Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.
Festiwal został rozpisany na dwa wieczory. W niedzielę w Studiu Polskiego Radia im. Wojciecha Lutosławskiego odbędą się dwa koncerty, którym towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna. Dzień później w kinie Atlantic zaplanowano jeden występ i pokaz filmu, poprzedzony dyskusją. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Komeda na cztery saksofony
Pierwszego dnia festiwalu wystąpi saksofonista i kompozytor Wojciech Staroniewicz, muzyk związany ze sceną trójmiejską. Przedstawi wraz ze swoim sekstetem projekt A'FreAk-KomEdA. Obejmuje on utwory Staroniewicza oraz Krzysztofa Komedy, takie jak: "Kattorna", "Moja ballada" znana z filmu "Do widzenia do jutra" Janusza Morgensterna czy "Crazy Girl" i "Cherry" z "Noża w wodzie" Romana Polańskiego.
Staroniewicz zaaranżował utwory Komedy na cztery saksofony i wzbogacił pierwiastkiem afrykańskim. Liderowi towarzyszyć będą: Przemek Dyakowski na saksofonie tenorowym; Darek Herbas na saksofonie barytonowym; Marcin Janek na saksofonie tenorowym i sopranowym; Dominik Bukowski, grający na marimbie i wibrafonie; Janusz Mackiewicz na gitarze basowej; Roman Ślefarski na perkusji oraz na instrumentach perkusyjnych Larry Okey Ugwu.
Tego samego wieczoru, dzięki współpracy z Włoskim Instytutem Kultury, odbędzie się koncert zespołu Luka Aquino & Giovanni Guidi. Luca Aquino jest jednym z najbardziej cenionych trębaczy na włoskiej scenie jazzowej. Giovanni Guidi to uznany pianista, na szerokie wody wypłynął dzięki współpracy z mistrzem jazzowej trąbki Enrico Ravą. To dzięki niemu mógł też zagrać na jednej scenie z Tomaszem Stańką. Wspólny projekt tych dwóch wielkich postaci europejskiego jazzu był jedną z ostatnich aktywności zmarłego kilka lat temu polskiego trębacza. Guidi oddał mu hołd piękną balladą "Tomasz" na płycie "Avecs Le Temps". W ostatnim czasie realizuje się głównie we współpracy ze znakomitym amerykańskim saksofonistą Jamesem Brandonem Lewisem.
W foyer studia koncertowego będzie można obejrzeć wystawę "Komeda. Kalendarium życia", opracowaną na podstawie materiałów z archiwum Zofii Komedowej.
Fortepianowe refleksje Tubisa
W drugi dzień festiwalu organizatorzy - Iwona Strzelczyk-Wojciechowska i Krzysztof Wojciechowski - zapraszają publiczność do kina Atlantic na solowy koncert pianisty Macieja Tubisa w programie "Komeda: Reflections". Płyta pod tym tytułem ukazała się dwa lata temu i zebrała świetne recenzje. Za materiał na nią posłużyły najbardziej znane kompozycje Komedy, potraktowane z szacunkiem, ale bez akademickiej sztampy, m.in. dzięki wzbogaceniu brzmienia o preparowanie i syntezator. Szczególnie udany efekt dało to w balladzie z filmu "Prawo i pięść", która brzmi, jakby wyszła spod palców Torda Gustavsena. W ten sam sposób została "podkręcona" także kołysanka z "Dziecka Rosemary". Ale są także miniatury pozostawione w wersji saute, akustyczne, fortepianowe.
Poniedziałkowy wieczór zakończy pokaz filmu "Bariera" Jerzego Skolimowskiego, do którego muzykę napisał Krzysztof Komeda. Projekcję poprzedzi rozmowa, poprowadzi ją krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki.
Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy - program: - 29 września, Studio Polskiego Rada im. W. Lutosławskiego: Wojciech Staroniewicz Sextet - A'FreAk-KomEdA Project (godz. 18), Luca Aquino & Giovanni Guidi (godz. 20) - 30 września, kino Atlantic: Maciej Tubis Komeda: Reflections (godz. 19), film Bariera (godz. 20).
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora