Szwecja

Szwecja

Pochodząca z Polski Marta Obminska zostanie posłanką szwedzkiego parlamentu. 31-latka zdobyła mandat z ramienia rządzącej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej - wynika z informacji sztabu wyborczego tego ugrupowania. Na ostateczne wyniki niedzielnego głosowania trzeba poczekać do środy.

Centroprawicowa koalicja premiera Fredrika Reinfeldta wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Szwecji i nadal będzie rządzić krajem. Straciła jednak absolutną większość, do której zabrakło jej trzech mandatów.

Szwedzi wybierają parlament. Dwa z trzech sondaży przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi w Szwecji przewidywały, że wygra je rządząca centroprawicowa koalicja Sojusz dla Szwecji, może jednak stracić większość w parlamencie. Prognozy dawały też dobry wynik nacjonalistom, co może zmienić mapę polityczną kraju.

Popularna wśród alpinistów praktyka nadawania nazw górskim szlakom chyba jeszcze nigdy nie była wykorzystana w tak kontrowersyjny sposób. "Swastyka", "Mały Hitler", "Krematorium" - m.in. takie określenia alpiniści na przestrzeni lat nadawali popularnym trasom wędrówek w szwedzkich górach. Nazewnictwo trudno zmienić, ponieważ pomysły górołazów nie są autoryzowane.

Kierowcom skazanym w Szwecji za jazdę po pijanemu nie będzie przymusowo zabierane prawo jazdy. Będą oni mogli wybrać miedzy zakazem prowadzenia pojazdów przez rok lub instalacją w aucie na ten sam okres urządzenia sprawdzającego, czy są trzeźwi.

Były minister zatrudnienia Szwecji korzystał z usług prostytutki - donosi dziennik "Aftonbladet". Sven Otto Littorin, który kilka dni temu podał się do dymisji za oficjalny powód podał spór z żoną o prawo opieki nad trojgiem dzieci, ale zdaniem mediów prawdziwy powód był inny.

Szwedzki parlament zniósł w czwartek wprowadzony w 1901 roku powszechny obowiązek służby wojskowej w czasie pokoju. Rządzący twierdzą, że w obecnych realiach pobór jest zbędny. Nie jest pewne czy podobnie myśli opozycja, która może przywrócić zniesiony obowiązek jeśli wygra wybory.

Powiedzieli sobie "TAK"! Szwedzka następczyni tronu księżniczka Wiktoria po ośmiu latach narzeczeństwa poślubiła w sobotę w Sztokholmie swojego narzeczonego, trenera fitness Daniela Westlinga. Na uroczystość przybyło wiele znanych osobistości.

W czasie lotów z najważniejszymi osobami w Szwecji dochodziło do incydentów i awarii. Jeden z pilotów nie miał ważnych badań. W jednostce odpowiedzialnej za transport VIP-ów zarządzono kontrolę - o wszystkim pisze w piątek gazeta "Dagens Nyheter".

Nie ma jeszcze 18 lat, jest Polką i najprawdopodobniej zostanie - i to najmłodszą w historii - radną Szwecji. Choć start w wyborach 17-letniej Magdy Lukaszewicz jest ostro krytykowany, nastolatka nie daje za wygraną. - Młodzi ludzie powinni mieć swoich, młodych reprezentantów - broni swojej decyzji o starcie w wyborach w rozmowie z tvn24.pl.

Szwedzcy żołnierze podczas swojego pobytu na ćwiczeniach w Niemczech uznali, że należy im się trochę przyjemności. I zapałem zaczęli odwiedzać tamtejsze domy publiczne. To, co w Niemczech jest legalne, w Szwecji jest surowo zakazane. Armia próbowała wojskowych ukarać, ale ostatecznie nie znalazła ku temu podstaw.

To była dość niespodziewana nominacja. Nową minister ds. europejskich w rządzie Szwecji będzie posłanka Ludowej Partii Liberałów (FP) Brigitta Ohlsson. W powołaniu na to stanowisko pomogli jej internauci, którzy poprzez portale społecznościowe wywarli presję na szefa partii oraz premiera.

W Sztokholmie uruchomiono aptekę z lekami na receptę. Otwarcie było tak wyjątkową uroczystością, że uczestniczył w nim nawet szwedzki minister zdrowia. Nic dziwnego: placówka jest pierwszą od 40 lat prywatną taką apteką w Szwecji.

Parytet płci pomaga kobietom? Niekoniecznie. Właśnie zrezygnowały z niego szwedzkie uczelnie. Od tej pory o przyjęciu na studia będą decydować... wyniki w nauce.

Sporo kontrowersji wzbudza wydana niedawno w Szwecji książka "Klockan 21:37" traktująca o problemie aborcji w Polsce. Na okładce widnieje popękane od uderzenia zdjęcia Jana Pawła II a sama autorka - Karin Alfredsson- twierdzi, że jej dzieło poświęcone jest "uciskowi Polek ze strony Kościoła katolickiego".