Hiszpania

Hiszpania

Jedna osoba zginęła, kolejna została uznana za zaginioną, podczas sztormu u północnych wybrzeży Hiszpanii. Fatalna pogoda utrzymuje się od kilku dni.

Zniknęła jedna z atrakcji turystycznych hiszpańskiej miejscowości Santander. W piątek, ku rozpaczy okolicznych mieszkańców i podróżników, zawalił się "Most Diabła", naturalny łuk łączący dwie skały.

Hiszpański rząd premiera Zapatero chce zmienić prawo dotyczące - jego zdaniem - seksistowskich nazwisk. Do parlamentu trafił właśnie projekt ustawy, która ma zakończyć tradycję nadawania nazwiska ojca przed nazwiskiem matki.

To miała być standardowa i niegroźna operacja kosmetyczna nosa. Niestety, nieoczekiwane komplikacje spowodowały, że Antonio Meno Ortega już nigdy nie wybudził się ze znieczulenia. Rodzice od 20 lat walczą przed sądami o odszkodowanie i ukaranie winnych. Teraz sprawą zajął się hiszpański Sąd Najwyższy.

Zwyczaj popołudniowej siesty jest zagrożony – uznali Hiszpanie i dlatego postanowili zorganizować mistrzostwa w… spaniu.

Demonstracja w stolicy Katalonii przybrała formę regularnej walki. Płoną samochody, dochodzi do starć z policją. Zatrzymano już 60 osób a ponad 20 zostało rannych. Reuters cytuje związki zawodowe, które twierdzą, że nawet 10 milionów Hiszpanów uczestniczy w strajku, zorganizowanym przez dwie największe organizacje w kraju. Rząd, którego reformy są bojkotowane, liczb nie podaje.

Ostatnia z trzech wielkich agencji ratingowych pozbawiła Hiszpanię najwyższego ratingu, czyli AAA. Moody's obciął ocenę wiarygodności kredytowej Madrytu do AA1, ale z perspektywą stabilną.

Gorączka złota w hotelu Westin Palace w Madrycie - stanął tam pierwszy "złotomat" w Europie. Zamiast napojów czy słodyczy "Gold to go" wydaje sztabki czystego złota.

23-letni Niemiec miał wizję. Na teneryfskiej plaży chciał stworzyć tunel. Niestety głęboki na trzy metry wykop, w którym znajdował się mężczyzna został gwałtownie zasypany przez osuwający się piasek. Na ratunek musieli pospieszyć strażacy.

W nocy z soboty na niedzielę Madryt świętował jedno z największych wydarzeń kulturalnych roku, tzw. "Białą Noc" kultury. Setki tysięcy osób wyszło na ulice hiszpańskiej stolicy, aby wziąć udział w różnorodnych spektaklach artystycznych.

Hiszpania walczyła z deficytem i - jak twierdzi - wygrała. "Sytuacja się poprawiła" - mówi socjalistyczny premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero i dodaje, że z tego powodu nowego planu oszczędnościowego dla Hiszpanii nie będzie.

Wakacje w Hiszpanii, za które na dodatek płacą Hiszpanie? Okazuje się, że to możliwe: hiszpańskie władze sponsorują turystyczne wyjazdy seniorów z krajów Unii Europejskiej do swego kraju. Z programu może skorzystać każdy Polak powyżej 55 roku życia, ze zniżką zabierając także młodszą osobę towarzyszącą.

Słynny hiszpański sędzia Baltasar Garzon, który chciał wszcząć śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez reżim generała Franco, sam stanie przed sądem. Sąd Najwyższy oskarżył go, że bezprawne wszczął śledztwo w tej sprawie.

Hiszpańcy policjanci z Gwardii Cywilnej postanowili zmusić rząd do zarzucenia pomysłu obniżki ich płac. Ich metodą na polityków jest ograniczenie liczby wystawianych mandatów za przekraczanie prędkości. Szef hiszpańskiego MSW Alfredo Perez Rubalcaba zaapelował w czwartek za pośrednictwem mediów o wstrzymanie protestu. Natomiast liczba ofiar wypadków podczas akcji drogówki... zmalała.

Zielone światło dla wiercenia tunelu szybkiej kolei AVE, który przebiegnie zaledwie cztery metry od fundamentów słynnej bazyliki Sagrada Familia, dzieła Antonio Gaudiego. Zgodę wydał panel 21 ekspertów, pomimo licznych protestów osób obawiających się o przyszłość słynnej bazyliki.

W Hiszpanii za przemoc w rodzinie mężczyźni mogą być surowiej karani niż kobiety - uznał hiszpański Trybunał Konstytucyjny. Trybunał stwierdził, że ostrzejsze kary dla przedstawicieli jednej z płci nie naruszają zasad równouprawnienia.

Nie tylko Rosja, ale też Hiszpania i Portugalia walczą z pożarami lasów. W hiszpańskiej Galicji podczas walki z ogniem zginęło dwóch strażaków.

Dwie osoby zginęły w pożarze rafinerii "La Rabida" w Palos de la Frontera na południu Hiszpanii - poinformował w środę właściciel rafinerii, firma Cepsa. Jak na razie nie wiadomo z jakiego powodu wybuchł pożar.

Hiszpańskie władze nie będą dłużej tolerować ogłoszeń prasowych, w których swoje usługi reklamują prostytutki. Walkę z ogłoszeniami zapowiedział premier Hiszpanii Jose Lusi Rodriguez Zapatero. Jego zdaniem, przyczyniają się one do seksualnego wyzysku kobiet.

Trzy osoby zostały ranne w poniedziałkowej gonitwie byków w Pampelunie. Bieg trwał zaledwie dwie minuty i 17 sekund. To już szósty, przedostatni dzień corocznego festiwalu San Fermin w Hiszpanii.