- To jedyny akademik budowany od początku, który powstanie w ramach Programu Wieloletniego UW. Ponadto w Programie Wieloletnim przewidujemy dwie modernizacje domu studenta. Budynek przy ul. Sulimy jest pierwszym od kilkudziesięciu lat nowo wybudowanym akademikiem Uniwersytetu Warszawskiego - podkreśliła podczas wtorkowej uroczystości prorektor Uniwersytetu Warszawskiego ds. rozwoju prof. Ewa Krogulec, cytowana w komunikacie uczelni.
Dodała, że w projekcie budynku uwzględniono nowoczesne rozwiązania proekologiczne i energooszczędne, np. wentylacyjną pompę ciepła, odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewnego oraz moduły fotowoltaiczne.
- Chciałbym pogratulować tej inwestycji całej społeczności Uniwersytetu Warszawskiego. Wiem, ile wysiłku i pracy wymagała jej realizacja. Jako minister nauki zapewniam, że będziemy prowadzić program wsparcia socjalnego, w tym dopłat na remonty i budowę akademików w Polsce – powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek.
Rektor UW prof. Alojzy Nowak zwrócił uwagę, że inwestycja powstawała we współpracy ze studentami i doktorantami. - Na Uniwersytecie stale realizowane są prace modernizacyjne, dzięki którym stale zwiększamy liczbę dostępnych miejsc w akademikach – podkreślił.
Pokoje i segmenty
Budowa akademika trwała od grudnia 2021 roku. Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniósł 94,9 miliona złotych.
Jak podało biuro prasowe UW, pokoje w akademiku są pojedyncze lub połączone w segmenty, składające się z dwóch lub czterech pokoi. Segmenty czteropokojowe wyposażone są w aneks kuchenny i węzeł sanitarny. Mieszkańcy akademika mają również do dyspozycji liczne pomieszczenia wspólne, tj. salę ćwiczeń, świetlicę, kuchnię z jadalnią, pralnię z suszarnią, pokoje pracy i cichej nauki.
Przy budynku znajduje się plac sportowy, rowerownia oraz alejki parkowe. Jest też podziemny parking.
Nowy akademik jest zaprojektowany na planie czteroramiennym przypominającym wiatrak. Ma osiem kondygnacji – siedem naziemnych i jedną podziemną. Powierzchnia całkowita budynku wynosi prawie 13 tysięcy metrów kwadratowych, a powierzchnia użytkowa niemalże 6 tysięcy metrów kwadratowych.
Przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami
Budynek i jego najbliższe otoczenie są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchową, słuchową i wzrokową. Na każdej kondygnacji znajduje się przynajmniej jeden pokój z aneksem kuchennym przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Poruszanie się po budynku ułatwiają także ogólnodostępne windy.
Wokół budynku zastosowano przepuszczalne powierzchnie, które ułatwią właściwy obieg wody deszczowej.
Łącznie w domach studenta UW dostępnych jest ponad 2,3 tysiąca miejsc. Jak podano w komunikacie uczelni, w Domu Studenta nr 7 "Sulimy" w roku akademickim 2024/2025 ceny wynoszą, w zależności od pokoju, od 950 do 1100 złotych za osobę miesięcznie.
Autorka/Autor: mg
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytet Warszawski/Facebook