"Jednym z kluczowych wyzwań jest przygotowanie warszawskich zabytków na kryzysy"

Źródło:
PAP
Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków
Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytkówWUOZ w Warszawie
wideo 2/6
Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytkówWUOZ w Warszawie

Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki poinformował, że obecnie na terenie Warszawy znajduje się około 12 tysięcy zabytków. Wymienił rozpoczęte i zaplanowane remonty. Przyznał też, że jednym z kluczowych wyzwań jest przygotowanie stołecznych zabytków na różnego rodzaju kryzysy, m.in. klęski żywiołowe, a nawet potencjalne działania wojenne.

- Warszawskie zabytki generalnie znajdują się w dwóch zbiorach - rejestrze zabytków, gdzie są zarówno obiekty indywidualne, jak i zespoły czy obszary oraz w Gminnej Ewidencji Zabytków. W sumie wszystkich mamy ok. 12 tys., w tym ok. 1,5 tys. zabytków rejestrowych. To znacząca liczba, która sytuuje Warszawę na szczycie polskich miast pod tym względem, co może wydawać się zaskakujące biorąc pod uwagę ogromne zniszczenia z okresu II wojny - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Michał Krasucki.

Jak zaznaczył, warszawskie zabytki możemy odnaleźć zarówno w Śródmieściu, jak i w dzielnicach obrzeżnych. - Są to zabytki najstarsze - gotyckie, jak i najnowsze mające obecnie 30-40 lat. Do najcenniejszych zaliczamy oczywiście te, które nie zostały zniszczone w czasie wojny i są takimi naszymi warszawskimi perłami jak pałac w Wilanowie wraz z parkiem, Łazienki Królewskie czy też wyjątkowe przedwojenne obiekty np. gmach ówczesnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, obecnie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy ul. Wspólnej - wymieniał.

Zwrócił też uwagę na zabytki odbudowane po wojnie, jak obszar Starego Miasta. - Które ze względu na ten wyjątkowy, także o wymiarze społecznym, ruch odbudowy, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1980 r. To nasze wyjątkowo cenne dobro, bo jest dobrem światowym. Niezwykłe walory zabytkowe posiadają także zespoły rzeźby i zabytkowa zieleń, których połączenie możemy odnaleźć na warszawskich cmentarzach. Myślę tu oczywiście o Starych Powązkach, które są wyjątkowym obiektem, ale także o Cmentarzu Żydowskim, Cmentarzach Ewangelickich i Muzułmańskich, tworzących zespół nekropolii wyznaniowych na Powązkach. Cenne są oczywiście również pozostałe cmentarze zabytkowe jak te na Bródnie, Woli czy Cmentarz Prawosławny - mówił Krasucki.

- Warszawa jest także miastem, które ma bardzo ciekawą architekturę mieszkaniową. Oprócz zrekonstruowanych kamienic Starego Miasta czy budynków na Trakcie Królewskim, mamy dość dużo zachowanych kamienic z początku XX w., jak również osiedli powstałych w dwudziestoleciu międzywojennym i powojennych modernistycznych np. Żoliborz, całe zespoły na Saskiej Kępie czy Sady Żoliborskie albo socrealistyczne osiedle Praga II na placu Hallera - wyliczył.

Krasucki: stan zabytków coraz lepszy

W jego ocenie warszawskie zabytki są w zróżnicowanej kondycji. - Generalnie ich stan się poprawia. Z roku na rok środki na remonty - zarówno dotacje udzielone przez miasto, jak przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków czy inne środki uruchamiane w ramach różnych funduszy są coraz większe i widać rzeczywiście, że tych remontów jest dużo. Coraz mniej jest też zabytków, które by były opuszczone. Niestety zdarza się nadal, że np. na Pradze Północ, czasem w Śródmieściu czy na Woli mamy trochę pustostanów, z reguły są to kamienice z końca XIX-początku XX w. i one rzeczywiście wymagają większego zaopiekowania - wskazał Krasucki.

- Ale właśnie również po to realizujemy obecnie duży program rewitalizacji przyjęty na ostatniej sesji rady miasta, którego celem jest m.in. objęcie wsparciem takich obiektów. Często są to zabytki będące własnością miasta, więc tutaj naszą odpowiedzialnością jest także ich remont - zaakcentował.

Ochrona przed kryzysami

Wśród istotnych kwestii dotyczących zabytków wymienił rozpoczęte i planowane remonty m.in. Drewniaka Burkego, cennej drewnianej oficyny na Pradze. - Został już ogłoszony przetarg i wszystko wskazuje na to, że za chwilę będziemy mieli wykonawcę. To także remont podziemnej XVIII-wiecznej groty Elizeum w parku na Książęcem i Fortu Bema na Bemowie, który też się lada moment rozpocznie. Na terenie całego miasta ma również miejsce szereg remontów kilkudziesięciu kamienic oraz ulic w bezpośrednim centrum jak Złota czy Zgoda, co też stanowi wyzwanie z zakresu ochrony zabytków - zaznaczył Krasucki.

- W zeszłym roku w grudniu przyjęliśmy przepisy dotyczące lepszej ochrony zabytków na terenie historycznego centrum, czyli Starego i Nowego Miasta, Traktu Królewskiego. To tzw. park kulturowy i te przepisy pozwolą nam walczyć z dzikimi reklamami, handlem naręcznym, z takim chaosem wizualnym i mam nadzieję, że to pomoże trochę oczyścić ten najcenniejszy fragment Warszawy. Przepisy te wchodzą w życie za kilka miesięcy i mam nadzieję, że wniosą istotną zmianę - podkreślił.

Są pieniądze na ratowanie ElizeumStołeczny konserwator zabytków

Odnosząc się do planów zwrócił uwagę na kwestie dotyczące wspomnianego parku kulturowego. - Obecnie doprecyzowujemy związane z nim przepisy i staramy się stworzyć cały system zarządzania tym obszarem, czyli egzekucji tych zapisów, szkolenia, promocji dobrych praktyk i to będzie bardzo duże zadanie. Jednym z kluczowych wyzwań jest przygotowanie warszawskich zabytków na różnego rodzaju kryzysy. Myślę tu o katastrofach naturalnych, klęskach żywiołowych jak powódź, powódź błyskawiczna spowodowana deszczem nawalnym czy huragany, gradobicia, których niestety mamy coraz więcej. W te wakacje Warszawa została dotknięta właśnie huraganowymi wiatrami, które poczyniły zniszczenia na terenie parków w Łazienkach czy Wilanowie - wyjaśnił Krasucki.

- Ale to również przygotowanie do sytuacji potencjalnych ataków wojennych, co zawsze należy brać pod uwagę w związku z toczącą się wojną w sąsiedniej Ukrainie. Wolimy dmuchać na zimne, dlatego to jest duże zadanie, które musimy od tego roku mocno realizować. Chodzi o przygotowanie właścicieli obiektów zabytkowych, wyposażanie w niezbędny sprzęt, jak najlepsza inwentaryzacja, zapewnienie ludzi do obsługi w takich sytuacjach, by był ktoś, kto będzie reagował bezpośrednio na zagrożenia, zabezpieczał, dokumentował do momentu aż nie zaczną reagować służby - wyjaśnił.

Ostatnie odkrycia

Wśród ciekawych odkryć dokonanych podczas prowadzonych w ostatnim okresie prac przy obiektach zabytkowych wskazał fragment fundamentów zabudowy śródmiejskiej odkopany przed Pałacem Kultury w ramach realizacji tzw. placu Centralnego na terenie od strony ul. Marszałkowskiej w rejonie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - Tam rzeczywiście w okolicach Trybuny Honorowej odsłoniliśmy cały fragment piwnic podziemnych będących świadectwem historii miasta. Zostały one udokumentowane, częściowo zabezpieczone, a częściowo zasypane, w związku z przygotowywaniem nowego placu na tym obszarze - powiedział Krasucki.

- Prowadzimy również badania nad grotą w Gucin Gaju, czyli na skarpie między Ursynowem a Wilanowem, koło kościoła św. Katarzyny. W tym roku głębiej wchodzimy już z badaniami archeologicznymi i konstrukcyjnymi, bo wszystko wskazuje na to, że podziemna grota, którą odkryliśmy, była XVII-wieczną cysterną wodną, być może dawniej zaopatrującą w wodę pałac w Wilanowie - dodał.

Odkrycia w Gucin Gaju UM Warszawa

Autorka/Autor:dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TTstudio/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Drogowcy ogłosili przetarg na przebudowę skrzyżowania ulic Przyczółkowej i Pałacowej. Zbudują tam dodatkowe pasy do skrętu w lewo oraz sygnalizację. W ten sposób skrzyżowanie będzie przejezdne we wszystkich relacjach. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo.

Dodatkowe pasy i sygnalizacja. Duże zmiany na wilanowskim skrzyżowaniu

Dodatkowe pasy i sygnalizacja. Duże zmiany na wilanowskim skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni strażnicy miejscy zauważyli rannego mężczyznę. Poszkodowany rowerzysta leżał nieruchomo na skraju jezdni, był nieprzytomny i krwawił.

Leżał na skraju jezdni, był nieprzytomny

Leżał na skraju jezdni, był nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka sprawcy kolizji na moście Grota-Roweckiego, który najpierw uderzył w bariery, a później zderzył się z innym autem.

Uderzył w bariery, zderzył się z innym kierowcą i uciekł

Uderzył w bariery, zderzył się z innym kierowcą i uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej numer 92 w Mińsku Mazowieckim. W wyniku zderzenia z autem osobowym zginęła rowerzystka.

Śmiertelne potrącenie rowerzystki, samochód dachował

Śmiertelne potrącenie rowerzystki, samochód dachował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali trzy kolejne osoby z siatki handlującej fentanylem i innymi lekami opioidowymi w Żurominie (woj. mazowieckie) - to dwaj mężczyźni i kobieta z Ostrowca Świętokrzyskiego. Funkcjonariusze przejęli też około 12 tysięcy tabletek z opioidami. W niewielkim Żurominie leki psychotropowe zbierają śmiertelne żniwo - tylko w tym roku z powodu przedawkowania fentanylu zmarło tam co najmniej pięć osób.

Przez fentanyl w tym miasteczku zmarło co najmniej pięć osób. Zatrzymali "Ducha", mają kolejnych

Przez fentanyl w tym miasteczku zmarło co najmniej pięć osób. Zatrzymali "Ducha", mają kolejnych

Źródło:
mazowiecka policja, TVN24

We Wszystkich Świętych na trasy wyjedzie kilkaset dodatkowych autobusów i tramwajów. Dojazd samochodem w niektóre miejsca będzie niemożliwy, ulice w sąsiedztwie nekropolii zostaną wyłączone z ruchu - poinformował warszawski ratusz.

Komunikacja miejska we Wszystkich Świętych. Ulice wyłączone z ruchu, dodatkowe autobusy

Komunikacja miejska we Wszystkich Świętych. Ulice wyłączone z ruchu, dodatkowe autobusy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili w nocy z soboty na niedzielę samochody, które zapaliły się na jednej z ulic w Wieliszewie (Mazowieckie). W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Trzy spalone samochody w Wieliszewie

Trzy spalone samochody w Wieliszewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie kierowcę, który przekroczył dozwoloną prędkość. Mężczyzna, chcąc uniknąć kary, próbował wręczyć policjantom łapówkę. Teraz nie dość, że odpowie za popełnione wykroczenie, to dodatkowo będzie się tłumaczyć za przestępstwo korupcyjne, za co może mu grozić nawet do 10 lat więzienia.

Kierowca chciał wręczyć policjantom łapówkę. "Ja wam dam pieniądze, a wy nic nie piszcie"

Kierowca chciał wręczyć policjantom łapówkę. "Ja wam dam pieniądze, a wy nic nie piszcie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na plakatach promujących oratorium poświęcone Janowi Pawłowi II, które zaplanowano w październiku w czterech mazowieckich parafiach, pojawił się ksiądz oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Sprawa oburzyła wiernych, część koncertów odwołano.

Ksiądz oskarżony o pedofilię na plakatach promujących oratorium

Ksiądz oskarżony o pedofilię na plakatach promujących oratorium

Źródło:
gazeta.pl, tvnwarszawa.pl

Strażniczki miejskie przyłapały na gorącym uczynku nastolatki, które bazgrały flamastrem po elewacji zabytkowego budynku. Nie skończyło się jednak na samym pouczeniu. Administratorka kamienicy zgłosiła sprawę policji.

Nastolatki bazgrały flamastrem po zabytku. Sprawą zajmie się policja

Nastolatki bazgrały flamastrem po zabytku. Sprawą zajmie się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o wypadku w Borzęcinie Dużym (Mazowieckie). Dwie osoby podróżujące motocyklem zderzyły się z autem, z czego ranna została jedna.

Jechali na motocyklu, zderzyli się z autem 

Jechali na motocyklu, zderzyli się z autem 

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W piątek wieczorem na budowie drugiej linii metra przy ulicy Szeligowskiej interweniowali strażacy. Woda podmyła teren, zdecydowano o zamknięciu fragmentu ulicy. Rzecznik wykonawcy uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą, a zdarzenie dotyczy tylko placu budowy.

Wyciek wody na budowie metra. Nocna akcja strażaków

Wyciek wody na budowie metra. Nocna akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W hali Portu Lotniczego Warszawa-Modlin jeden z podróżnych zostawił dwa plecaki. Służby lotniskowe ogłosiły ewakuację terminala pasażerskiego wraz drogami dojazdowymi do lotniska. Z tego powodu lot do Bergamo był opóźniony o 35 minut.

Pozostawione plecaki, ewakuacja i opóźniony lot

Pozostawione plecaki, ewakuacja i opóźniony lot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Sąd Okręgowy Warszawa-Praga ogłosił wyrok w sprawie śmierci 78-letniego biznesmena i rabunku w jego domu. Wyroki więzienia od 4,5 roku do 25 lat pozbawienia wolności usłyszało pięć osób. W opinii sądu wina oskarżonych nie budzi wątpliwości. Wyrok jest nieprawomocny.

Pięć młodych osób z wyrokami za zabójstwo biznesmena

Pięć młodych osób z wyrokami za zabójstwo biznesmena

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który we wtorek w Piasecznie potrącił na przejściu dla pieszych 10-letnie dziecko i uciekł z miejsca wypadku, usłyszał zarzuty i został objęty dozorem policyjnym. 49-latek ma dwa sądowe zakazy prowadzenia aut. Prokuratura chce dla niego aresztu tymczasowego.

Potrącił 10-latka na pasach i uciekł. Usłyszał zarzuty, do aresztu nie trafił

Potrącił 10-latka na pasach i uciekł. Usłyszał zarzuty, do aresztu nie trafił

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Jedlance pod Radomiem trzy agresywne psy rasy amstaff wybiegły z posesji, wdarły się na podwórko sąsiada i zagryzły maltańczyka. Właścicielka zwierząt odpowie przed sądem.

Agresywne psy wybiegły z posesji i zagryzły maltańczyka

Agresywne psy wybiegły z posesji i zagryzły maltańczyka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wesołej kierujący busem potrącił 12-letnią dziewczynkę. Jak wynika z ustaleń policji, w momencie zdarzenia dziecko znajdowało się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Trafiło do szpitala.

12-letnia dziewczynka potrącona na pasach. Trafiła do szpitala

12-letnia dziewczynka potrącona na pasach. Trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed jednym ze sklepów przy ulicy Puławskiej w Piasecznie doszło do bójki. Policja zatrzymała dwie osoby. Jedna trafiła do szpitala.

Bójka przed sklepem. Jedna osoba w szpitalu

Bójka przed sklepem. Jedna osoba w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Jagiellońskiej zderzyły się dwa samochody. Bus dachował. Na miejscu interweniowały służby.

Zderzyły się dwa samochody. Dachował bus

Zderzyły się dwa samochody. Dachował bus

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapowiadana na październik w Zamku Królewskim wystawa prac włoskiego mistrza renesansu Rafaela nie odbędzie się. Jej przygotowanie miało kosztować aż 6 milionów złotych. Poprzedni dyrektor placówki nie uzyskał na nią środków.

Wystawa miała "ukoronować jubileusz", ale ją odwołano. Nie zobaczymy prac Rafaela w Zamku Królewskim

Wystawa miała "ukoronować jubileusz", ale ją odwołano. Nie zobaczymy prac Rafaela w Zamku Królewskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Kampinoski Park Narodowy alarmuje o śmierci zwierząt na drodze wojewódzkiej 579. Wskazuje, że w październiku zginęła ich rekordowa liczba. Jako główną przyczynę wymienia ignorowanie przez kierowców obowiązującego tam ograniczenia prędkości.

"Najczarniejszy październik dla kampinoskich łosi"

"Najczarniejszy październik dla kampinoskich łosi"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ciechanowa zatrzymali 51-letniego mężczyznę, który pomimo sądowego zakazu prowadził samochód. Był pijany. Wcześniej wszczął awanturę domową, podczas której wyzywał żonę i syna, rzucał w nich przedmiotami i groził nożem. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Został objęty dozorem policji.

Pijany mężczyzna znęcał się nad żoną i synem. Wsiadł za kierownicę auta pomimo sądowego zakazu

Pijany mężczyzna znęcał się nad żoną i synem. Wsiadł za kierownicę auta pomimo sądowego zakazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabrała kwiaty leżące na grobie. Tłumaczyła, że chciała tylko posprzątać. Policjantów nie przekonała. 52-latka odpowie za ograbienie nagrobka, a za to grozi nawet osiem lat pozbawienia wolności.

Zabrała kwiaty, odpowie za ograbienie nagrobka

Zabrała kwiaty, odpowie za ograbienie nagrobka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw gwiazdy średniego pokolenia amerykańskiego jazzu. Potem muzyczny hołd dla dwóch wielkich postaci gatunku: Sun Ra i Phaorah Sandersa. Wreszcie gitarowy finał z muzykami King Crimson w roli głównej. Każdy z trzech dni festiwalu Jazz Jamboree będzie miał inny charakter, każdy zapowiada się ciekawie.

Jazzowa rakieta startuje w kosmos

Jazzowa rakieta startuje w kosmos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latek podczas rodzinnej kłótni śmiertelnie ranił 49-letniego krewnego i uciekł z domu - wynika z ustaleń śledczych. Rozpoczęła się obława, która trwała kilkadziesiąt godzin. Poszukiwanego znaleziono w lesie, już nie żył.

Kilkadziesiąt godzin trwała obława za podejrzewanym o zabójstwo

Kilkadziesiąt godzin trwała obława za podejrzewanym o zabójstwo

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ciechanowa poszukują świadków wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Mieszki Bardony. Kierowca toyoty uderzył tam w łosia, a gdy pomagały mu inne osoby, wjechał w nie kierujący volvo. W konsekwencji siedem osób trafiło do szpitali, jedna zmarła.

Wjechał w grupę osób pomagających kierowcy po zderzeniu z łosiem. Szukają świadków wypadku

Wjechał w grupę osób pomagających kierowcy po zderzeniu z łosiem. Szukają świadków wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontrolerzy zatrzymywali go aż 647 razy, za jazdę bez ważnego biletu ma do zapłacenia ponad 166 tysięcy złotych. Po kolejnych wpadkach dług może rosnąć jeszcze szybciej, ponieważ w Radomiu, by zniechęcić do gapiostwa, wprowadzono właśnie wyższe kary za przejazd bez ważnego biletu.

Za jazdę na gapę musi zapłacić ponad 166 tysięcy złotych

Za jazdę na gapę musi zapłacić ponad 166 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl