Protestują przeciw likwidacji tramwaju numer 25. "Niedorzeczna propozycja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budowa stacji metra Kondratowicza
Budowa stacji metra Kondratowicza TVN24
wideo 2/2
Budowa stacji metra Kondratowicza TVN24

Aktywiści krytykują plan likwidacji linii tramwajowej numer 25 po otwarciu nowych stacji metra na Bródnie. Ich zdaniem dogodne połączenie z centrum stracą nie tylko mieszkańcy Targówka, ale też Pragi Północ i Ochoty. Apelują do mieszkańców, by oprotestowali pomysł Zarządu Transportu Miejskiego podczas konsultacji społecznych.

Budowa drugiej linii metra na Bródnie powinna zakończyć się latem tego roku. Wraz z tym miasto zamierza wprowadzić zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów. W ubiegłym tygodniu Zarząd Transportu Miejskiego pokazał propozycje dla linii dojeżdżających na Targówek i ogłosił konsultacje społeczne. Nie wszystkie z pomysłów spotkały się z aprobatą. Aktywiści krytykują zamiar likwidacji linii tramwajowej numer 25, kursującej pomiędzy Annopolem a Ochotą.

Zdaniem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, urzędnicy pod pretekstem otwarcia nowych odcinków metra tną połączenia, które łączą zupełnie inne dzielnice. W tym przypadku chodzi o Ochotę i Pragę Południe, które z nowej linii metra nie skorzystają. "Linia 25 jest ponadto istotnym połączeniem dla prawobrzeżnej Warszawy. Łączy ona oddalone od metra części Bródna z Nową Pragą oraz Kamionkiem i Saską Kępą. Likwidacja tego połączenia oznacza brak możliwości bezpośredniego dojazdu tramwajem z Saskiej Kępy w okolice Dworca Wileńskiego i skazałoby mieszkańców na zatłoczoną i stojącą w korkach linię 509" - zauważają aktywiści we wpisie w mediach społecznościowych.

Dodatkowo wskazują, że likwidacja linii 25 uniemożliwiłaby bezpośredni dojazd z Bródna na Dworzec Centralny, a także pozbawiłaby dojeżdżających na kampus Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego lub do szpitala na Banacha bezpośredniego połączenia tramwajowego z Alejami Jerozolimskimi, a więc z centrum miasta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Aktywiści z Pragi Północ bronią linii 25

Niezadowolenia z planów ZTM nie kryją też członkowie stowarzyszenia Porozumienie Dla Pragi. Określają je mianem "niedorzecznej propozycji". Opisują też, że na terenie Pragi Północ tramwaje linii numer 25 jadą od Ronda Żaba, wzdłuż ulicy 11 Listopada i Targowej w stronę mostu Poniatowskiego. Po dotarciu na lewy brzeg Wisły, kontynuują jazdę wzdłuż Alej Jerozolimskich aż do ulicy Banacha na Ochocie. "Tymczasem proponowana jako alternatywna linia numer 4 tylko do Dworca Wileńskiego jedzie tak samo, ale potem przez most Śląsko-Dąbrowski przejeżdża na drugą stronę rzeki do stacji metra Ratusz-Arsenał i dalej porusza się wzdłuż ulicy Marszałkowskiej" - punktują.

"Co to oznacza w praktyce? Wyobraźmy sobie, że mieszkanka ulicy Dąbrowszczaków chce dostać się do ronda de Gaulle'a. Po likwidacji linii 25 idzie na przystanek 'Inżynierska', wsiada tam w tramwaj numer 3 (bo przecież jadąc czwórką, nadłożyłaby drogi!), a potem przesiada się w siódemkę. W efekcie 16-minutowa trasa wydłuża się i wiąże się z przesiadką oraz czekaniem na kolejny tramwaj. Metro, także przedstawiane przez ZTM jako alternatywa, wypada na tej trasie jeszcze gorzej! Jazda nim wiązałby się z trzema przesiadkami - z tramwaju do metra na Dworcu Wschodnim, potem z jednej linii metra na drugą na Świętokrzyskiej, a potem w Centrum znów do tramwaju" - twierdzą aktywiści.

Podkreślają też, że komunikacja miejska powinna odpowiadać potrzebom osób w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności. "Jest wielu pasażerów, którzy wolą nawet jechać dłużej, ale za to bez konieczności uciążliwego przesiadania się. Absurdem jest, by na około 20-minutowej trasie z dzielnicy stanowiącej de facto funkcjonalne centrum miasta nie było bezpośredniego połączenia z Muzeum Narodowym czy Dworcem Centralnym" - oceniają.

Konsultacje w sprawie komunikacji po otwarciu nowych stacji metra

Oba stowarzyszenia zachęcają mieszkańców, którzy również nie zgadzają się z planem likwidacji linii numer 25, by zgłaszali swoje uwagi w ramach prowadzonych przez ZTM konsultacji społecznych. Można to zrobić, wysyłając swoje spostrzeżenia mailowo na adres konsultacje@ztm.waw.pl. W planach jest też spotkanie w formule online - 24 kwietnia o godzinie 17.30 będą omawianie propozycje zmian dla Targówka i Białołęki.

Będą też spotkania stacjonarne. Pierwsze planowane jest 5 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 398 przy Rembrandta 8, w godz. 17-20. Kolejne - 11 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 368 przy Ostródzkiej 175, w godz. 18-20.30. oraz 26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 356 przy Głębockiej 66, w godz. 18-20.30.

Szczegóły dotyczące zasad udziału w konsultacjach są dostępne na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: WTP

Pozostałe wiadomości

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl