W aplikacjach mobilnych będzie można kupić od razu kilka biletów różnego rodzaju. Ratusz wyjaśnia, w jaki sposób będzie można je skasować. Zmiany wejdą w życie 2 kwietnia.
- Dziś bilet, który kupujemy za pośrednictwem aplikacji, jest od razu skasowany. Nie można więc kupić biletów w dowolnym momencie czy "na zapas" i użyć wtedy, kiedy są potrzebne. Od 2 kwietnia korzystanie z takich biletów będzie łatwiejsze – mówi cytowany w komunikacie urzędu miasta Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.
Jak skasować wirtualny bilet?
Jak zaznacza ratusz, w aplikacjach mobilnych bilety nie będą już automatycznie kasowane i czas ich ważności nie będzie płynął od chwili zakupu.
Bilet z aplikacji będzie trzeba skasować po wejściu do pojazdu lub przed przekroczeniem linii bramek w metrze - dopiero od tego momentu będzie on ważny. Kupione, ale nieskasowane, poczekają na następną podróż.
"Skasowanie biletu z aplikacji będzie polegało na zeskanowaniu kodu QR. W górnej części pojazdu, naprzeciwko drzwi wejściowych, będą umieszczone naklejki z kodem QR przypisanym do konkretnego pojazdu. W metrze kody będą umieszczone przed bramkami biletowymi oraz przy windach, czyli tam, gdzie przekraczamy strefę biletową" - wyjaśnia ratusz.
I podkreśla, że kody będzie można swobodnie zeskanować, nawet z odległości dwóch lub trzech metrów. "Tę czynność będzie trzeba wykonać od razu po wejściu do autobusu, pociągu lub tramwaju, a w przypadku przejazdu metrem – przed przekroczeniem linii bramek lub przed wejściem do windy" - zaznaczają urzędnicy.
Aplikacja poinformuje, kiedy kończy się bilet
Dodają też, że pasażerowie korzystający z oferty Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD na podstawie biletów dobowych, trzydniowych i weekendowych lub w okresie wprowadzonego honorowania biletów ZTM w pociągach tych przewoźników, np. w przypadku awarii czy remontów, po kupnie biletu w aplikacji także będą musieli zeskanować kod QR umieszczony w pobliżu drzwi wejściowych.
"Przez minutę po skasowaniu biletu na ekranie aplikacji będzie się na czerwono wyświetlał licznik upływającego czasu. Natomiast na trzy minuty przed końcem ważności biletu pasażer zostanie o tym fakcie poinformowany przez aplikację. Pasażer może wtedy dokupić drugi bilet lub wykorzystać bilet kupiony wcześniej, który automatycznie się aktywuje po zakończeniu ważności pierwszego biletu. Skorzystanie z funkcji przedłużenia biletu oznacza, że nie będzie trzeba skanować kodu w celu aktywacji nowego biletu. Ta funkcja będzie bardzo przydatna w szczególności przy przejazdach liniami metra" - wyjaśnia urząd miasta.
Kontrola ma również wyglądać prosto - pasażer pokaże kontrolerowi skasowany bilet, a urządzenie kontrolerskie odczyta kod QR.
Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o planach budowy ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej:
Autorka/Autor: katke/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: WTP