Wydrom z angielskich rzek kurczą się penisy. Co to może oznaczać dla ludzi? To samo - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff
Biolodzy z Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii doszli do niepokojących obserwacji. Samcom wydr, które zamieszkują angielskie i walijskie rzeki, kurczą się kości prącia oraz jądra. Mało tego, w kanalikach transportujących spermę pojawiają się cysty. Takie zmiany zaobserwowano u 755 samców przebadanych w latach 1992-2009.
To przez zanieczyszczenia
Eksperci uważają, że te zmiany są skutkiem zanieczyszczeń chemicznych w rzekach, znanych jako zaburzenia endokrynologiczne (EDC). Zmieniają one równowagę hormonalną u ludzi i zwierząt. Szczególnie wrażliwy na EDC jest płód, ponieważ rozwój narządów płciowych w łonie matki jest w dużym stopniu kontrolowany przez hormony takie jak testosteron i estrogen. Wielu naukowców twierdzi, że te zanieczyszczenia chemiczne przyczyniają się do ogólnoświatowego spadku jakości i ilości plemników u ludzi.
Panowie, czeka Was to samo?
- Problemy zdrowotne wydr mogą być ostrzeżeniem dla wszystkich ssaków, także dla ludzi, ponieważ kondycja tych zwierząt ujawnia zarówno pozytywy, jaki i negatywy całego ekosystemu - mówi Elizabeth Chadwick, współautorka badania na wydrach.
- Niektóre objawy widoczne u wydr mogą być spowodowane przez te same EDC, które powodują niską liczbę plemników i raka jądra u mężczyzn - mówi Gwynne Lyons, dyrektor fundacji monitorującej zanieczyszczenia i ich wpływ na nasze zdrowie i środowisko (CHEM).
Autor: mm/mj / Źródło: livescience.com