Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, która pomoże przewidywać zjawiska pogodowe, takie jak El Nino. Będzie też monitorować postęp globalnego ocieplenia.
Satelita Sentinel-3A został wystrzelony we wtorek o godzinie 18.57 naszego czasu z kosmodromu Plesieck, położonego w północno-zachodniej Rosji. Został skierowany na orbitę 815 km powyżej Ziemi, skąd będzie gromadzić dane m.in na temat temperatury powierzchni morza. Dane te przyczynią się m.in. do powstawania bardziej precyzyjnych prognoz pogody, a także do monitorowania globalnego ocieplenia oraz zjawisk takich, jak chociażby El Nino.
Projekt Kopernik
Sentinel-3A dołączył do systemu satelit ESA, które już monitorują Ziemię w ramach projektu Kopernik. Wspólnie zaczną wysyłać dane w połowie 2017 r. Pomogą one firmom prywatnym odnajdywać bardziej efektywne drogi przesyłkowe, będą monitorować pożary lasów i wycieki ropy.
Projekt Kopernik, na który Unia Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zobowiązały się wypłacić ponad 8 mld euro do 2020 roku, został opisany przez ESA jako najbardziej ambitny program obserwacji Ziemi. Uruchomienie projektu Kopernika stało się szczególnie pilne po tym, jak Europa po 10 latach straciła kontakt z satelitą Envisat w 2012 roku.
Zdjęcia wykonane przez Sentinel-3A będą niższej rozdzielczości niż te z pierwszych dwóch satelitów ESA wysłanych w ramach Kopernika - Sentinel-1A i 2A, ale obejmą szerokie rejony Ziemi.
Dzięki trzeciemu satelicie ESA dostarczy obrazy z całej planety w ciągu dwóch dni, a po przyłączeniu bliźniaka 3B w przyszłym roku będzie to możliwe w ciągu całego dnia.
Autor: mar/map / Źródło: Reuters