Delfiny z Morza Czarnego cierpią w wyniku wojny w Ukrainie. Uraz akustyczny i hałas podwodny

Źródło:
theguardian.com, tvnmeteo.pl
Delfin zaplątał się w sieć rybacką. Pomógł policjant
Delfin zaplątał się w sieć rybacką. Pomógł policjantFacebook/Miami-Dade Police Department
wideo 2/10
Delfiny

Zwiększenie liczby statków na Morzu Czarnym, spowodowane wojną na Ukrainie, wpływa niekorzystnie na morskie ssaki - twierdzą naukowcy. Od rozpoczęcia wojny mieszkańcy Turcji i Bułgarii widzą na wybrzeżach więcej nieżywych delfinów niż w poprzednich latach. Według badaczy zwierzęta uciekają na południe i tam padają, zaplątując się w sieci rybackie. Nie wykluczają także, że winny ich śmierci jest uraz akustyczny od sonarów.

Atak Rosji na Ukrainę trwa już 76. dobę. Z konfliktem zbrojnym mieszkańcy i badacze wiążą wzrost liczby wyrzucanych na brzegi Morza Czarnego ciał delfinów. Naukowcy podkreślają, że obecność na akwenie około 20 okrętów rosyjskiej marynarki wojennej i trwające działania wojenne zwiększyły hałas w basenie Morza Czarnego.

>>> Czytaj dalej: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w TVN24

"Nadzwyczajny wzrost" liczby martwych delfinów

Jak przekazała Turecka Fundacja Badań Morskich (Tudav), od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w zachodniej części Morza Czarnego znaleziono ponad 80 martwych delfinów. Zdaniem ekspertów to "nadzwyczajny wzrost" w stosunku do tego, co obserwowano co roku.

Tudav przeprowadziła wstępne dochodzenie, które wykazało, że wiele z tych zwierząt zginęło z powodu zaplątania w sieci rybackie. Co zabiło pozostałe? Jak stwierdził stojący na czele fundacji dr Bayram Ozturk, trudno o jednoznaczną odpowiedź. Na ich ciałach nie znaleziono śladów zaplątania ani ran postrzałowych.

- Uraz akustyczny to jedna z możliwości, które przychodzą na myśl - powiedział Ozturk. Przyznał przy tym, że tę hipotezę należy traktować z ostrożnością. - Nie mamy dowodów na to, co sonary niskich częstotliwości mogą powodować u fauny Morza Czarnego, ponieważ nigdy nie mieliśmy tylu statków i tak dużego hałasu przez tak długi czas. A nauka zawsze wymaga dowodów - podkreślił.

Uraz akustyczny i podwodny hałas

Dzięki sonarom jednostki marynarki wojennej mogą wykrywać okręty podwodne z dużych odległości. Ponieważ niektóre ssaki morskie również polegają na dźwiękach w celach komunikowania się oraz echolokacji, takie dodatkowe bodźce mogą mieć dla nich poważne, a nawet śmiertelne skutki.

Według dr. Pawła Goldina z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, o ile uraz akustyczny spowodowany sonarami może tłumaczyć śmierć zwierząt i wyrzucanie ich martwych ciał na brzeg, o tyle ciągłe narażenie na hałas spowodowany działaniami wojennymi bezpośrednio delfinów nie zabija. Powoduje jednak inne zagrożenia. Skłania faunę morską do migracji w potencjalnie spokojniejsze, ale nieznane regiony. W tym przypadku - na południe - wyjaśnił Goldin.

Tam zaś rośnie prawdopodobieństwo, że delfiny wpadną w rybackie sieci, zastawione na inne gatunki. W ten sposób rośnie wskaźnik tzw. przyłowów, jak określa się zwierzęta niestanowiące celu, natomiast złapane "przy okazji" innych połowów.

Cierpią także morświny

Dimitar Popow, kierownik projektu Green Balkans - bułgarskiej organizacji zajmującej się ochroną przyrody - zgadza się z powyższymi spostrzeżeniami. Zaobserwował podobną tendencję głównie w przypadku podgatunku morświnów zwyczajnych (Phocoena phocoena relicta), żyjących w wodach Morza Czarnego.

Organizacja Green Balkans od czterech lat monitoruje przypadkową śmiertelność waleni. Zawsze najniższe wskaźniki były odnotowywane w miesiącach wiosennych, a najwyższe podczas lata. Jak zauważył Popow, tej wiosny jednak ta prawidłowość się nie potwierdza.

Brak wystarczających badań

Naukowcy zwracają uwagę, że ich analizy utrudnia fakt, iż nie istnieją żadne badania dotyczące sytuacji ssaków morskich podczas wojny. - Na Morzu Czarnym pływają dziesiątki statków, ale nie wiemy nawet, jak często używają sonaru - powiedział Ozturk.

Badacze są zdania, że brak dostępu do informacji nie tylko utrudnia studia nad śmiertelnością waleni, ale także sprawia, że trudno ustalić, które zwierzęta są najbardziej zagrożone. Najprawdopodobniej są to morświny, ponieważ ich naturalna droga migracji wiedzie z Morza Czarnego w kierunku Morza Azowskiego, gdzie także trwają działania wojenne. Narażone są także wszystkie gatunki ptaków wędrownych, które znaczą część roku spędzają na mokradłach w północnej części Morza Czarnego.

Autorka/Autor:kw//rzw

Źródło: theguardian.com, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc. Święta przyniosą zarówno słońce, jak i deszcz. Lokalnie mogą pojawić się też burze. A czego możemy spodziewać się po świętach? Sprawdź naszą najnowszą prognozę.

Pogoda na Wielkanoc. W lany poniedziałek mogą pojawić się burze

Pogoda na Wielkanoc. W lany poniedziałek mogą pojawić się burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawałnica przeszła przez podkarpacką gminę Pawłosiów. Obfite opady spowodowały, że wylał tam niewielki potok. Zalanych zostało ponad 150 budynków. - Straty są ogromne, mieszkańcy mówią, również ci najstarsi, że tak wielkich opadów deszczu sobie nie przypominają - relacjonował Marcin Kwaśny, reporter TVN24.

"To nie była zwykła burza". Ogromne straty w gminie na Podkarpaciu

"To nie była zwykła burza". Ogromne straty w gminie na Podkarpaciu

Źródło:
TVN24, PAP, tvnmeteo.pl

W piątek gwałtowne burze przetoczyły się nad częścią Polski. Najtrudniejsza sytuacja była na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Jak poinformował starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, strażacy przeprowadzili blisko 700 interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji.

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24, tvnmeteo.pl

Donald Trump podpisał rozporządzenia umożliwiające prowadzenie komercyjnych połowów na chronionym obszarze Pacyfiku. Według organizacji ekologicznych, decyzja ta zagraża bezpieczeństwu wielu morskich gatunków. Może ona również negatywnie wpłynąć na produktywność lokalnego rybołówstwa.

Decyzja Trumpa ma pomóc rybakom. Naukowcy apelują, że tylko im przeszkodzi

Decyzja Trumpa ma pomóc rybakom. Naukowcy apelują, że tylko im przeszkodzi

Źródło:
Spectrum News, Oceana

Co najmniej pięć osób utonęło od piątku u wybrzeży Australii. Od kilku dni południowy wschód kraju zmaga się z silnymi, wysokimi falami, szczególnie groźnymi dla osób odpoczywających na niestrzeżonych plażach. Jak przekazała policja, trwają poszukiwania dwóch zaginionych.

Nękają ich wysokie fale. W dwa dni zginęło pięć osób

Nękają ich wysokie fale. W dwa dni zginęło pięć osób

Źródło:
BBC, ABC News, NSW Police Force

Zmarł turysta, którego w czwartek porwała lawina w Alpach Francuskich. Do wypadku doszło w popularnym kurorcie Val Thorens. Jak podały lokalne media, tego dnia nad Alpami przechodziła intensywna burza śnieżna, która zatrzymała ruch w części Francji, Włoch i Szwajcarii.

Lawina porwała turystę w popularnym kurorcie. Zmarł w szpitalu

Lawina porwała turystę w popularnym kurorcie. Zmarł w szpitalu

Źródło:
BBC, France24

Pirania w Sanie, bambus na Podkarpaciu - w Polsce coraz częściej pojawiają się nowe gatunki inwazyjne. Eksperci wyjaśniają, że do ich "ucieczki" często dochodzi przez przypadek lub nieuwagę hodowców. Inwazja obcych gatunków jest łatwiejsza do zatrzymania, jeśli wystarczająco wcześnie się ją wykryje.

"Biegnący" bambus i pirania. W Polsce

"Biegnący" bambus i pirania. W Polsce

Źródło:
PAP, Scientific Reports

Silna burza przeszła przez stan Nebraska. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Lokalne media podały, że w mieście Fremont lodowe kule powybijały okna w budynkach i samochodach.

Grad walił jak oszalały. Lodowe kule wybiły okna w autach i hotelu

Grad walił jak oszalały. Lodowe kule wybiły okna w autach i hotelu

Źródło:
Reuters, BBC

Ciepłe i bezśnieżne zimy sprawiają, że kleszcze stanowią większe zagrożenie zdrowotne, roznosząc groźne choroby. Kontakt z nimi może mieć każdy, kto przebywa w parkach, lasach lub obszarach, gdzie trawa jest wysoka. Warto znać skuteczne metody ochrony przed tymi pajęczakami.

Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze

Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze

Źródło:
PAP

Część koryta Wisły pod Wadowicami kilka dni temu prawie całkowicie wyschła, a sieć obiegły zatrważające zdjęcia. Na niski stan wody nałożył się remont elektrowni wodnej i brak odpowiedniej komunikacji. Wędkarze obawiają się "zachwiania równowagi biologicznej rzeki", a posłanka Daria Gosek-Popiołek pisze w interwencji o "katastrofie całego ekosystemu".

"Wisła zniknęła". Woda uciekła wędkarzom spod stóp, jest interwencja posłanki

"Wisła zniknęła". Woda uciekła wędkarzom spod stóp, jest interwencja posłanki

Źródło:
tvn24.pl

Meksykańskie władze potwierdziły w piątek pierwszy w kraju przypadek zakażenia człowieka larwami muchy śrubowej. Ten groźny pasożyt składa jaja w ciele żywych zwierząt, najczęściej bydła, ale również ludzi. Zakres jego występowania w ostatnich latach rośnie.

Zakażenie larwami muchy śrubowej. Pierwszy taki przypadek u człowieka

Zakażenie larwami muchy śrubowej. Pierwszy taki przypadek u człowieka

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 19.04 w całym kraju przyniesie wyczekiwany spokój po burzach. Zagrzmieć może tylko na północnym wschodzie. Na termometrach zobaczymy do 21 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 19.04. W Wielką Sobotę aura nieco się uspokoi

Pogoda na dziś - sobota, 19.04. W Wielką Sobotę aura nieco się uspokoi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na północy Włoch panuje trudna sytuacja po intensywnych opadach deszczu. Mieszkańcy kilku regionów zmagają się powodziami oraz osuwiskami ziemi. Tysiące gospodarstw domowych nie mają prądu. Pojawiają się informacje o ofiarach śmiertelnych.

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Źródło:
Meteo.it, ANSA, ENEX

Fala tornad przetoczyła się przez amerykańskie stany Nebraska oraz Iowa. W czwartek krajowe służby odnotowały co najmniej 11 takich zjawisk. Jedno z nich udało się uchwycić na nagraniu.

Tornado uchwycone na nagraniu

Tornado uchwycone na nagraniu

Źródło:
CNN, FOX Weather, NWS

Parlament Japonii zezwolił na używanie broni myśliwskiej do odstrzału niedźwiedzi w miastach. Jest to związane z rosnącą liczbą ataków tych zwierząt na ludzi. Lokalne media podkreśliły, że prawo obejmować będzie tylko osobniki, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców miast.

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Źródło:
PAP, The Japan Times

W piątek aura w Polsce będzie groźna. Jak powinniśmy zachować się podczas burzy? Zobacz specjalną animację, którą w wirtualnym studiu zaprezentował reporter TVN24 Artur Molęda.

Jak przygotować się na burzę? Zobacz animację

Jak przygotować się na burzę? Zobacz animację

Źródło:
TVN24

Zmiany klimatu sprawiają, że alergie na użądlenia owadów mogą stać się coraz bardziej powszechne - alarmują eksperci. Cieplejsze zimy i wcześniejsze wiosny powodują, że owadów może być więcej, a wokół nas pojawią się gatunki, które wcześniej zamieszkiwały inne rejony świata. U części osób użądlenie może prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Źródło:
vox.com, diag.pl

Napływ gorącego, afrykańskiego powietrza sprawił, że w czwartek w Polsce zamiast wiosny mieliśmy lato. Termometry pokazały prawie 30 stopni. Sprawdź, gdzie było najgoręcej. 

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Obfite opady śniegu i deszczu nawiedziły francuskie, włoskie i szwajcarskie Alpy. W wyniku gwałtownej aury tysiące gospodarstw domowych jest bez prądu, a niektóre drogi, w tym tunel pod Mont Blanc, są nieprzejezdne.

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Źródło:
PAP, Reuters,meteonews.ch

Astronomowie wykryli najbardziej obiecujące jak dotąd oznaki życia poza Układem Słonecznym. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Badacze wyjaśnili, że dotychczasowe obserwacje nie wystarczą jednak, by w stu procentach potwierdzić pochodzenie związku.

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Źródło:
University of Cambridge, BBC

Drastyczny spadek temperatury i opady śniegu - takie warunki wystąpiły w wielu obszarach górskich w części Hiszpanii. Zimowy front przetoczył się od północno-zachodniej Galicji aż po południowo-wschodnią Andaluzję.

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Źródło:
Tiempo.es

Do Polski dotarły masy powietrza zawierające saharyjski pył. Ich obecność gołym okiem można zaobserwować w Tatrach, gdzie pojawiło się charakterystycznie matowe i przyćmione niebo. Oprócz pogorszenia widzialności w górach wzrosło także zagrożenie lawinowe związane z gwałtownym ociepleniem.

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Źródło:
PAP, IMGW

Rząd Korei Południowej przedstawił nowe dane dotyczące zniszczeń w trakcie tragicznych pożarów lasów z marca tego roku, największych w historii kraju. Wynika z nich, że spłonąć mogło nawet dwa razy więcej terenu niż wcześniej zakładała służba leśna. To największy tego typu kataklizm w historii kraju.

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Źródło:
PAP

Nad Polską pojawiła się zorza polarna. W nocy ze środy na czwartek na półkuli północnej panowały wyjątkowo korzystne warunki do wystąpienia tego zjawiska. Zobacz, jak Światła Północy prezentowały się w materiałach Reporterów24.

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Dwuletni bóbr o imieniu Kalafior uciekł z ogrodu zoologicznego w Utica w stanie Nowy Jork. Władze zoo przekazały, że wykorzystują drony do poszukiwania zbiegłego gryzonia.

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Źródło:
PAP, upi.com

Naukowcy, wykorzystując fragment mysiego mózgu wielkości ziarnka piasku, stworzyli superprecyzyjną trójwymiarową mapę mózgu ssaka. Praca ta jest zwieńczeniem prawie dekady badań prowadzonych przez 150 ekspertów.

Takiej mapy mózgu ssaka jeszcze nie było. "Wygląda jak odległa galaktyka"

Źródło:
CNN

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie, które ma go przygotować do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czy obawia się lotu rakietą i życia na stacji? - Na pewno jest dużo obaw. Start rakiety jest dosyć niebezpieczny i jest dużo strachu we mnie, ale przede wszystkim dużo ekscytacji - powiedział w rozmowie z Hubertem Kijkiem, reporterem TVN24 BiS.

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Święta wielkanocne to wymagający czas dla osób z alergiami. Czyhają na nie nie tylko pyłki drzew, lecz także inne zagrożenia związane z przedświątecznymi porządkami, a nawet próbowaniem potraw. Jak się nie dać alergii podczas Wielkanocy?

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

Źródło:
tvnmeteo.pl