Od Błota do Garretta. 10 gwiazd festiwalu Jazz Jamboree

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jazz Jamboree 2023 - wykonawcy

Piątek należeć będzie do młodej polskiej sceny jazzowej. W sobotę posłuchamy gwiazd ze Stanów Zjednoczonych i Skandynawii. A niedziela pokaże, jak różne oblicza może mieć saksofon. Tak w największym skrócie przedstawia się tegoroczny festiwal Jazz Jamboree.

Na program tegorocznej, 65. już edycji Jazz Jamboree składa się 10 koncertów zaplanowanych na trzy dni (27-29 października).

Nadchodzi polski hipjazz

Dwa poprzednie festiwale rozpoczynał wieczór poświęcony zasłużonemu dla polskiego jazzu artyście, który prezentował przekrój swojej twórczości. W 2021 roku bohaterem był Zbigniew Namysłowski, dla którego ten występ stał się swego rodzaju muzycznym testamentem. Wybitny saksofonista zmarł kilka miesięcy później. W 2022 centralną postacią gali był basista Krzysztof Ścierański, a w tym roku głównym aktorem miał być gitarzysta Piotr Wojtasik. Jednak, jak otwarcie przyznaje szef Jazz Jamboree Mariusz Adamiak, projekt nie spiął się finansowo, stąd wolta. Zamiast strefy seniora będzie noc młodych pod szyldem "hipjazz". Zagrają zespoły: USO 9001, Siema Ziemia, EABS i Błoto.

- Hipjazz? Domyślam się, że chodzi o hybrydę jazzu z hip hopem, ale słowo hip może oznaczać też coś więcej, jazz jako nową muzykę popularną (nie mylić z tanim popem), przechodzącą na młode pokolenia. Uszy otwarte na to, co się dzieje w muzyce tu i teraz. Takie mam skojarzenia. Jeżeli mam być tego częścią, to czemu nie - mówi mi Marek Pędziwiatr, lider zespołu EABS i jego bardziej zadziornej mutacji, czyli Błota.

Pędziwiatr to dziś najbardziej kreatywny i zapracowany pianista swojego pokolenia. Poza dwiema wspomnianymi grupami, z którymi pojawi się na Jazz Jamboree, gra także na fortepianie solo jako Latarnik, a w Zimie Stulecia realizuje fascynacje elektroniczne. Wieczorową porą wyrywam go na 10 minut ze studia, gdzie nagrywa płytę z wokalistką Pauliną Przybysz. - Każdy z tych zespołów kocham tak samo. Nawet jeśli personalnie mało się różnią, to z każdym jest inna formuła pracy i ostatecznej formy muzyki - opowiada.

I zdradza, że podczas koncertu w Stodole gościem specjalnym będzie Anthony Mills. - To mój wieloletni przyjaciel z Nowego Jorku, obecnie mieszkający w Sztokholmie, szerzej znany jako Toni Sauna. Obecnie pracuję z nim nad nowym projektem w duecie, ale już wcześniej podłączał się pod Błoto. Ostatnio graliśmy koncert, podczas którego jednocześnie śpiewał, rapował i malował obraz na scenie. Będzie ciekawie - zapowiada Marek Pędziwiatr.

Anthony Mills podczas koncertu Błotamat. organizatora

Dobrzy znajomi z USA i Skandynawii

Drugi dzień festiwalu rozpocznie amerykańskie trio pianisty Joeya Calderazzo wsparte saksofonem Miguela Zenona. Calderazzo zachwycił warszawską publiczność dwa lata temu, kiedy na tej samej scenie pojawił się jako 1/4 kwartetu Branforda Marsalisa. Zenon też nie po raz pierwszy wyląduje na Lotnisku Chopina. W ostatniej dekadzie co najmniej dwukrotnie zagrał na Warsaw Summer Jazz Days z własnym kwartetem. Czarował oryginalnym brzmieniem, które wyrosło z karaibskich korzeni, kształtowało się w amerykańskich uczelniach i dojrzewało w klubach całego świata w boku takich sław jak Charlie Haden, Antonio Sanchez czy Steve Coleman.

Wieloma współpracami może pochwalić się także Julian Lage. Ale tym razem ten gitarzysta wystąpi w duecie ze swoim nadwornym basistą - Jorge Roederem. Organizatorzy piszą o nich tak: "Julian Lage to dojrzały mistrz i wybitny gitarzysta, którego koncerty wypełnione są muzykowaniem radosnym, komunikatywnym, wirtuozerskim i pełnym lekkości. Jorge Roeder zasłynął jako jeden z najbardziej wszechstronnych i ekspresyjnych basistów w dzisiejszym jazzie. Lage i Roeder twórczo rekapitulują amerykańską historię muzyczną w swoich wspólnych występach, biorąc na warsztat jazz, blues i afro-peruwiańskie korzenie muzyczne basisty".

Wieczór domkną ci, których festiwalowa publika domagała się po zjawiskowym koncercie w 2021. Pojawił się idealny pretekst, bo skandynawskie trio Rymden wydało właśnie nową płytę "Valleys and Mountains". Grupę niezmiennie tworzą pianista Bugge Wesseltoft oraz sekcja rytmiczna nieistniejącego już zespołu E.S.T. - Magnus Öström i Dan Berglund. Muzycy konsekwentnie rozsadzają koncepcję klasycznego jazzowego trio, przede wszystkim za sprawą Wesseltofta, który płynnie porusza się między akustycznym brzmieniem fortepianu i elektrycznym dźwiękiem klawiszy. Wychodząc z nostalgicznych motywów, dociera do mocnego, niemal rockowego finału.

Julian Lagemat. organizatora

Trzy oblicza saksofonu

Trzeci dzień Jazz Jamboree będzie świętem dla fanów saksofonu. Usłyszymy go w co najmniej trzech barwach: sopranowej, altowej i tenorowej. Tę pierwszą ukaże Adam Pierończyk, bodaj jedyny saksofonista jazzowy, który ma w dyskografii trzy solowe płyty zagrane na sopranie.

- Jestem osobą, która bardzo lubi kontakt z instrumentem, wciąż dużo ćwiczę. Gdybym podliczył czas poświęcony uprawianiu muzyki, to najwięcej spędziłem go właśnie w pracowni, sam na sam z instrumentem. Mniej więcej 10 lat temu pomyślałem, że fajnie byłoby tę organiczną formę przenieść na płytę i na scenę. Tak to się zaczęło, początkowo był to eksperyment, ale okazał się przygodą na całe życie. Zjeździłem z tym projektem sporą część świata, spełniam się w nim - wspomina Adam Pierończyk. I dodaje, że solowy występ na saksofonie sopranowym to wyzwanie artystyczne, ale też fizyczne. - Te 50-60 minut na scenie jest z jednej strony bezlitosne, a z drugiej fascynujące. Mam bezgraniczną wolność, mogę poprowadzić muzykę w takim kierunku, który mi się w danym momencie podoba. Ale też nie mam czasu na odpoczynek, nie mogę nie mieć pomysłu czy się pomylić - opowiada muzyk.

Głębokie brzmienie tenoru nadejdzie wraz z Joshuą Redmanem. Muzyk przybędzie do Warszawy z pierwszą w swoim dorobku płytą nagraną dla wytwórni Blue Note. Album "Where Are We" to muzyczna podróż przez Stany Zjednoczone – tytuł każdego utworu zawiera nazwą dzielnicy, miasta, stanu lub regionu USA. Redman po raz pierwszy nagrał krążek z wokalistką, a była nią Gabrielle Cavassa. Saksofonista mówi o współpracy tak: "To był mój pierwszy raz, kiedy nagrywałem z wokalistką we własnym projekcie. Rozkoszowałem się wyzwaniem odkrywania nowych ról muzycznych dla siebie - nie tylko jako solista i prowadzący, ale także jako wspierający akompaniator i rozmówca".

Na finał usłyszymy saksofon altowy i to w najlepszym wydaniu Kenny’ego Garreta, muzyka, który ma wszystko, by czuć się spełnionym: nienaganny warsztat, kompozytorski polot, współpracę z największymi, półkę pełna nagród (w tym Grammy). Ale Garret ma jeszcze coś, czym w świecie jazzu mogą pochwalić się nieliczni - umiejętność poderwania ludzi z siedzeń. Poświadczyć mogą wszyscy uczestnicy jego koncertu w 2019 roku w Stodole. Nie pamiętam, żeby na koniec ktokolwiek oglądał ten występ z poziomu krzesła. Na co należy się nastawić także tym razem.

- I Redman, i Garret są mistrzami swojego instrumentu. Cieszę się, że publiczność będzie mogła doświadczyć niemal całej rodziny saksofonów - zauważa Pierończyk, który zapewnia, że na występy kolegów po fachu zostaje i oczekuje na nie z wielką ciekawością.

- Podczas studiów jeździłem dużo samochodem, używanym golfem turbo diesel. To była końcówka epoki kaset magnetofonowych, początek odtwarzaczy płyt kompaktowych w autach. Pamiętam, że płyty Milesa Davisa z Kennym Garrettem były tymi, które najczęściej towarzyszyły mi w długich podróżach. Mam nadzieję, że będzie szansa się poznać i przybić piątkę - podsumowuje saksofonista.

Adam Pierończykmat. organizatora

JAZZ JAMBOREE 2023 - PROGRAM:

Piątek, 27 października: USO 9001 Siema Ziemia EABS Błoto + Anthony Mills

Sobota, 28 października: Joey Calderazzo Quartet + Miguel Zenon Julian Lage, Jorge Roeder Duo Rymden

Niedziela, 29 października: Adam Pierończyk Joshua Redman Group + Gabrielle Cavassa Kenny Garrett Quintet

Wszystkie koncerty odbywają się w klubie Stodoła przy Batorego 10.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora

Pozostałe wiadomości

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl