TVN Warszawa | Komunikacja

Będą cztery nowe windy na stacji Pole Mokotowskie

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ZTMPrzy północnej stronie stacji metra Pole Mokotowskie mają powstać cztery windy

Cztery nowe windy pojawią się na Polu Mokotowskim - jednej z najstarszych stacji metra w Warszawie. ZTM ogłosił przetarg na jej modernizację.

Jak przypomina Zarząd Transportu Miejskiego, południowa część pierwszej linii metra była projektowana i budowana w latach 80. i 90., dlatego niektóre rozwiązania nie wytrzymują próby czasu. Chodzi między innymi o windy ułatwiające dostanie się do podziemnej kolei, które nie były budowane przy wszystkich wejściach. Później budowane odcinki od początku są pomyślane tak, żeby dostęp do peronów był łatwy i wygodny z każdego miejsca. Starsze stacje są jednak modernizowane - windy dobudowano już na Imielinie (dwie), Stokłosach (dwie), Ursynowie (dwie), Racławickiej (jedną) i Służewie (jedną).

Windy tylko po południowej stronie

Stacja Pole Mokotowskie powstała ponad 25 lat temu, razem z pierwszym oddanym do użytku odcinkiem linii M1. Windy zbudowano tylko po jej południowej stronie. Teraz Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na budowę czterech dodatkowych, przy północnej głowicy stacji, bliżej ulicy Stefana Batorego.

"Trzema z nich pasażerowie zjadą na poziom antresoli z wejść: wschodniego i zachodniego (po obu stronach Alei Niepodległości, przy już istniejących zejściach do metra na wysokości ulicy G. Bruna) oraz z chodnika wzdłuż torowiska prowadzącego na przystanek tramwajowy. Czwarta winda połączy poziom antresoli z poziomem peronu" - wymienił ZTM.

Lokalizacje planowanych wind - mapaZTM

Przetarg i osiem miesięcy na realizację

W komunikacie dodano, że wykonawca przygotuje także "nowe oznakowanie dotykowe oraz wymieni na całej północnej głowicy stacji Pole Mokotowskie istniejące oznakowanie (listwy prowadzące i metalowe guzki)". Pojawią się również zaktualizowane mapy tyflograficzne, uwzględniające nowe windy. Oprócz tego, zapewni też przeprowadzenie badań archeologicznych, polegających na stałym nadzorze archeologicznym przy robotach ziemnych. To standardowe działanie. Podobnie było np. przy budowie wolskich stacji metra czy w czasie kopania tuneli na Targówku.

Na oferty w przetargu ZTM czeka do czwartku 10 lutego, do godziny 11. "Zwycięzca na realizację zamówienia będzie miał osiem miesięcy od dnia zawarcia umowy. Musi się z tym jednak uporać nie później niż do 10 grudnia 2022 r." - podkreślono.

Informowaliśmy też o postępie prac na budowie stacji metra na Bemowie:

Wizyta na terenie stacji metra Bemowo
Wizyta na terenie stacji metra Bemowo TVN24

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości