Najnowsze

Najnowsze

Pizzly opanowuje Arktykę

Działalność człowieka prowadzi do powstania nowego gatunku niedźwiedzia: pizzly, krzyżówki grizzly i niedźwiedzia polarnego. - To bardzo niepokojące dla tamtejszej bioróżnorodności - ostrzegają naukowcy.

(Nie)pogoda sprzyja republikanom

To pogoda może zadecydować o wyniku najbliższych wyborów prezydenckich w USA. Jak przekonuje politolog Michael Berkman, republikanie są bardziej odporni na kiepskie warunki atmosferyczne.

Amerykańscy naukowcy ramię w ramię z Polakami w lodowych jaskiniach

Amerykańska flaga załopotała w Polskiej Stacji Polarnej. Do grupy naszych naukowców dołączyło trzech obywateli USA. Wspólnie będą badać jaskinie lodowe w pobliskim Lodowcu Hansa. Pierwsze zejście w głąb lodowej bryły już za nimi. Na Kontakt Meteo przesłali nam zdjęcia z tej wyprawy.

"Jesień rozlewa się tu złotem"

Malownicze góry nad zakolami Dunajca, lasy, wąwozy i zamki - wyprawa w Pieniny dostarcza całej gamy wrażeń. Jesienne światło i kolory sprawiają, że warto je podziwiać i podczas pieszych wędrówek, i w trakcie spływu rzeką. Dowody znajdziecie na zdjęciach Jagi_.

Na zachodzie kierowcy włączą wycieraczki

Po porannych utrudnieniach związanych z mgłami tylko we wschodnich i południowych regionach kierowcy mogą się spodziewać poprawy warunków. Trasy w zachodniej i północno-zachodniej Polsce będą mokre od deszczu.

Przyjemnie na wschodzie i południu. Na zachodzie pogoda frontowa

Front atmosferyczny podzieli dziś Polskę na dwie różne strefy pogodowe. Zachód i północny zachód znajdą się pod jego wpływem, co oznacza chmury, przelotny deszcz i niższe temperatury. Mieszkańcy wschodnich i południowych obszarów kraju mogą liczyć na słoneczną i ciepłą aurę .

Rewolucja w amerykańskiej meteorologii: zimowe nawałnice dostaną imiona

Amerykańscy meteorolodzy z serwisu The Weather Channel zaczną tej zimy nazywać burze, czego dotąd nigdy nie robili. Będzie to nawiązanie do letniego sezonu huraganów, podczas którego nadaje się imiona burzom tropikalnym. Cel, jaki przyświeca projektowi, to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa Amerykanów.

Płukanie trąb u podnóża Alp

Kąpiel to rzecz niezbędna i nie musimy nikogo do tego przekonywać: nawet słoni. Stado z narodowego szwajcarskiego Cyrku Knie postanowiło skorzystać z uroków Jeziora Genewskiego.

Toksyczne niespodzianki w papierosach. Producenci o nich nie informują

Cyjanowodór, 1,3-Butadien, hydrochinon - to tylko niektóre z wielu toksycznych substancji czyhających w papierosach. Z ich istnienia konsumenci nie zdają sobie sprawy, a znaleźli je dopiero naukowcy. Obecnie prawo reguluje tylko kwestię poziomu nikotyny, substancji smolistych i tlenku węgla, przez co ilość wielu rakotwórczych substancji może być w nich dowolna. Nie należy jednak zakładać, że papieros, w którym jest mniej tylko substancji smolistych, będzie rzeczywiście mniej toksyczny - ostrzegają badacze.

USA: susza 50-lecia

Największa od ponad 50 lat susza nęka Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Zaczęła się wiosną, ale nic nie wskazuje, by miała w najbliższym czasie ustąpić. Raport tvnmeteo.pl o największej suszy naszych czasów.

"Obawę budzi tempo, w jakim znikają zapasy jedzenia"

Po epidemii cholery władze Nigerii obawiają się głodu. Wszystkie te plagi to skutek najgorszej od pół wieku powodzi w tym afrykańskim kraju. Rośnie też bilans ofiar śmiertelnych żywiołu, który zbliża się do 150 osób.

Susza zabiła 300 mln drzew w jednym stanie

Ponad 300 milionów drzew uschło w zeszłym roku w samym Teksasie z powodu suszy. Mimo ogromnych strat leśnicy nie tracą humoru. - Śmierć drzew jest naturalnym procesem - mówią.

Poranne mgły, a potem deszcze na drogach

W środę utrudnione warunki będą panować na drogach południowej i wschodniej Polski. Tam możemy spodziewać się opadów deszczu, nawet do 30 l/mkw. W godzinach porannych widoczność mogą ograniczyć gęste mgły.

Szkielet mamuta poszedł za prawie milion złotych

Za ponad 240 tys. euro wylicytowano we wtorek szkielet mamuta włochatego. "Pozostałości" po największym ssaku wszech czasów, a także inne osobliwości, np. nogę dinozaura, można było nabyć na aukcji pt. "Historia Naturalna" w paryskim Sotheby's.

Roboty na Marsie? Ludzie byliby lepsi

- Praca, jaką roboty na Marsie wykonywałyby przez pół roku, człowiekowi zajęłaby 10 minut - stwierdziła była amerykańska kosmonautka Marsha Ivins, która we wtorek gościła w Warszawie. Była członkini NASA mówiła też o swoim życiu w Kosmosie i związanych z nim problemach - np. z jedzeniem tortilli.

Inwazja owadów-gigantów w Stobiernej

Olbrzymie owady opanowały jeden z parków w podkarpackiej Stobiernej. 11 gigantycznych figur mierzących od jednego do kilku metrów postawiono tam, by wabiły turystów.

Kometa jasna jak Księżyc rozbłyśnie nad nami

Prawdopodobnie najjaśniejszą od kilkudziesięciu lat kometę będziemy mieli okazję podziwiać na polskim niebie. Nowo odkryty obiekt może być dla nas widoczny nawet przez kilka miesięcy już za rok - oceniają naukowcy.

Jesień łagodnie wkracza do gry

Do końca tygodnia przydadzą się parasole. Synoptycy prognozują bowiem przelotne opady deszczu. Nie rozczaruje natomiast temperatura. Dopiero od niedzieli czeka nas ochłodzenie.

Co robić w weekend? Spędzić go z czajką

W najbliższy weekend przypadają Europejskie Dni Ptaków. To doskonały pretekst by spędzić wolny czas na łonie natury obcując z przyrodą. Wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) organizują bowiem ponad 60 wycieczek ornitologicznych, połączonych z obserwowaniem i liczeniem ptaków.