Urzędnicy zapewniają, że zieleń na styku Mokotowa, Ursynowa i Ochoty to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, lokalnych fundacji i stowarzyszeń. Powstały tam nowe alejki z nawierzchni mineralnej, przy których postawiono 60 ławek i ponad 90 latarni. Odpoczywając na drewnianych leżakach rodzice mogą patrzeć, jak ich pociechy bawią się w piasku. Wiosną będzie można również poleżeć na hamakach.
Drzewa, trawniki i łąka kwietna
Największym atutem parku jest różnorodna zieleń, która zajmuje powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Posadzono 40 drzew, w tym ozdobne odmiany jabłoni, klony i lipy. Na powierzchni 5400 metrów kwadratowych zasiano trawniki i łąkę kwietną.
Posadzono gatunki roślin, które wiosną będą przyciągać uwagę wyglądem i zachwycać zapachem, m.in. przetacznik, krwawnik, szałwię, poziomkę, czyściec, irys i miętę. Oczy mieszkańców będą cieszyć też trawy ozdobne: śmiałek darniowy i turzyca oraz krzewy: dereń, jaśminowiec, tawuła, dzika róża, bez czarny, lilak, kalina i pęcherznica. Wyróżniającym się elementem krajobrazu jest istniejące runo z bluszczu pospolitego, obok którego można przejść pomostem. Bogata zieleń w parku to również zasługa wolontariuszy - pracownicy firmy AstraZeneca posadzili byliny, krzewy i trawy ozdobne, które firma kupiła w ramach Zielonego Funduszu.
Zabezpieczenia przed podtopieniami i suszą
W parku powstały trzy niecki infiltracyjne, w których będzie gromadzić się woda opadowa. Takie rozwiązanie zabezpieczy zarówno przed podtopieniami, jak i przed suszą. Ogrody deszczowe są porośnięte roślinnością dostosowaną do każdej z tych sytuacji. Stanowią także miejsce schronienia dla zwierząt.
Inwestycję prowadził Zarząd Zieleni Warszawy. Prace budowlane wykonała firma Baobab Brandys, a projekt parku – pracownia LS-Project Maciej Sikorski.
Autorka/Autor: katke
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZZW