34 martwe kondory znaleziono w argentyńskich Andach. Padły po spożyciu nafaszerowanego trucizną mięsa owcy. Ekolodzy są oburzeni praktykami stosowanymi przez miejscowych farmerów.
Makabrycznego odkrycia dokonała grupa osób uprawiających trekking w Andach na wysokości 3000 metrów. W Los Molles - turystycznej okolicy leżącej w granicach argentyńskiego miasta Malargüe w prowincji Mendoza - trekkerzy znaleźli 34 martwych kondorów, a także martwą pumę i szczątki owcy.
Najprawdopodobniej to hodowcy zwierząt zatruli mięso owcy zabitej wcześniej przez pumę. Miała to być pułapka, chroniąca stado przed kolejnym atakiem drapieżnika. Zjedzenie zatrutego mięsa zabiło pumę, gdy wróciła pożywić się resztkami zdobyczy, ale śmierć poniosły także dziesiątki kondorów.
#Argentina: 34 condors, a cougar, goats and ewes found dead in one of the fields of the Britain company Walbrook, in #Malargüe, Mendoza. It is presumed they were poisoned with #pesticides. https://t.co/878p16p8TZhttps://t.co/X14lhJyG4N pic.twitter.com/Iaj5UuDk7r — ubique (@PersonalEscrito) January 23, 2018
Śmierć czyścicieli
Ekolodzy są oburzeni. - To bardzo poważne zdarzenie, zagraża populacji kondorów - mówiła Jennifer Ibarra z fundacji Cullunche w rozmowie z miejscowym Radiem Andina. Zwróciła uwagę, że 34 kondory to - dla przykładu - prawie tyle, ile takich ptaków jest w całej Wenezueli.
- To działanie celowe i nielegalne - oceniła Ibarra. W ubiegłym roku - mówiła - w Argentynie odnotowano śmierć 32 kondorów, z tego pięciu w prowincji Mendoza. - W mięsie trzech z tych pięciu ptaków stwierdzono agrotoksyny, co oznacza, że uległy zatruciu - opowiadała aktywistka. Tłumaczyła, że "to powszechna praktyka w departamencie Malargüe". Jednym ze sposobów stosowanych przez hodowców w walce z drapieżnikami, takimi jak puma czy lis, jest wykładanie na przynętę zatrutego mięsa kozy lub owcy. Pośrednio ofiarami takich działań są żywiące się padliną kondory. - To czyściciele środowiska. Przybywają, by wykonać swoje zadanie i jako pierwsze giną - podkreśliła.
Ekolożka oceniła, że potrzebne są działania władz na rzecz ograniczenia takiego procederu. - Dziś mówimy o kondorach, ale jutro może dojść do skażenia wody i do ofiar w ludziach. Przecież to Les Molles, są tu wody termalne, hotele, rzeka - wyliczała.
El lugar del hallazgo de los 34 cóndores muertos es en uno de los campos de la corporación inglesa Walbrook, que con 600.000 hectáreas es el terrateniente más grande de Mendoza y uno de los más grandes de Argentina. pic.twitter.com/Tk7JmAUhNr
— Enrique Viale (@EnriqueViale) 23 stycznia 2018
Conmoción. Encuentran 34 cóndores muertos en #Mendoza. Se sospecha de un caso de envenenamiento, muy posiblemente con agrotóxicos: https://t.co/HaH4Ce4DTc via @LANACION pic.twitter.com/aDj2h7zObB
— Greenpeace Argentina (@GreenpeaceArg) January 22, 2018
Kondory pod ochroną
Kondor wielki (kondor olbrzymi), którego skrzydła mają rozpiętość do trzech metrów, jest jednym z największych ptaków na świecie. Żywi się głównie padliną.
Ptaki te gnieżdżą się na półkach skalnych, wysoko w górach. Samica składa jedno jajo raz na dwa lata. Kondory dojrzałość płciową osiągają w wieku 8–9 lat. Żyją ponad 40 lat.
W Argentynie gatunek ten znajduje się pod ochroną.
Autor: rzw / Źródło: TVN Meteo, sitioandino.com.ar, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Google Maps / Twitter