Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.
"Po internecie krąży mnóstwo zdjęć i filmów - tak, zrobiliśmy to! Jak otwierać #GaleriaPorcelany to z przytupem" - czytamy w opisie wideo zamieszczonym we wtorek na profilu Zamku Królewskiego.
Na nagraniu zawsze widoczną tarczę zegara na wieży zamku zastąpił ogromny porcelanowy, biało-złoty talerz. Zamiast wskazówek, ma złote łyżeczki, które pokazują aktualną godzinę.
W ten sposób muzeum promuje w sieci nową Galerię Porcelany.
Niegdyś zdobiły magnackie stoły
O otwarciu Galerii Porcelany na Trasie Królewskiej i muzeum informowało kilka dni temu.
"Historia zamkowej kolekcji porcelany to opowieść o sukcesie zdobywania niezwykłych przedmiotów i emocjach z tym związanych. To także proces żmudnego sprawdzania stanu zachowania kruchych obiektów, kompletowania serwisów oraz szukania unikatowych wzorów" - zaznaczono w komunikacie na ten temat. Jak czytamy, otwarcie galerii to wydarzenie, które "wieńczy wieloletni wysiłek gromadzenia bogatej i różnorodnej kolekcji, w skład której wchodzą okazy zdobiące niegdyś królewskie i magnackie stoły".
Mieszcząca się w majestatycznych wnętrzach zamkowych galeria stanowi hołd dla porcelanowego rzemiosła artystycznego, którego wytwory od wieków zachwycają swoim pięknem i precyzją wykonania.
Najcenniejsze wyroby królewskiej manufaktury
- Otwarcie Galerii Porcelany jest także okazją do podkreślenia roli królewskiej kolekcji porcelany jako ważnego elementu kultury i dziedzictwa narodowego. To miejsce, które przenosi nas w świat elegancji i splendoru dworskiego życia, zachwycając zarówno miłośników sztuki, jak i osoby zainteresowane historią i kulturą - zaznaczał na wernisażu prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
W Galerii Porcelany prezentowane są najcenniejsze wyroby Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni, stanowiące niemal połowę zamkowej kolekcji porcelany miśnieńskiej, uzupełnione przykładami porcelany dalekowschodniej.
Zwiedzający galerię mogą podziwiać między innymi jedyny w Polsce zespół 18 naczyń dekorowanych motywami fantastycznych zwierząt (Fabeltiere), które do wzornictwa porcelany miśnieńskiej wprowadził Adam Friedrich von Löwenfinck, jeden z najwybitniejszych w historii malarzy porcelany i fajansu.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zamek Królewski