Świat

Świat

Rdzawe niebo nad Portugalią. Pożary trudne do opanowania

Opanowanie portugalskich pożarów może zająć jeszcze wiele dni - mówił premier Portugalii Antonio Costa. Ogień zbliża się do miasta Silves na południu kraju. Dym gęstnieje, a mieszkańcy mówią, że "sypie śniegiem". Akcję gaśniczą krytykują strażacy.

Martwy gigant wyrzucony na morski brzeg

Ponaddziesięciometrowe ciało ssaka morze wyrzuciło na południowo-wschodnie wybrzeże Japonii. Okazało się, że to młody płetwal błękitny. Przyczyna śmierci zwierzęcia nie jest jeszcze znana.

Hektor przybrał na sile i zagraża Hawajom

Hektor ponownie przybrał na sile. Huragan zmierzający w kierunku Hawajów osiągnął kategorię czwartą. Nad Pacyfikiem utworzyły się także dwie kolejne burze tropikalne, które mogą zagrozić Meksykowi.

Skwar, pożary i susza. Trzy ofiary śmiertelne fali upałów w Europie

Większość Europy zmaga się z falą upałów oraz pożarami. Płoną między innymi Hiszpania i Portugalia. Na Półwyspie Iberyjskim temperatura zbliża się do rekordu całego Starego Kontynentu. Odnotowano już 45 stopni, czyli zaledwie trzy kreski mniej, niż wynosi najwyższy w historii pomiar.

Cierpią ryby, wyschło jezioro. Upałom nie widać końca

Niemcy, podobnie jak inne regiony Europy, zmagają się z falą upałów. Wartości na termometrach biją kolejne rekordy, a brak opadów deszczu potęguje skutki suszy. W rzekach spada poziom wody, a jedno z jezior kompletnie wyschło.

Sześć ofiar śmiertelnych, siedem osób zaginionych

W gaszeniu żywiołu jest zaangażowanych 36 tysięcy strażaków. Ponad tysiąc budynków zostało spalonych. Ogień strawił ponad 42 tysiące hektarów wokół miasteczka Redding w Kalifornii. W poniedziałek przycichł wiatr i strażacy zaczęli mieć nadzieję na opanowanie pożarów.

Zastrzelony w obronie własnej. Jego śmierć budzi oburzenie

42-letni Niemiec, poturbowany przez niedźwiedzia polarnego w norweskiej prowincji arktycznej Svalbard opuścił szpital w Tromso - poinformował zarząd szpitala. Niedźwiedzia zaraz po ataku zastrzelił strażnik opiekujący się turystami. Władze Svalbardu badają okoliczności ataku i zabicia zwierzęcia. Sytuacja wywołała masę negatywnych reakcji wśród obrońców dzikiej przyrody oraz internautów.