Najnowsze

Najnowsze

W cumulonimbusie jak w pralce. Skąd bierze się grad?

Oczy całego kraju skierowane są na Bisztynek, miejscowość w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie potężne gradobicie zniszczyło ponad tysiąc budynków. Jak powstają gradziny wielkości kurzych jaj i dlaczego opady mają charakter lawinowy - wyjaśniają synoptycy TVN Meteo.

Burze ucichły, ale wrócą jeszcze dzisiaj

Strefa aktywnych burz przesunęła się w nocy na wschodnie rejony kraju. Rano ogarnęła Lubelszczyznę, potem przemieściła się dalej na wschód. Około godziny 9 burze nad Polską występowały jedynie na Podlasiu. Około południa ustały, ale wrócą w późniejszej części dnia.

W Izraelu rośnie marihuana bez haju

W północnym Izraelu znajdują się uprawy, których dokładna lokalizacja utrzymana jest w sekrecie. Roślin strzegą wysoki płot, kamery monitoringu i uzbrojony strażnik. Tylko charakterystyczny słodkawy zapach podpowiada, że taką ochroną otoczona jest plantacja... konopi indyjskich. Jednak dla poszukiwaczy wrażeń, jakie daje "trawa", krzaczki te mogłyby się okazać rozczarowaniem.

Budynki i auta zniszczone przez grad. Straty szacowane na milion złotych

Dachy 1050 budynków i kilkaset samochodów w Bisztynku zniszczył grad podczas silnej burzy, jaka przeszła w środę wczesnym wieczorem przez Warmię i Mazury. Mimo znacznych strat, nikomu nic się nie stało. Na miejscu strażacy zabezpieczają uszkodzone budynki przed zapowiadanym nadejściem kolejnych burz. Wstępne straty szacowane są na milion złotych.

Charon przyniósł Włochom 44 st. C

Imionami znanymi ze starożytności Włosi nazywają kolejne tego lata fale rekordowych upałów. W odwrocie Charon, ale przed nimi jeszcze Minos. Wcześniej straszył Scypion Afrykański. Sprawdź, co oznaczają te imiona.

Milion Amerykanów bez prądu. Pogoda popsuła Dzień Niepodległości

Milion Amerykanów bez prądu w Dzień Niepodległości. Wciąż nie udało się naprawić szkód wyrządzonych przez burze, jakie przeszły nad Wschodnim Wybrzeżem USA w piątek wieczorem. W wielu domach na stole zabrakło tradycyjnego indyka, bo nie działały kuchenki. Jednak mieszkańcy bardziej martwią się, jak przeżyć upały, niż co zjeść na obiad.

Czy w autobusach działa klimatyzacja? ZTM sprawdza w stolicy

W Warszawie podczas ostatnich kilku dni temperatura powietrza przekraczała w ciągu dnia 30 st. Pasażerowie komunikacji miejskiej narzekają na gorąco podczas podróży. Pracownicy ZTM kontrolują tabor, by sprawdzić czy w autobusach włączana jest klimatyzacja.

Upał, grad i wiatr do 100 km/h

W pierwszej części dnia podróżowanie po drogach Polski południowej, wschodniej i południowo-zachodniej utrudni wysoka temperatura, która sięgnie maksymalnie 35 kresek. Po południu pojawią się silne wyładowania atmosferyczne, lokalnie z gradem i opadami deszczu do 50-60 l/mkw, ograniczającymi widzialność. Może też powiać do 100 km/h.

Nie wiesz, co to bozon Higgsa? Wyobraź sobie George'a Clooneya

Cząstka Higgsa, Model Standardowy, teoria wszystkiego - te określenia pojawiają się w ostatnich dniach w związku z najnowszymi odkryciami naukowców z CERN. Mogą one doprowadzić do takiego przełomu w fizyce, jakim dla biologii była teoria ewolucji. Jednak osobom, które znajomość z fizyką zakończyły tuż po maturze, może być ciężko docenić ich wagę. Na szczęście w zrozumieniu tego, co tak ekscytuje naukowy świat, mogą pomóc proste przykłady - jak choćby... scena z życia George'a Clooneya.

"Meteo News": Burze atakują Polskę

Pogodę w Polsce w ostatnich dniach zdominowały burze. Wiele miejsc nawiedziły ulewy i nawracające wyładowania atmosferyczne, powodując często poważne zniszczenia. Dodatkowym utrapieniem były gradobicia. To właśnie relacje z miejsc szczególnie dotkniętych przez burze i aktualne prognozy będą głównym tematem dzisiejszego "Meteo News".

Upały paraliżują Europę Środkową. Dwie osoby zmarły z gorąca

Ludzie umierają z gorąca, topi się asfalt, gną się szyny, setki litrów wody spadają z nieba. Mieszkańcy Europy Środkowej i Bałkanów zmagają się z afrykańskimi upałami. Kto może, ucieka nad wodę. W miastach rozdawana jest woda. A to dopiero początek wyjątkowo ciepłej aury.

Wschodnie Wybrzeże w krzyżowym ataku gorąca i burz

Burze spowodowane wysoką temperaturą dają się we znaki nie tylko nam. W Stanach Zjednoczonych od piątku, kiedy to w Waszyngtonie miała miejsce największa burza od 20 lat, mieszkańcy wciąż doświadczają nowych. Mało tego, w wielu miejscach od kilku dni nie ma prądu i nie działają numery alarmowe, pod którymi można wezwać pomoc.

Cząstka Higgsa potwierdzona? CERN "pewny wyników"

Naukowcy CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) odkryli cząstkę, która może być bozonem Higgsa. Tomasz Rożek, fizyk, publicysta naukowy "Gościa Niedzielnego", podkreśla niezwykłość dzisiejszego odkrycia. - To w pewnym sensie brakujący element całkiem sporej teorii fizycznej. Odkrycie bozonu pozwoli odpowiedzieć na pytanie: dlaczego niektóre cząstki mają masę, a inne nie - podkreślił fizyk.

Grad i burze natarły. Tysiąc interwencji strażaków

Setki powalonych drzew, zalane piwnice i ulice, uszkodzone dachy - to bilans burz i wichur, które przeszły we wtorek nad Polską. W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 950 razy; w całym kraju gasili 72 pożary spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi.

Nad Wimbledonem wiszą chmury. Półfinał Radwańskiej w deszczu

Deszcz moczy korty Wimbledonu i wiele wskazuje na to, że Agnieszka Radwańska zagra o finał na mokrej nawierzchni. W drugim tygodniu wielkoszlemowego turnieju z pulą nagród 16,1 mln funtów tenisiści będą rywalizować nie tylko ze sobą, ale i z fatalną pogodą. Tak przynajmniej zapowiadają niemal katastroficzne prognozy meteorologów.

"Cały dzień grzmi, błyska i leje". Burzowy wtorek nad Polską

Gwałtowny front atmosferyczny przesunął się we wtorek nad Polską. Do późnego wieczora burzowa kanonada nie ustawała w centrum, na południu i północnym wschodzie Polski. W wielu miejscach burzom towarzyszyły silne porywy wiatru i gradobicia. Na południu kraju lodowe kule osiągały nawet rozmiary kurzych jaj. W środę rano niebo nad Polską było spokojne.

Deszcz, burze, grad i wiatr na drogach

Tylko podróżujący po drogach północnego zachodu Polski mogą liczyć na dobre warunki jazdy w środę. Na pozostałych obszarach powinni się przygotować na opady deszczu, burze - miejscami z gradem - i silny wiatr (na północy może dochodzić nawet do 100 km/h).

Mazury gorące i burzowe, Wybrzeże nie zachwyca

Ci, którzy wybrali się na urlop nad Bałtyk albo na Mazury, nie mogą na razie liczyć na idealną pogodę. Nad jeziorami będzie gorąco, ale trzeba tam uważać na burze. Z kolei Wybrzeże wciąż pozostaje najchłodniejszym regionem w kraju, na dodatek z pogodą w kratkę.

Skwar męczy też elektrownie

Wysoka temperatura jest bolączką nie tylko osób, które źle znoszą upały, ale i pracowników elektrowni. To właśnie skwar może zakłócić pracę urządzeń odpowiedzialnych za produkcje prądu. Negatywnie wpływa też na linie przesyłowe.