Tymczasowa przestrzeń wystawiennicza Muzeum Sztuki Nowoczesnej, czyli działające od 2017 roku Muzeum nad Wisłą, wkrótce przejdzie do historii. Instytucja realizuje ostatni etap inwestycji na placu Defilad i szykuje przeprowadzkę do docelowej siedziby. Po zakończeniu działalności w nadwiślańskim pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza nastąpi wielkie otwarcie budynku zaprojektowanego przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners.
Maria Jarema - pionierka awangardy i polskiego postępu emancypacyjnego
Weekend między 15 a 17 września należeć będzie do Marii Jaremy – pionierki awangardy i polskiego postępu emancypacyjnego, współzałożycielki Grupy Krakowskiej i teatru Cricot. Podczas konferencji naukowej "Psychociała, nie figury" będzie można wysłuchać wystąpień i dyskusji międzynarodowego grona historyczek sztuki, kulturoznawczyń, badaczek literatury i kuratorek.
Spotkaniom będzie towarzyszyć pokaz kilkunastu dzieł Marii Jaremy. Część teoretyczną dopełnią również performatywne działania wokół publikacji Pavilionesque oraz odczyty tekstów Jaremianki w wykonaniu aktorek Marty Malikowskiej i Sandry Korzeniak.
Maria Prymaczenko - kluczowa postać sztuki ukraińskiej XX wieku
Ostatnia wystawa w pawilonie nad Wisłą przybliży polskiej publiczności jedną z kluczowych postaci sztuki ukraińskiej XX wieku – Marię Prymaczenko. W kontekście rosyjskiej inwazji w Ukrainie, przepełniona radością, ale i jawnie antywojenna twórczość Prymaczenko nabiera szczególnej wymowy.
Zaplanowano też program towarzyszący wystawie realizowany wspólnie z Solidarnościowym Domem Kultury Słonecznik. Odbędą się debaty, rozmowy i seminaria, które stworzą nowy, współczesny kontekst dla sztuki Marii Prymaczenko. Wystawa otworzy się w Muzeum nad Wisłą 19 stycznia i potrwa trzy miesiące.
Artystki i artyści na rzecz uchodźców. 80 dzieł na aukcji
Pod koniec września wystartuje 7. edycja akcji "Refugees Welcome". Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców. Wydarzenie jest organizowane wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół MSN i Fundacją Ocalenie. To solidarnościowy gest środowisk artystycznych i szansa na realne wsparcie dla osób w kryzysie uchodźczym, bez względu na ich kolor skóry, religię czy przynależność etniczną.
W tym roku pod młotek trafi ponad 80 dzieł sztuki. Wszystkie będzie można zobaczyć od 29 września do 10 grudnia, a 5 listopada wylicytować podczas aukcji charytatywnej.
Nowa siedziba z dziewięć razy większą powierzchnią dla wystaw
W białym budynku, który zbudowano na placu Defilad od strony Marszałkowskiej znajdzie się 4,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. To dziewięć razy więcej niż w pawilonie na brzegu Wisły.
Ogromna przestrzeń pozwoli zarówno na pokazywanie kolekcji muzeum, jak i organizowanie wystaw stałych. Program muzeum ma być natomiast bardzo szeroki. Od klasycznych formatów: współczesnego malarstwa, rzeźby czy instalacji, po działania performatywne, choreograficzne i koncerty. Będą także debaty, konferencje czy warsztaty. W muzeum znajdzie się miejsce na kino ze 150-osobową widownią. Parter MSN - z małą galerią i księgarnią - ma być ogólnodostępny.
Docelowo na placu Defilad mają stanąć dwa obiekty, ułożone w kształt litery L. Jasna bryła muzeum ędzie sąsiadować z ciemnym gmachem teatru TR Warszawa (znajdzie się bliżej Pałacu Kultury i Nauki).
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa