TVN Warszawa | Bielany

27 różowych skrzyneczek na Bielanach. Kolejne trafią wkrótce do szkół

TVN Warszawa | Bielany

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Różowe skrzyneczki można znaleźć w 23 lokalizacjach na Bielanach

Prawie pięć procent Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych - alarmują urzędnicy. Pomóc mają być różowe skrzyneczki. Na Bielanach zamontowano je w 23 lokalizacjach, ale będą kolejne.

Jak podaje bielański urząd, łącznie w dzielnicy zamontowano 27 różowych skrzyneczek z zapasem środków higienicznych dla kobiet. I zapowiada, że będzie ich więcej. Kolejne znajdą się w najbliższych tygodniach w bielańskich szkołach. "Brak dostępu do podpasek czy tamponów stanowi dużą przeszkodę dla codziennego funkcjonowania kobiet i dziewczynek. Szczególnie mocno uderza to w osoby z rodzin ubogich, rodzin wielodzietnych, nastolatki oraz uczące się dziewczynki, które niejednokrotnie z powodu menstruacji zmuszone są do rezygnacji z zajęć lub wyjścia z pracy" - oceniają urzędnicy.

- Sposobem na zwiększenie dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej są różowe skrzyneczki. Zamontowaliśmy już pierwszą partię skrzynek, a kolejne pojawią się na dzielnicy w najbliższych tygodniach – mówi cytowany w komunikacie prasowym Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

Skrzyneczki z zapasami środków higienicznych można znaleźć m.in. w urzędzie dzielnicy, Bielańskim Środowiskowym Domu Samopomocy, Specjalistycznej Poradni Rodzinnej, Ośrodku Pomocy Społecznej, domach kultury, bibliotekach, miejscach aktywności lokalnej i ośrodkach sportowych (pełna lista poniżej).

Punkty powstały we współpracy z Adrianną Klimaszewską i Bożeną Powagą z inicjatywy "Różowa Skrzyneczka", które w grudniu ubiegłego roku zapoczątkowały akcję we Wrocławiu, a na początku kwietnia tego roku rozpoczęły współpracę z urzędem dzielnicy.

Kolejne zamontują w szkołach

"Kolejne skrzyneczki w najbliższych tygodniach zostaną zamontowane w bielańskich szkołach. W tym przypadku nad akcją będzie czuwać Młodzieżowa Rada Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Zanim jednak punkty powstaną, młodzi radni chcą porozmawiać na ten temat z samorządami szkolnymi oraz radami rodziców i dyrektorami szkół" - informuje bielański urząd.

- Na podstawie ankiet wysondujemy potrzeby danej placówki i opracujemy dalsze działania – zapewnia Aleksandra Talarek, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Dzielnicy Bielany. - Niektóre nasze młodsze koleżanki dorastają w przekonaniu, że zaspokajanie potrzeb higienicznych to powód do wstydu. Zwiększa to również niewiedza i brak "mentora", który wytłumaczy i wysłucha zmartwień nastolatki. Nie zgadzamy się na to i bardzo cieszymy się, że możemy to wspólnie zmienić – dodaje Talarek.

Radni już znaleźli wsparcie w nauczycielach, którzy są otwarci na działania edukacyjne. - Za chwilę do szkół podstawowych wróci młodzież, wiele dziewcząt jest już w okresie menstruacyjnym. Często będąc na terenie szkoły, rozpoczęcie miesiączki bywa zaskoczeniem dla młodych dziewcząt. Nie zawsze są przygotowane, a taka skrzyneczka wisząca w toalecie, będzie eliminowała te problemy – wyjaśnia Monika Szadkowska, przewodnicząca Komisji Oświaty w radzie dzielnicy (stowarzyszenie Razem dla Bielan) i jednocześnie nauczycielka w szkole podstawowej.

Wcześniej na tvnwarszawa.pl informowaliśmy, że różowe skrzyneczki pojawiły się w śródmiejskich szkołach.

Lokalizacje skrzyneczek:

- Bielański Środowiskowy Dom Samopomocy, ul. Grębałowska 14 - Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, al. Zjednoczenia 11 - Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Przybyszewskiego 80/82 - Młodzieżowy Dom Kultury "Bielany", ul. Cegłowska 39 - Młodzieżowy Dom Kultury im. Marii Gwizdak, ul. H.Ch. Andersena 4 - Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej im. J. Kofty, ul. Szegedyńska 9 A - Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, ul. S. Żeromskiego 29 - Centrum Rekreacyjno-Sportowe, ul. Lindego 20 - CRS - pływalnia, ul. Conrada 6 - Kompleks sportowy Orlik, ul. Rudzka 6 - Syrenka w Parku Olszyna, ul. Gąbińska/Romaszewskiego - Bielański Ośrodek Kultury, ul. C. Goldoniego 1 - Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury, ul. Estrady 112 - MAL Samogłoska, ul. Samogłoska 9a/3 - Biblioteka Publiczna, ul. Z. Romaszewskiego 19 - Biblioteka Publiczna - filia, al. W. Reymonta 6 - Biblioteka Publiczna - filia, al. Zjednoczenia 19 - Biblioteka Publiczna - filia, ul. Perzyńskiego 3 - Biblioteka Publiczna - filia, ul. Bogusławskiego 6a - Biblioteka Publiczna - filia, ul. Rudzka 12/14 - Biblioteka Publiczna - filia, al. Petőfiego 3 - Biblioteka Publiczna - filia, ul. Wrzeciono 48 - Mediateka START-META, ul. Szegedyńska 13A

O problemie ubóstwa menstruacyjnego w Polsce pisała dziennikarka TVN24 Justyna Suchecka. Jak wynika z raportu, który powstał na zlecenie firmy P&G pod hasłem "AkcjaDonacja", co szósta dziewczyna w Polsce opuściła zajęcia lekcyjne podczas miesiączki z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych

Urlop menstruacyjny30.03 | Włochy rozważają wprowadzenie nowego rodzaju zwolnienia z pracy - urlop menstruacyjny. Wolne obejmowałoby trzy dni w miesiącu i mogłyby je wziąć te panie, które nie radzą sobie z bólami miesiączkowymi.tvn24

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Bielany