra w głąb Woli. "Mają rygor natychmiastowej wykonalności" – informuje urząd.

Pozwolenie wojewody obejmuje trzy obiekty planowanej linii. Chodzi o tunel pomiędzy stacjami Młynów a Płocką, a także kolejny łączący przystanki Młynów i Księcia Janusza. Zgoda dotyczy także samej stacji Młynów.

"Zakres prac obejmuje m.in. budowę stacji, tuneli i obiektów towarzyszących (np. wejść, wind, klatek schodowych) oraz przebudowę sieci uzbrojenia terenu" – informuje Anna Szczygieł, rzeczniczka wojewody.

Jak już pisaliśmy, w piątek Zdzisław Sipiera wydał pozwolenie na budowę stacji Księcia Janusza.

Jeszcze dwa pozwolenia

"W urzędzie prowadzone są obecnie dwa postępowania dotyczące budowy II linii metra, w tym szlaku D09 (tunel) i stacji C08 (tzw. Płocka)" – podaje Szczygieł.

Ratusz tłumaczy, że budowa tego odcinka może ruszyć, jeżeli miasto będzie miało w ręku wszystkie sześć pozwoleń.

Gotowe w 2019 roku

Budowa metra na Wolę miała ruszyć równolegle z budową w kierunku na Targówek. Nie udało się. O ile w stronę Targówka prace ruszyły już w maju, tak po zachodniej stronie nie pozwalały na to braki w dokumentacji.

Zaledwie kilka dni temu Metro Warszawskie przekazało wojewodzie ostatni poprawiony komplet akt.

Kiedy w końcu uda się uzyskać wszystkie pozwolenia i podpisać umowę, wykonawca będzie miał 38 miesięcy na prace. Jest szansa, że skończoną się one jeszcze w 2019 roku.

W ramach rozbudowy planowane są trzy nowe stacje. Oprócz wspomnianej Księcia Janusza (pod ul. Górczewską, w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza), będzie to stacja Płocka (w rejonie skrzyżowania Płockiej i Wolskiej) oraz Młynów (pod ul. Górczewską, po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego, w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny).

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ PROGRAMU "POLSKA I ŚWIAT" O ROZBUDOWIE METRA:

Opóźnienia w budowie metraTVN24

ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie