Tramwaj do Wilanowa. Jest przetarg na budowę nowej linii

Tramwaj do Wilanowa może powstawać etapami
Dworzec Zachodni - Grójecka
Źródło: Tramwaje Warszawskie

Jest przetarg na budowę linii tramwajowej do Wilanowa. Po wybudowaniu ośmiu kilometrów nowej trasy, mieszkańcy dzielnicy mają dojeżdżać do centrum w około 30 minut. Możliwe jednak, że inwestycja będzie musiała powstawać etapami. Wszystko zależy od wysokości ofert, które otrzymają tramwajarze.

Tramwaje Warszawskie szukają wykonawcy, który zbuduje trasę tramwajową do Wilanowa długości ponad ośmiu kilometrów. W piątek ruszył przetarg. Jak zwraca uwagę rzecznik TW Maciej Dutkiewicz, Wilanów będzie trzynastą dzielnicą z połączeniem tramwajowym. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Z Wilanowa do centrum w 30 minut

- Nowa trasa zacznie się na Puławskiej przy Goworka. Liczącą aż 22 metrów różnicę poziomów w kierunku Dolnego Mokotowa tramwaj pokona ulicą Goworka i Spacerową. Następnie trasa będzie przebiegać prosto ulicami Belwederską i Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów - przypomina też Dutkiewicz.

Będzie miała dwie odnogi. Pierwsza poprowadzi wzdłuż ulicy Gagarina aż do Czerniakowskiej. To oddzielny projekt, który tramwajarze prowadzą z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. W jego ramach powstaną tory - zakończone terminalem końcowym - o długości około kilometra. - Druga planowana odnoga, o długości około 800 metrów, będzie zbudowana wzdłuż ulicy Świętego Bonifacego aż do pętli autobusowej Stegny. Główna trasa do Miasteczka Wilanów będzie zbudowana w ciągu Alei Rzeczpospolitej, a końcowy terminal trasy znajdzie się w pobliżu skrzyżowania Rzeczypospolitej z Branickiego - wyjaśnia rzecznik TW.

W ramach nowej trasy powstanie 31 przystanków, które będą wyposażone w tablice informujące, za ile minut dokładnie przyjedzie tramwaj i w jakiej kolejności składy będą podjeżdżały. - Trasa tramwajowa do Wilanowa zostanie zbudowana z wykorzystaniem technologii zielonych torów. W Warszawie jest już ich ponad 25 km, są obsadzone trawą i rozchodnikiem. Wprowadzamy tę drugą roślinę ze względu na to, że jest ona bardziej odporna na wyższe temperatury i nie trzeba jej podlewać. Rozchodnik kwitnie różnymi kolorami i to właśnie on pojawi się na nowej trasie - dodaje Dutkiewcz.

Jak przypomina, czas przejazdu trasą tramwajową o długości 9,5 km z Wilanowa do stacji metra Centrum wyniesie około 30 minut. - Przejazd autem na tej trasie w godzinach szczytu zajmuje przeważnie 50 minut - zwraca uwagę.

Czas przejazdu trasą z Wilanowa do stacji metra Centrum ma wynieść około 30 minut
Czas przejazdu trasą z Wilanowa do stacji metra Centrum ma wynieść około 30 minut
Źródło: Tramwaje Warszawskie

Zamówienie dopuszcza etapowanie inwestycji

- Wykonawca będzie prowadził prace budowlane w 2022 i 2023 roku. Budowa tramwaju do Wilanowa jest częścią projektu współfinansowanego z UE. W jego skład oprócz zakupu 50 tramwajów, wchodzi budowa zajezdni na Annopolu i montaż na przystankach tablic z informacją pasażerską. Łączny koszt projektu to 1 miliard 190 milionów złotych przy dofinansowaniu 555 milionów złotych - przypomina Dutkiewicz.

 Ale - jak już informowaliśmy na początku sierpnia - istnieje prawdopodobieństwo, że planowana pierwotnie jako całość inwestycja, będzie powstawać etapami. Zamówienie dopuszcza możliwość ewentualnego etapowania inwestycji - zamówienie podstawowe i opcje. - Obserwujemy, co się dzieje w innych miastach oraz na rynku. Istnieje ryzyko, że ceny zaproponowane przez wykonawców będą wyższe niż nasz zaplanowany budżet. Żeby nie tracić czasu, który byłby związany z unieważnieniem postępowania przetargowego, liczymy się z taką możliwością, że zbudujemy z wykorzystaniem tych pieniędzy, ile się da i ewentualnie znajdziemy dodatkowe środki z innych źródeł na pozostałe części inwestycji- wyjaśniał nam wówczas Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. - Tutaj nie pojawia się pytanie: czy zrobimy tę inwestycję w całości, tylko w jakiej kolejności i w jakim czasie - podkreślił.

Branżowy portal transport-publiczny.pl informował, że tzw. "opcją" w przypadku wysokich cen może zostać objęta odnoga w kierunku Stegien, a także odcinek w kierunku Wilanowa, za skrzyżowaniem Sobieskiego z św. Bonifacego. - To są spekulacje, ale nie mogę zaprzeczyć, że te analizy mogą okazać się rzeczywiste. Więcej informacji poznamy dopiero po otwarciu ofert i poznaniu ich wysokości - mówił w sierpniu Dutkiewicz.

Tramwajarze zapowiadają, że prace budowlane będą prowadzone w 2022 i 2023 roku
Tramwajarze zapowiadają, że prace budowlane będą prowadzone w 2022 i 2023 roku
Źródło: Tramwaje Warszawskie
Trasa tramwaju do Wilanowa
Trasa tramwaju do Wilanowa
Źródło: Tramwaje Warszawskie
Czytaj także: