Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek, jako najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku.
Uroczysta inauguracja 9. Nocy Bibliotek odbędzie się po raz pierwszy w bibliotece szkolnej – w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie. Rozpocznie się o godz. 18:00 i będzie transmitowane online na Facebooku Nocy Bibliotek. Zaplanowano m.in. wspólne czytanie wiersza Wisławy Szymborskiej "Nieczytanie" z absolwentką szkoły – aktorką Vanessą Aleksander, a także spektakl improwizowany "Kto czyta, ten rządzi" w wykonaniu Impro Quartetu.
Program warto sprawdzić wcześniej
W miejskich bibliotekach odbędzie się wiele inspirujących wydarzeń – spotkania autorskie, zajęcia literacko-plastyczne dla najmłodszych, gry planszowe i terenowe, spacery, fotobudka, zwiedzanie magazynów, warsztaty komiksowe, głośne czytanie bajek, sąsiedzka wymiana roślin i książek, projekcje filmów i przedstawienia teatralne, a także koncerty i wystawy.
Szczegóły można znaleźć na stronie z mapą Nocy Bibliotek oraz na portalu bibliotekiwarszawy.pl, który jest bazą wiedzy o bibliotekach dzielnicowych. W niektórych miejscach obowiązują zapisy, warto więc sprawdzić program wcześniej.
Nocy Bibliotek towarzyszy akcja "Podziel się książkami" - zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.
Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, pomysłodawca i główny organizator akcji, promuje wspierającą moc literatury, a także siłę lokalnej społeczności i bibliotek, by jak najwięcej osób korzystało z ich zasobów.
Około pięciu milionów książek w sieci miejskich bibliotek
Warszawska sieć biblioteczna to 18 bibliotek dzielnicowych i ponad 200 różnego rodzaju placówek, w których znajduje się około pięciu milionów książek. W stołecznych bibliotekach można znaleźć nowości wydawnicze, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, audiobooki i filmy. Biblioteki stały się lokalnymi centrami kultury – oprócz udostępniania swoich zbiorów, organizują spotkania autorskie, poetyckie, wieczory z muzyką, pokazy filmów, warsztaty tematyczne, są aktywne w mediach społecznościowych.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | EmZed