Kontrole przewoźników po wypadkach autobusów. Kierowcy pracują po kilkanaście godzin na dobę

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Straż pożarna: około 22 osoby poszkodowane w wypadku autobusu, jedna osoba nie żyje
Straż pożarna: około 22 osoby poszkodowane w wypadku autobusu, jedna osoba nie żyje TVN24
wideo 2/28
Katastrofa autobusu miejskiego w Warszawie

Są wstępne wyniki kontroli warszawskich przewoźników wykonanej przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. - Możemy potwierdzić, że ujawniane są nieprawidłowości dotyczące czasu pracy kierowców oraz eksploatacji taboru autobusowego – powiedziała Monika Niżniak z GITD. Kontrole potrwają do końca września.

Kontrole to pokłosie dwóch groźnych wypadków, w których brały udział autobusy firmy Arriva, pracującej na zlecenie miasta. Pod koniec czerwca kierowca autobusu linii 186 będący pod wpływem amfetaminy miał wypadek na moście Grota-Roweckiego. Autobus spadł z estakady. Zginęła jedna osoba, a kilkunastu pasażerów przewieziono do szpitala. Kilka dni później doszło do kolejnego zdarzenia. Na ulicy Klaudyny kierowca autobusu linii 181 uderzył w cztery zaparkowane samochody i latarnię. Z ogólnymi obrażeniami do szpitala została przewieziona jedna z pasażerek.

Po tych zdarzeniach Generalna Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczęła kontrolę, w ramach której sprawdza m.in. uprawnienia przedsiębiorstwa do wykonywania transportu drogowego; uprawnienia, badania i szkolenia zawodowe kierowców. Prześwietla również oświadczenia składane przez kierowców o "niepozostawaniu w stosunku zatrudnienia u innych przewoźników", czas ich pracy, a także dokumentację wozów.

Praca kilkanaście godzin na dobę

- Kontrole mają charakter krzyżowy, inspektorzy sprawdzają, czy nie dochodzi do sytuacji, kiedy świadczenie pracy przez kierowcę u kilku przewoźników równocześnie, może prowadzić do naruszenia norm czasu pracy – mówi nam Monika Niżniak, rzeczniczka GITD. - Wstępne wyniki kontroli potwierdzają tego typu praktyki. Część kierowców pracując u kilku przewoźników jednocześnie, nie stosuje się do norm i prowadzi pojazdy przez kilkanaście godzin w ciągu doby. W takich przypadkach kierowcy prowadzą pojazdy przemęczeni, a przez to mogą stwarzać zagrożenie dla pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego – dodała.

Podała nam również przykładową rozpiskę godzin pracy kierowcy "w firmie X i Y" (nie chce podawać nazw przewoźników). Kierowca 4 maja pracował od godziny 3:57 do godziny 14:16 w firmie X, a później od 15:07 do 0:23 w firmie Y, co daje łącznie ponad 19 godzin za kierownicą. Ale to nie koniec, bo już 5 maja dla firmy Y znów prowadził autobus od godziny 15:10 do 00:10.

Z rozpiski wynika, że kierowca pracował tak naprzemiennie w obu firmach od 4 do 10 maja. Bez wolnego dnia, łącznie nawet po kilkanaście godzin dziennie.

- Zwracamy również uwagę, że to organizator transportu publicznego (Zarząd Transportu Miejskiego - red.) zgodnie z przepisami, planując, organizując i zarządzając publicznym transportem zbiorowym, ma zapewnić odpowiednie warunki jego funkcjonowania. Jest odpowiedzialny za organizację przewozów tak, aby były one realizowane nie tylko w sposób maksymalnie komfortowy, ale przede wszystkim bezpieczny – zaznaczyła Niżniak.

Pisaliśmy też o tym, kto wozi warszawiaków >>

ZTM: nie mamy prawa do wglądu do dokumentów kadrowych

O komentarz do nieprawidłowości wytkniętych przez GITD poprosiliśmy Zarząd Transportu Miejskiego.

- GITD nie informuje nas o swoich kontrolach dlatego, że my nie jesteśmy stroną tych kontroli. Kontroluje przewoźników, a nie Zarząd Transportu Miejskiego – podkreślił rzecznik ZTM Tomasz Kunert. - My, jako organizator transportu, nie regulujemy czasu pracy kierowców, jak również nie mamy prawa do ingerowania czy na przykład wglądu do dokumentów kadrowych przewoźników, którzy zatrudniają kierowców - stwierdził.

Jednocześnie zastrzegł, że kontrola czasu pracy spoczywa zarówno na samym kierowcy i na jego pracodawcy.

- Kierowca, pracując w jakiejś firmie, musi złożyć oświadczenie o tym, że jest zatrudniony równocześnie gdzieś indziej i wskazać, w jakim wymiarze czasu. Pracodawca przygotowuje wówczas grafik pracy, uwzględniając godziny pracy w równoległej firmie. Nam przepisy prawa na to nie zezwalają. Kierowcy nie są naszymi pracownikami, są pracownikami firm operatorskich. Ani ustawa o czasie pracy kierowców, ani ustawa o transporcie publicznym czy o transporcie drogowym, nam jako operatorowi nie daje prawa do wglądu do dokumentów kadrowych kierowców, a tym samym do sprawdzania ich czasu pracy. Takie prawo ma inspekcja transportu drogowego i dobrze, że to robi, bo to są jej uprawnienia i to leży w zakresie jej kompetencji. To oni mogą sprawdzić, czy dany kierowca pracuje w więcej niż jednym miejscu - wyjaśnił Kunert. - Obarczanie nas odpowiedzialnością jest w tym przypadku nieuzasadnione - stwierdził.

Czy zatem ZTM jest całkiem bezradny? Nie do końca. Są kwestie, które próbuje regulować w umowach z przewoźnikami. - W umowach zastrzegamy sobie prawo do kontroli stanu technicznego pojazdów, do wysyłania w trakcie wątpliwości pojazdu do stacji diagnostycznej, mamy prawo do kontroli zaplecza technicznego, do sprawdzania uprawnień kierowców, ich trzeźwości i stanu psychofizycznego. Tutaj podkreślam słowo "sprawdzania", dlatego że nie jest to kontrola. Organem kontrolnym w tym przypadku jest na przykład policja, my możemy dokonać jedynie sprawdzenia. Jeśli uznamy, że kierowca jest naszym zdaniem pod wpływem jakichś substancji: psychotropowych czy innych, i tak musimy w takim przypadku wezwać policję – powiedział Kunert.

ZTM przeprowadza także testy dla nowo zatrudnionych kierowców, m.in. z topografii, przepisów czy znajomości angielskiego. W przypadku cudzoziemców wymaga posługiwania się językiem polskim, o czym świadczy też Karta Polaka. Prowadzi także rejestr kierowców, w którym są podstawowe dane osobowe i informacje o aktualnych uprawnieniach.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W dniu 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nad stolicą odbędzie się honorowy przelot sił powietrznych. Utworzą go cztery F16 oraz Herkules. - Oddadzą cześć powstańcom warszawskim - podkreślił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Cztery F16 i Herkules przelecą nad Warszawą. "Oddadzą cześć powstańcom warszawskim"

Cztery F16 i Herkules przelecą nad Warszawą. "Oddadzą cześć powstańcom warszawskim"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Luksusowe auto uczestniczyło w kolizji na ulicy Czerniakowskiej. Jak ustalił nasz reporter, kierowca McLarena, którym jest znany artysta, zderzył się z dwoma innymi autami.

Kolizja z udziałem McLarena wartego blisko dwa miliony złotych. Za kierownicą znany artysta

Kolizja z udziałem McLarena wartego blisko dwa miliony złotych. Za kierownicą znany artysta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej upamiętnili swojego kolegę - zabitego podczas służby na granicy Mateusza Sitka. Na jego cześć imię Sitek-21 otrzymał jeden z czołgów Abrams należących do brygady.

Jeden z Abramsów otrzymał imię Sitek-21

Jeden z Abramsów otrzymał imię Sitek-21

Źródło:
PAP

Policjanci zostali wezwani do uszkodzonego szlabanu, strzegącego wjazdu na jedno z osiedli na Mokotowie. W kolejnym kroku złożyli wizytę 46-latkowi. "Przyznał się i dodał, że teraz tego żałuje" - opisała policja.

Zniszczył szlaban. Teraz żałuje i obiecuje, że wszystko naprawi

Zniszczył szlaban. Teraz żałuje i obiecuje, że wszystko naprawi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontrolowali kierowców aut przewozu osób przy dworcach Centralnym i Zachodnim. Trzech z 11 jedenastu przebywało w Polsce nielegalnie.

Sprawdzili kierowców przewozu osób, trzech musi opuścić Polskę

Sprawdzili kierowców przewozu osób, trzech musi opuścić Polskę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę na uroczystej sesji Rady Warszawy, zwołanej z okazji Dnia Pamięci Warszawy, wręczono oznaki Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy pięciu osobom. To czworo powstańców warszawskich, a także osadzony w kolonii karnej dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut.

Warszawa ma pięciu nowych honorowych obywateli

Warszawa ma pięciu nowych honorowych obywateli

Źródło:
PAP

Przy pomniku Żołnierzy "Żywiciela" na Żoliborzu odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Sądzę, że pamięć o naszym wysiłku zbrojnym będzie kontynuowana, w historii, w jej opowiadaniu - powiedział powstaniec Bogusław Kamola ps. Hipek. Odczytano również "Żoliborskie Credo", w którym nawiązano do ocen powstania.

Uroczystości na Żoliborzu. "My niedługo odejdziemy z tej ziemi, a wy zostaniecie. Dbajcie o tradycję, dbajcie o historię"

Uroczystości na Żoliborzu. "My niedługo odejdziemy z tej ziemi, a wy zostaniecie. Dbajcie o tradycję, dbajcie o historię"

Źródło:
PAP

Ogień na kopcu Powstania Warszawskiego będzie płonął 63 dni, a nie - jak zapowiadano - trzy dni. Taką decyzję podjął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Ogień na kopcu Powstania Warszawskiego będzie płonął 63 dni

Ogień na kopcu Powstania Warszawskiego będzie płonął 63 dni

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

- Powstanie długo oczekiwane przejście łączące Dworzec Centralny i Varso Tower - poinformowali w środę kolejarze. Spółka PKP wskazała, że otwarcie nastąpi w ciągu czterech miesięcy. Stare przejście zostało zamknięte w 2017 roku ze względu na budowę najwyższego biurowca stolicy.

Przejście łączące Dworzec Centralny i Varso Tower, są konkrety

Przejście łączące Dworzec Centralny i Varso Tower, są konkrety

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Nielegalnie handlował w niedzielę przy Parku Moczydło. Swoje stoisko rozłożył na pasie zieleni i chodniku utrudniając przejście przechodniom. Gdy strażniczki miejskie podjęły interwencję, obrzucił je stekiem wyzwisk. Sprawa trafi do sądu.

"Miotając przekleństwami, nie liczył się nawet z obecnością rodziców z małymi dziećmi"

"Miotając przekleństwami, nie liczył się nawet z obecnością rodziców z małymi dziećmi"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W drodze na ryby strzelał z wiatrówki gazowej do wiat przystankowych w Sochaczewie - informuje policja. Zniszczył 11 szyb, a szkody wynikające z działania 31-latka oszacowano na ponad 20 tysięcy złotych.

"Auto przejeżdża obok przystanku, szyba rozpada się na drobne kawałki"

"Auto przejeżdża obok przystanku, szyba rozpada się na drobne kawałki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Być może wydarzą się wspaniałe, przypadkowe spotkania, kiedy szlaki tłumu fanów i fanek Taylor Swift, którzy przyjadą do Warszawy z całego regionu, także z zagranicy, przetną się w drodze na stadion z ludźmi idącymi na marsze pamięci. Osoby stojące w kolejce do bramek na stadionie, usłyszą te syreny. Tam też na pewno zapadnie milczenie, padną pytania o ten czas. To mogą być paradoksalnie konteksty niezwykle sprzyjające głębokiemu przeżyciu tego momentu -  powiedział o koincydencji obchodów Powstania Warszawskiego i koncertu Taylor Swift, dr. hab. Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, współscenarzysta spektaklu "1989".

Godzina "W" w kolejce na koncert Taylor Swift. "Pamięć i teraźniejszość zawsze się przeplatają"

Godzina "W" w kolejce na koncert Taylor Swift. "Pamięć i teraźniejszość zawsze się przeplatają"

Źródło:
PAP

Akcja służb w przejściu podziemnym na Puławskiej. Płonęły drzwi do pomieszczeń technicznych. Nagranie oraz pierwszą informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z przejścia podziemnego zaczęły się wydostawać kłęby dymu

Z przejścia podziemnego zaczęły się wydostawać kłęby dymu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnie wyglądającego wypadku doszło w porannym szczycie na trasie wylotowej z Warszawy. Ucierpiała jedna osoba.

Traktor zderzył się z autem osobowym. Jedna osoba w szpitalu

Traktor zderzył się z autem osobowym. Jedna osoba w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 102 lat zmarł Ireneusz Rudnicki ps. "Emir", żołnierz batalionu "Kiliński". Był jednym z powstańców, którzy zawiesili polską flagę na zdobytym budynku "PAST-y.

"Bardzo smutna wiadomość w przededniu 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Nie żyje "Emir"

"Bardzo smutna wiadomość w przededniu 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Nie żyje "Emir"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Z okazji 20. rocznicy Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowano wystawę 80 wyjątkowych przedmiotów. Dziś tworzą muzealną kolekcją, wczoraj należały do żołnierzy, sanitariuszek czy zwykłych mieszkańców walczącej Warszawy. Wszystkie trafiły do muzeum dzięki darczyńcom, dlatego wystawa jest także hołdem dla nich.

Puderniczka, która ocaliła życie, konspiracyjny aparat, rewolwer przemycony w gorsecie

Puderniczka, która ocaliła życie, konspiracyjny aparat, rewolwer przemycony w gorsecie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku" – pisał dowódca AK. 80 lat temu, 31 lipca 1944 roku rano jeszcze nikt nie wiedział, że powstanie wybuchnie następnego dnia. Decyzja zapadła późnym popołudniem. Na podstawie niesprawdzonych i - jak się później okazało - nieprecyzyjnych informacji przekazanych gen. "Borowi" Komorowskiemu przez gen. Antoniego Chruściela "Montera".

31 lipca 1944 rano jeszcze nikt nie wiedział, że powstanie wybuchnie następnego dnia

31 lipca 1944 rano jeszcze nikt nie wiedział, że powstanie wybuchnie następnego dnia

Źródło:
PAP/Onet

W środę kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami. Powód? W Śródmieściu odbędą się obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Środowe utrudnienia

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Środowe utrudnienia

Źródło:
PAP

Jest nowy termin otwarcia tymczasowego targowiska przy Marywilskiej - przekazała prezes spółki Marywilska 44 Małgorzata Konarska. Mowa o drugiej połowie sierpnia.

Kiedy otwarcie tymczasowego targowiska na Marywilskiej? Podano nowy termin

Kiedy otwarcie tymczasowego targowiska na Marywilskiej? Podano nowy termin

Źródło:
PAP

51-latek z powiatu żuromińskiego wdał się w awanturę, podczas której zaatakował pięściami i kaskiem innego mężczyznę. Potem kierował motocyklem po pijanemu i wylądował w polu kukurydzy. Finalnie trafił do szpitala, gdzie zaatakował personel - informuje żuromińska policja.

Po pijanemu wjechał motocyklem w pole kukurydzy, "w szpitalu wpadł w furię"

Po pijanemu wjechał motocyklem w pole kukurydzy, "w szpitalu wpadł w furię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr. Okazało się, że to policjant, który prowadził pod wpływem alkoholu. Taki też usłyszał zarzut. Jak informuje prokuratura, do zarzucanego czynu się nie przyznał. Śledczy pochylą się nad linią obrony prezentowaną przez podejrzanego.

Pijany policjant drogówki wjechał w kandelabr, usłyszał prokuratorski zarzut. "Nie przyznał się"

Pijany policjant drogówki wjechał w kandelabr, usłyszał prokuratorski zarzut. "Nie przyznał się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do końca sierpnia potrwa ostatni etap prac na dworcu Warszawa Zachodnia. Specjalna maszyna szlifuje nowe tory. Po tym zabiegu przejazdy pociągów będą cichsze.

Szlifują 31 kilometrów torów na stacji Warszawa Zachodnia

Szlifują 31 kilometrów torów na stacji Warszawa Zachodnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tysiące fanów przyjadą na koncerty Taylor Swift w Warszawie. Wokalistka wystąpi 1, 2 i 3 sierpnia na PGE Narodowym – w ramach światowej trasy "The Eras Tour". W tych dniach w stolicy będą odbywały się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, co wiąże się z zamkniętymi ulicami i zakazami parkowania. Stołeczny ratusz zachęca, by w związku z kumulacją utrudnień na koncerty Swift wybrać się komunikację miejską. Metro dowiezie pod sam stadion, podobnie tramwaje i autobusy czy kolej.

Taylor Swift w Warszawie. Jak dojechać i wrócić z koncertów? Miasto przygotowało poradnik komunikacyjny

Taylor Swift w Warszawie. Jak dojechać i wrócić z koncertów? Miasto przygotowało poradnik komunikacyjny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 80. rocznicy zrywu z 1944 roku. - 80 lat temu Warszawa stanęła do walki w obronie wolności. Powstańcy walczyli nie tylko o swoją ukochaną stolicę, ale o wolność Rzeczpospolitej - mówił podczas uroczystości dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24, opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl