Szwecja

Szwecja

W szwedzkim przedszkolu "Egalia" równość przekroczyła granicę płci. Nie ma tam podziału na "ona" i "on". Zamiast tego wychowawcy zwracają się do 33 dzieci "przyjacielu", i zdecydowanie unikają sformułowań takich jak "chłopiec" czy "dziewczynka".

Król Szwecji Karol XVI Gustaw zdementował w poniedziałek doniesienia o jego rzekomych frywolnych rozrywkach i kompromitujących zdjęciach. Fotografie - choć nie wiadomo czy w ogóle istnieją - były przedmiotem dyskusji na łamach szwedzkiej prasy.

Usunięto już wulgarne napisy ze sztokholmskiego pomnika polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Na znajdującym się niemal w centrum szwedzkiej stolicy monumencie monumencie ktoś napisał "Polskie k…wy". Kongres Polaków w Szwecji złożył w tej sprawie doniesienie do policji. Sprawą zainteresował się też polski MSZ.

Podczas pierwszych godzin wizyty szwedzkiej pary królewskiej w Polsce podpisano deklarację o współpracy politycznej i odbyły się rozmowy króla Karola Gustawa z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Spotkanie dotyczyło kwestii gospodarczych, energetyki i współpracy w ramach UE. Podczas oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego uwagę przykuły wiosenne kreacje pań: królowa Szwecji wystąpiła w miętowym kostiumie, Anna Komorowska w kobaltowym błękicie.

Polityk szwedzkiej partii Zielonych Anders Wallner został napadnięty i ciężko raniony nożem w sztokholmskim metrze w nocy z soboty na niedzielę. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Naukowcy z Uniwersytetu w Linkoeping, na południu Szwecji przeprowadzili badania, z których wynika, że ludzie chętniej będą skłonni oddać organy do przeszczepów gdyby zaproponowano im kwotę 30-45 tys. koron (13-19 tys. złotych), która po ich śmierci zostałaby przeznaczona na pokrycie kosztów ich pogrzebu.

Na pięć lat więzienia i 1,5 miliona koron (167 tys. euro) skazał sąd w Sztokholmie Szweda pochodzenia bośniackiego oskarżonego o zbrodnie wojenne na serbskich więźniach w czasie wojny w byłej Jugosławii.

Astrid Lindgren, Greta Garbo, Ingmar Bergman - ci sławni ludzie znajdą się na nowych szwedzkich banknotach. Pieniądze zmienią też kolor i wielkość. - Wybraliśmy osoby, które w XX wieku podjęły ważne inicjatywy kulturalne - powiedział członek zarządu banku centralnego Szwecji i dodał, że ważne było także osiągnięcie równowagi w liczbie wizerunków kobiet i mężczyzn na banknotach.

Polski ginekolog pracujący w Malmoe Adam Szeląg został ponownie uznany przez pacjentki za najlepszego lekarza Szwecji. Po raz pierwszy tytuł otrzymał w 2010 roku. Jego przepis na sukces? - Trzeba robić to, co się kocha. Jak się kocha swoją pracę, to się nigdy nie pracuje - mówił lekarz w "Poranku" TVN24.

Szkocka policja aresztowała mężczyznę powiązanego z nieudanym zamachem samobójczym w centrum Sztokholmu. Do eksplozji w centrum stolicy Szwecji doszło w grudniu 2010 roku. Zginął w niej jedynie zamachowiec.

W sortowni pocztowej w miejscowości Borlaenge w środkowej Szwecji eksplodowała jedna z paczek. Nikt z pracowników nie został ranny. W śledztwo włączyła się służba bezpieczeństwa SAPO - informuje agencja dpa.

Jedna osoba została ranna, gdy ekspres, który miał jechać do Sztokholmu nie zahamował na końcu torowiska na stacji w Malmo. Na szczęście w chwili wypadku żadnego z podróżnych nie było jeszcze w pociągu. Dworzec ewakuowano.

Szwedzka poczta robi co może, by przekonać ludzi do pracy w firmie. Od grudnia Posten Norden gwarantuje pracownikom zwrot części kosztów zabiegu zapłodnienia in vitro.

Większość Szwedów chce abdykacji króla Szwecji, Karola Gustawa, na rzecz jego ślicznej córki Wiktorii - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu. Za wcześniejszym przejęciem tronu przez księżniczkę opowiada się 63 procent ankietowanych.

Szwedzcy muzułmanie potępili podczas piątkowych modłów samobójczy zamach bombowy w Sztokholmie. W ataku 11 grudnia zginął zamachowiec, a ranne zostały 2 osoby.

- Należało się tego spodziewać. Te rzeczy dzieją się wszędzie, oczywiście należało się spodziewać, że wcześniej czy później dotrą do Szwecji - powiedział po zamachach w Sztokholmie Lars Vilks, autor słynnych (i znienawidzonych przez ekstemistów) karykatur Mahometa. Mimo że został wymieniony w emailu od domniemanych terrorystów, nie przerwał pracy i odwiedził swoich kolegów w Malmo.

Szwedzkie służby specjalne Sapo uznały sobotnie wybuchy w centrum Sztokholmu za "przestępstwo o charakterze terrorystycznym". Zginęła w nich jedna osoba, a 2 zostały ranne.

"Teraz wasze dzieci, wasze córki i wasze siostry będą umierać jak nasi bracia, nasze siostry i nasze dzieci" - głosi nagranie wysłane do szwedzkiej agencji TT na chwilę przed dwiema eksplozjami, do których doszło w sobotę w centrum Sztokholmu. W wybuchach zginęła jedna osoba, dwie kolejne zostały ranne. Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt ocenił, że atak "nie udał się, ale mógł być katastrofalny".

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały lekko ranne w wyniku dwóch eksplozji do jakich doszło w sobotnie popołudnie w centrum Sztokholmu. Szwedzka agencja TT poinformowała, że na dziesięć minut przed eksplozją ona i policja otrzymały mail z ostrzeżeniem

- Ojciec szwedzkiej królowej Sylwii, Walter Sommerlath był aktywnym działaczem partii hitlerowskiej, zarządzał fabryką odebraną Żydom i dorobił się fortuny na produkcji broni dla III Rzeszy - ujawnił program szwedzkiego kanału TV4 "Kalla fakta". Niedawno, w innym filmie dokumentalnym królowa twierdziła, że fabryka ojca "produkowała zabawki".