Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

25-metrowy stół, koncerty i kino. Plac Defilad ożywa na wakacje

TVN Warszawa

www.facebook.com/pldefilad / tvnwarszawa.plLato pełne atrakcji na pl. Defilad

Zamiast betonowej pustyni - zioła, kwiaty i krzewy. Zamiast odrapanych ławek - 25-metrowy drewniany stół i ława. Tak plac Defilad zmienił się na wakacje. To jednak dopiero początek. Przez całe lato będą się tu odbywać koncerty, pokazy kina letniego i warsztaty.

Zamiast betonowej pustyni - zioła, kwiaty i krzewy. Zamiast odrapanych ławek - 25-metrowy drewniany stół i ława. Tak plac Defilad zmienił się na wakacje. To jednak dopiero początek. Przez całe lato będą się tu odbywać koncerty, pokazy kina letniego i warsztaty. Wygląd Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki (od strony ul. Marszałkowskiej) zmieniła przede wszystkim zieleń miejska - nie tylko drzewa, ale również kwiaty oraz sadzonki warzyw umieszczone w donicach. Do dyspozycji mieszkańców jest także 25-metrowy stół, ława wypoczynkowa i leżaki. Miasto, PKiN, Teatr Studio, Teatr Dramatyczny oraz stowarzyszenia i firmy przygotowały szereg atrakcji dla mieszkańców Warszawy. Przez całe wakacje na Placu Defilad będą odbywać się koncerty i przedstawienia plenerowe, pokazy filmowe oraz warsztaty tematyczne. Stowarzyszenie ArtAnimacje zorganizuje cykl warsztatów o miejskich trendach, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" poprowadzi programy animacyjne dla dzieci i seniorów. Będą imprezy muzyczne, cykle sportowe, warsztaty dla dzieci i dorosłych. Nie zabranie również pokazów filmowych i koncertów plenerowych.

Jubileusz PKiN-u

W te wakacje będą również świętowane 60. urodziny Pałacu Kultury i Nauki. 22 lipca 1955 r., w rocznicę Manifestu PKWN, po raz pierwszy pałac otwarto dla zwiedzających. W ramach obchodów urodzin tego budynku już 4 lipca odbędzie bieg w PKiN. Uczestnicy będą mieć do pokonania 30 pięter, tj. ok. 790 stopni, w jak najkrótszym czasie. Po serii eliminacyjnej odbędą się biegi finałowe kobiet i mężczyzn. Na finalistów biegu, na 30. piętrze ma czekać Stanisław Tym, który w filmie "Miś" Stanisława Barei, wbiegał po schodach Pałacu. - To nie jedyna atrakcja, jaką planujemy z okazji 60-lecia PKiN. Od jutra uruchamiamy na stałe zwiedzanie podziemi. To była główna atrakcja tegorocznej Nocy Muzeów, spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że chcemy, aby warszawiacy i turyści mieli możliwość odbywania tych wycieczek częściej niż raz w roku - powiedział w czwartek dziennikarzom członek zarządu PKiN Sebastian Wierzbicki.

"Chcemy, aby było to miejsce modne"

Dodał, że PKiN planuje wiele wystaw i projekcji filmowych. - Chcemy, żeby to miejsce, nie tylko z okazji jubileuszu, ale od dzisiaj już, każdego dnia było miejscem modnym, przyjaznym, żeby tętniło tu życie. Żeby nie był to brudny budynek na środku miasta i nic więcej. To ma być najmodniejsze miejsce w stolicy i to jest nasz priorytet - podkreślił Wierzbicki.

Z kolei wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak zapowiedział, że program wydarzeń na Placu Defilad ma objąć całe wakacje.

Wiceprezydent powiedział również dziennikarzom, że na Placu Defilad, za kilka tygodni, ogłoszone zostaną wyniki głosowania w ramach budżetu partycypacyjnego.

Zmienili pl. Defilad w ogród

Wspólna inauguracja letniego sezonu projektów "Plac Defilad" i "Miasto i Ogród" miała miejsce w pierwszy czerwcowy weekend, kiedy mieszkańcy i turyści sadzili rośliny w przygotowanych wcześniej donicach i specjalnych opakowaniach z ziemią. Wszystkie informacje nt. programu wydarzeń na Placu Defilad można znaleźć m.in. na stronach: pldefilad.goingapp.pl oraz www.pkin.pl.

 

Tak wyglądało sadzenie kwiatów na pl. Defilad:

"Każda zieleń w mieście jest ważna"
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

PAP/jk