Weekend muzycznego szaleństwa. 52 koncerty inspirowane nocą

Szalone Dni Muzyki
Szalone Dni Muzyki
Źródło: mat. organizatora

27 koncertów orkiestrowych, 12 kameralnych, pięć recitali i osiem koncertów familijnych. Na program tegorocznych Szalonych Dni Muzyki składają się 52 wydarzenia, głównie ze świata klasyki, ale z domieszką jazzu, muzyki filmowej i dawnej. Wszystko rozegra się w ciągu jednego weekendu na kilku scenach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i najbliższego otoczenia gmachu.

Temat przewodni tegorocznych Szalonych Dni Muzyki to "Oda do nocy". - Noc zawsze stanowiła inspirację dla twórców, muzyków. Każdy kompozytor na swój sposób odkrywał wszelkie jej aspekty. Noc może być spokojna, łagodna, ale może być tez burzliwa, niepokojąca - mówił podczas konferencji prasowej Szalonych Dni Muzyki Rene Martin, twórca formatu festiwalu i szef artystyczny wszystkich jego edycji.

Jak zauważył, nocne inspiracje zaowocowały różnymi formami muzycznymi - kołysankami, serenadami i nokturnami.

- W XIX wieku noc odmieniła swój charakter, stała się bardziej przerażająca, zaludniona złowieszczymi postaciami. Świat wyobrażeń i fantazji niemieckiego poety Hoffmanna zainspirował wielu kompozytorów m.in. Berlioza do stworzenia "Symfonii Fantastycznej", Wagnera do stworzenia "Tristana i Izoldy" czy "Statku Widmo", Mendelssohna do stworzenia "Snu Nocy Letniej". Fascynacja nocą mieszał się z fascynacją światem Orientu. Należy tu wymienić tu Rimskiego-Koraskowa i jego "Szeherezadę". Na przełomie XIX i XX wieku, noc również stanowiła inspirację. Mahler zatytułował swoją siódmą symfonię "Pieśń nocy", Strauss napisał wspaniałe "Pieśni na orkiestrę", a Schoenberg skomponował sextet smyczkowy "Przemieniona noc" - opowiadał o utworach, które usłyszą w tym roku warszawscy melomani Martin.

Młode orkiestry wracają do namiotu i nie tylko

Organizatorem wydarzenia jest po raz 13. Sinfonia Varsovia. Orkiestra wystąpi podczas festiwalu aż pięciokrotnie. Po kilku latach przymusowej, covidowej przerwy w namiocie ustawionym przy budynku opery znów zagrają orkiestry szkół muzycznych.

- Orkiestry muzycznych szkół średnich wracają na festiwal. Na wspaniałych scenach ma szansę zaprezentować się 14 orkiestr z 14 miast w Polsce. Sprawia nam ogromną satysfakcję, że Rene Martin, słuchając tych orkiestr, zawsze się dziwi, że tak młodzi muzycy prezentują tak wysoki poziom - mówił Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii.

- Co roku słucham koncertów młodych artystów i jestem oczarowany jakością muzyki, którą grają i ich zaangażowaniem. Możecie być państwo dumni z poziomu artystycznego, jaki reprezentują - wtórował Marynowskiemu Martin.

A dowodem, że nie rzucali słów na wiatr, jest fakt, że młode orkiestry pojawią się w tym roku nie tylko we wspomnianym namiocie, ale zagrają również na głównych scenach festiwalu.

Kameralistyka i recitale. Od Średniowiecza do współczesności

Koncerty symfoniczne z Mozartem, Dvorakiem, Haydnem czy Góreckim w repertuarze, zgromadzą największą publiczność, ale na dużych zespołach program się nie kończy.

Pojawi się bowiem wiele uznanych zespołów kameralnych, jak: francuski Quatuor Hanson, francuskie trio wokalne Les Itinérantes (od pieśni średniowiecznych po dzisiejszą muzykę popularną), austriacki kwartet saksofonowy Aureum i belgijski Ricercar Consort pod kierunkiem Philippe’a Pierlota.

Nie zabraknie także solowych recitali, z którymi zaprezentują się m.in.: gitarzysta Thibault Cauvin, pianiści - Varvara ("Wariacje Goldbergowskie"), Luis Fernando Pérez (z wyborem popularnych melodii z Albeniza i Granadosa), Vitalii Kyianytsia (światowa premiera płyty "Night Music"). W ramach nocnego koncertu z soboty na niedzielę (to nowość, temat przewodni zobowiązuje) recitale zagrają pianiści: Bartek Wąsik z materiałem płyty "Daydreamer" (piosenki zespołu Radiohead) i Adam Kośmieja z koncertową premierą albumu "Infinity" (własna interpretacja utworu "Canto Ostinato" Simeona ten Holta).

Jazzowe standardy, słuchacze na scenie z muzykami

- Wieczorem będzie można wysłuchać koncertów jazzowych, zainspirowanych słynną balladą "Round Midnight" Theloniousa Monka, stworzoną w latach 40., kiedy artysta miał zaledwie 19 lat. Jest to z pewnością najczęściej grany utwór w historii jazzu. Nie zapomnimy o serenadzie "Moonlight" Glenna Millera – zapowiedział Rene Martin.

Jazzowe standardy wykona Chopin University Big Band prowadzony przez Piotra Kostrzewę (na co dzień perkusistę SV). Poza wspomnianymi klasykami w programie znalazły się także utwory współczesnych Wayne’a Shortera czy Pata Metheny’ego.

Programową innowacją będą cztery koncerty, w których chętni słuchacze zaproszeni zostaną do współtworzenia muzyki wraz z artystami. Podczas wydarzeń zatytułowanych "Nowa Misja Kosmiczna" i "SenJawaZabawa" wprowadzą nietypowe instrumenty oraz elementy improwizacji i eksperymentu, wzbogacone warstwą wideo.

Sale jak planety. Darmowe koncerty w namiocie i kościele

Żelaznym punktem program Szalonych Dni Muzyki, zarazem jego najbardziej misyjnym elementem, są koncerty familijne, przeznaczone dla rodzin z dziećmi.

Tradycją festiwalu jest także nadawanie jednorazowych nazw festiwalowym salom. Tym razem inspirowano się planetami. Jowisz będzie patronem Sali Moniuszki, Wenus – Sal Redutowych, Mars – Zascenia, Merkury – Sali Młynarskiego, Saturn – Namiotu na pl. Teatralnym, a Księżyc – prezbiterium Kościoła Środowisk Twórczych. Warto dodać, że wszystkie koncerty w tych dwóch ostatnich lokalizacjach są darmowe. Na pozostałe zaczynają się od 25 złotych.

Festiwal Szalone Dni Muzyki "Oda do nocy" odbędzie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej i okolicy 22-24 września. Szczegółowy program znajduje się tutaj>>>:

Szalone Dni Muzyki 2023
Szalone Dni Muzyki 2023
Źródło: mat. organizatora
Czytaj także: