13 minut z Woli na Pragę

Orientacyjny czas przejazdu między stacjamitvnwarszawa.pl / budowametra.pl

6100 metrów długości, 7 stacji i przejazd w około 13 minut - wszystko wskazuje na to, że po 4 latach budowy warszawiacy już w ten weekend będą mogli podróżować centralnym odcinkiem drugiej linii metra.

Władze miasta wciąż nie podają oficjalnej daty otwarcia centralnego odcinka. Jednak jak powiedział Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy, najprawdopodobniej stanie się to w niedzielny poranek.

Choć faktycznie budowa centralnego odcinka drugiej linii metra zakończyła się 30 września 2014, to dopiero teraz, po 5 miesiącach odbiorów i testów, warszawiacy będą mogli z niej skorzystać. Linia licząca ponad 6 km długości, z 7 stacjami, połączy wreszcie Wolę i Pragę.

Jest nowocześniejsza od pierwszej - pociągi - będą to głównie składy inspiro - od razu będą tu jechać z prędkością 80 km/h, do której I linia jest dopiero dostosowywana. Różni się też wyglądem i to już od wejść - charakterystycznych daszków w kolorach tęczy, które powtarzają się potem we wnętrzu. O walory artystyczne stacji zadbał malarz i grafik, Wojciech Fangor - dzięki artystycznym wersjom napisów z nazwami stacji, II linia będzie też swego rodzaju galerią tego znanego na świecie plastyka.

Rondo Daszyńskiego

Stacja zlokalizowana pod ulicą Prostą, po zachodniej stronie Ronda Daszyńskiego. Na peron można dostać się jednym z siedmiu wejść – dwa zlokalizowano przy zachodnich narożnikach skrzyżowania Prostej z Towarową; cztery kolejne znajdują się po północnej i południowej stronie ul. Prostej, na wschód od Przyokopowej. Zbudowano także wejście z wysepki tramwajowej na Prostej. Dostępnych jest także pięć wind.

Peron umiejscowiono na głębokości 15 metrów. Dominującym kolorem jest krwista czerwień. Taki sam kolor mają daszki nad wejściami.

Rondo Daszyńskiego będzie dobrym miejscem przesiadkowym dla mieszkańców Woli oraz Bemowa.

Stacja Rondo Daszyńskiego
Stacja Rondo DaszyńskiegoArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Rondo ONZ

Stacja ulokowana bezpośrednio pod rondem, od którego przyjęła nazwę. Dostać można się na nią jednym z ośmiu wejść, z narożników ronda i wysepek tramwajowych. Peron znajduje się 14 metrów pod powierzchnią ulicy. Pasażerowie mogą korzystać z siedmiu wind.

Rondo ONZ wyróżniają jasne barwy - biel i szarość.

Świętokrzyska

Stacja została zaprojektowana tak, by pasażerowie mogli przesiadać się między pierwszą a drugą linią metra, bez wychodzenia na powierzchnię i bez opuszczania strefy biletowej. Będzie to możliwe w dwóch miejscach: na poziomie antresoli i na poziomie peronów.

By pasażerowie mogli dostać się na stację, stworzono sześć nowych wejść w narożnikach skrzyżowania Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej (dwa od strony Placu Defilad oraz cztery po drugiej stronie skrzyżowania). Przygotowano także 4 windy.

W przyszłości jedno z wejść znajdzie się wewnątrz biurowca, który powstanie na miejscu rozbieranego właśnie Sezamu. Sklep będzie też połączony ze stacją.

Głównym kolorem tej stacji jest żółty.

Nowy Świat - Uniwersytet

Stacja dedykowana studentom największej warszawskiej uczelni i turystom. Zapewnia idealny początek spaceru Krakowskim Przedmieściem. Wybudowano ją wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej, między ulicami Czackiego i Nowy Świat.

Na stację prowadzi 5 wejść – dwa wzdłuż ulicy Kubusia Puchatka, jedno wzdłuż Świętokrzyskiej w stronę Czackiego oraz dwa po obu stronach Świętokrzyskiej skierowane w stronę Traktu Królewskiego. Pasażerowie mają też do dyspozycji dwie windy.

To najgłębsza stacja centralnego odcinka drugiej linii metra. Jej peron znajduje się 23 metry pod powierzchnią ulicy. Dominującym kolorem jest fiolet.

Centrum Nauki Kopernik (wcześniej Powiśle)

Stacja znajduje się w pobliżu Warszawskiej Syrenki i mostu Świętokrzyskiego. Na znajdujący się 19 metrów pod ziemią peron prowadzą trzy wyjścia – dwa przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, po obu stronach skrzyżowania z ulicą Tamka, oraz jedno przy Syrence. Pasażerowie mogą korzystać też z trzech wind.

Stację wyróżniają najdłuższe schody ruchome w Polsce, które pokonują różnicę poziomów wynoszącą 17 metrów.

Pomalowano ją w różne odcienie koloru morskiego, ze względu na bliskość Wisły. To idealny punkt wypadowy na wycieczki po bulwarach wiślanych i do Centrum Nauki Kopernik.

Stacja Centrum Nauki Kopernik
Stacja Centrum Nauki KopernikMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Stadion Narodowy

Pierwsza stacja po drugiej stronie rzeki. Mieści się tuż przy przystanku PKP Stadion. To największa stacja centralnego odcinka drugiej linii metra. Jest tu nawet antresola, podobna do tej na stacji pierwszej linii metra Wilanowska.

Peron znajduje się 13 metrów pod ziemią, a dostać się można na niego siedmioma wejściami z rejonu ulicy Sokolej – cztery znajdują się po jej północnej stronie, a trzy po południowej. Pasażerowie mają do dyspozycji też 5 wind. Na ścianach stacji dominuje kolor zielony, co ma kojarzyć się z murawą pobliskiego stadionu.

Stacja Stadion Narodowy będzie ważnym węzłem przesiadkowym podczas zamknięcia mostu Łazienkowskiego, dla mieszkańców Pragi Południe, którzy planują dostać się na drugą stronę rzeki.

Za stacją znajdują się też tory dostawcze. Jest też drugi peron - w przyszłości ma obsługiwać odnogę metra w stronę Gocławia.

Dworzec Wileński

Zbudowana pod ulicą Targową, między Białostocką a al. Solidarności. Na stację prowadzi 13 wejść. Dwa po obu stronach Targowej i jedno z wysepki tramwajowej (bliżej Białostockiej). Sześć wejść w narożnikach skrzyżowania Targowej z al. Solidarności, jedno przy dworcu kolejowym Warszawa Wileńska i trzy z wysepek. W sumie na stację będzie można też dostać się jedną z jedenastu wind.

Wraz z otwarcie stacji urzędnicy zapowiadają też otwarcia przejścia podziemnego pod Targową.

Peron stacji znajduje się 13 metrów pod ziemią, dominuje tam kolor ciemnoniebieski. Za stacją zlokalizowano też tory odstawcze. W przyszłości z tej stacji będzie możliwe pociągnięcie linii metra dalej w stronę Targówka.

jb/r

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl / budowametra.pl

Pozostałe wiadomości

Aż 11 ulic na Saskiej Kępie przejdzie doraźne remonty podczas tegorocznych wakacji - zapowiedział dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Wymiana nawierzchni oraz prace brukarskie są związane z przygotowaniami do wprowadzenia w tym rejonie strefy płatnego parkowania.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Przez niemal całą niedzielę zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach mityngu lekkoatletycznego Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. W zmaganiach na dystansie 20 kilometrów zarówno wśród mężczyzn i kobiet górą byli reprezentant i reprezentantka Chin.

Chodziarze opanowali Śródmieście

Chodziarze opanowali Śródmieście

Źródło:
PAP

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl