Kosmos nie przestaje zaskakiwać naukowców. Amerykańscy astronomowie poinformowali w czwartek, że wykryli tymczasową obecność trzeciego pasa radiacyjnego wokół Ziemi. Wcześniej przyjmowano istnienie dwóch stabilnych pasów.
Kormorany po zimie wracają do Polski z cieplejszych części Europy. W czwartek klucze ptaków widziane były na Mazurach. Leśnicy twierdzą, że to znak, iż wiosna zbliża się wielkimi krokami.
W 7 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 11 w dorzeczu Odry przekroczony został stan ostrzegawczy - poinformował w komunikacie w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW uspokaja jednak, że na razie nie ma zagrożenia powodziowego.
Pierwszy dzień meteorologicznej wiosny zaskoczył mieszkańców Moskwy zdecydowanie zimową szatą. Śnieg wrócił tam po około dwóch tygodniach słonecznej, niemal wiosennej pogody. Oprócz tego na najbliższe dni synoptycy zapowiadają ochłodzenie - nawet poniżej -19 st. C.
Astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego udało się prawdopodobnie po raz pierwszy zaobserwować wczesne stadium powstawania planety. Wykryta w Gwiazdozbiorze Muchy protoplaneta gwiazdy HD 100546 wciąż jest osadzona w otaczającym ją dysku materii. Jeśli odkrycie się potwierdzi, rozwinie dotychczasową wiedzę o tym, jak powstają planety i pozwoli badaczom zweryfikować dotychczasowe teorie.
Platan z Kóz zajął drugie miejsce w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku. Zwycięski platan z Węgier wyprzedził polskiego konkurenta zaledwie o 307 głosów. Trzecie miejsce na podium zajął dąb z Irlandii.
Mokre z powodu mżawki drogi to główne utrudnienie dla zmotoryzowanych. W dalszej części dnia muszą się oni jednak liczyć z pogorszeniem warunków na drogach. W większości regionów będzie padać deszcz ze śniegiem i śnieg, a do tego może powiać silniejszy wiatr.
Młodzi w Wielkiej Brytanii częściej po radę zwracają się do innych użytkowników internetu niż do swoich dziadków - wykazały badania, w których o zdanie zapytano seniorów. To dlatego, że młode pokolenie przywykło zdobywać informacje w sieci, a nie u najbliższych osób.
Dobra wiadomość dla zmęczonych zimą: właśnie rozpoczęła się wiosna. Na razie tylko meteorologiczna, wywodząca się ze starożytnego podziału na trzymiesięczne pory roku. Na astronomiczną musimy poczekać jeszcze 19 dni, a rozpoczęcie najważniejszej - termicznej zależy od temperatur, które jednak w najbliższych dniach będą raczej zimowe.
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie jest jednym z najciemniejszych miejsc w Europie. By chronić je przed sztucznym światłem, przyrodnicy i miłośnicy astronomii chcą powołania tam Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady" chronić nieskażone smogiem świetlnym niebo - informuje "Dziennik Polski".
Ulewy w regionie Cuzco, najbardziej popularnej wśród turystów części Peru, dały się we znaki turystom. Lawiny błotne zablokowały dostęp do najsłynniejszego zabytku kultury inkaskiej - Machu Picchu.
Opady deszczu ze śniegiem i śniegu pojawią się dziś w większości regionów. Na przejaśnienia mogą liczyć tylko mieszkańcy północno-zachodniej, a rano także z południowej Polski. Temperatury nie będą zbyt wysokie, ale podskoczą powyżej zera.
Trzeba było użyć helikoptera, by uratować sarenkę, która nie potrafiła o własnych siłach wydostać się z tafli zamarzniętego jeziora. Zwierzę nie było w stanie utrzymać się na nogach, jego racice rozjeżdżały się na śliskiej powierzchni.
Chora na raka sześcioletnia Sophia Galvan zapytana o jej największe marzenie odpowiedziała: chcę zobaczyć śnieg. Dzięki jednej z amerykańskich fundacji dziecko miało szansę dotknąć białego puchu.
Zima znowu atakuje Hiszpanię. W prawie całym kraju mocno śnieży, biało zrobiło się nawet w południowych prowincjach. W Grenadzie spało ponad 25 cm białego puchu. Do tego daje się we znaki ochłodzenie - w Katalonii odnotowano nawet 10-stopniowy mróz.
W pobliżu południowo-zachodniego wybrzeża Kamczatki mocno zatrzęsła się ziemia pod oceanem. Do wstrząsu o sile 6,9 w skali Richtera doszło na głębokości ok. 52 km pod powierzchnią oceanu - poinformowały amerykańskie służby geologiczne.
W weekend dobrej pogody będzie jak na lekarstwo. Przejaśnienia i rozpogodzenia zdarzą się tylko na północnym zachodzie, ale tam z kolei mocno powieje, nawet do 70 km/h. Na pozostałym obszarze kraju będzie pochmurno, a na północnym zachodzie dodatkowo mroźno. Rześkie podmuchy wiosny poczujemy dopiero w przyszłym tygodniu.
Fundacja Inspiracja Mars chce zorganizować przelot blisko Marsa i będzie szukać pary śmiałków, których wyśle w tę podróż. Amerykanie poinformowali, że chcą, by była to kobieta i mężczyzna, a przy wybieraniu preferowane będą pary małżeńskie.
Gdzie szukać najbardziej słodkich mórz? Dzięki danym zebranym przez satelitę Aquarius, można znaleźć odpowiedź na to pytanie. Ale to też informacje dla naukowców, dzięki którym mogą wskazywać m.in. to, w jaki sposób ocean wpływa na pogodę i na klimat.
Już za 10 lat Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (KCIKiS) ma być najlepszą instytucją związaną z technologiami kosmicznymi w kraju - zapowiadają jego założyciele, Wojskowa Akademia Techniczna i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Marzec będzie sprzyjał obserwatorom nieba. Już niebawem na naszym niebie będzie widać kometę PanSTARRS (C/2011 L4). Astronomowie zapewniają, że da się ją zobaczyć gołym okiem.
Setka delfinów, przepływając nieopodal Wellington w Nowej Zelandii, zafundowała plażowiczom niesamowite widowisko. Spektakl podziwiali też kierowcy, którzy przystając na chwilę doprowadzili do powstania zatoru na drodze.
Po raz pierwszy zmierzono prędkość obrotu czarnej dziury! Otrzymany wynik potwierdził ogólną teorię względności Alberta Einsteina, ale przede wszystkim otworzył drzwi dla badań nad ewolucją czarnych dziur.
Wiosna idzie, ptaki już mocno ją czują! I nieważne, że w ciągu najbliższych dni zrobi się trochę zimowo, wilgotno, wietrznie i nieprzyjemnie. Nic już wiosny nie zatrzyma!
Problemy wystąpiły rano na lotnisku Kraków-Balice. Jak poinformowała Urszula Podraza, rzeczniczka prasowa portu lotniczego, mgła opóźniała wyloty i przyloty samolotów. Sytuacja wróciła do normy o godz. 9.20.