Smartfony mogą niedługo wzbogacić się o nową funkcję. Nie chodzi jednak o kolejną modną aplikację albo grę, tylko o poprawę bezpieczeństwa. Naukowcy z kalifornijskiego Berkeley chcą, by wykrywały trzęsienia ziemi i pomagały przed nimi odpowiednio wcześnie ostrzegać.
Tak zimno jeszcze w tym sezonie nie było. Rano w Kielcach termometry pokazały -11 st. C. - To jednak nie koniec mrozów. Niedługo rekord zostanie pobity - prognozuje synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski.
Trzy ofiary śmiertelne i kilkanaście osób rannych - to skutek tornada, które przeszło przez nowozelandzkie Auckland. Wiatr był tak silny, że zrywał dachy i wyrywał drzewa z korzeniami. - Trąba przypominała rozpędzoną ciężarówkę - relacjonowała jedna z osób.
Ziemia nigdy nie pogrąża się w całkowitej ciemności. - W świetle dziennym nasza wielka błękitna kula to lądy, oceany i chmury. Ale noc to elektryczność - opisują naukowcy z NASA, którzy opracowali niezwykłą animację. Z nocnych zdjęć satelitarnych stworzyli kompleksowy obraz, który po raz pierwszy tak szczegółowo pokazuje naszą planetę po zmroku.
W czwartek śnieg poprószy na zachodzie Polski. Wszystko za sprawą frontu, który przywędruje do naszego kraju znad Niemiec. Śnieżna aura wraz upływem czasu będzie przesuwać się w głąb Polski. Najchłodniej na północnym wschodzie, gdzie termometry pokażą -3 st. C.
"Zielone fasolki" to nowa klasa galaktyk. Zidentyfikowano ją dzięki obserwacjom Bardzo Dużego Teleskopu (VLT, należącego do ESO), teleskopu Gemini South oraz Teleskopu Kanadyjsko-Francusko-Hawajskiego (CFHT). Skąd tak dziwna nazwa astronomicznego odkrycia?
W południowo-wschodniej Anglii sypnął pierwszy śnieg w tym sezonie. Doprowadził do dwugodzinnego paraliżu lotnisk i utrudnień na kolei. Zimowe warunki w Anglii mają się utrzymać przez cały grudzień.
Zima uprzykrza życie mieszkańcom Skandynawii. Atak śnieżnej aury sparaliżował komunikację w południowej Szwecji. Z powodu nadmiaru śniegu i niskich temperatur problemy mieli także Duńczycy.
Atak gradu w środkowych Włoszech. Zbombardował Viterbo po południu, pozostawiając śliskie jezdnie i chodniki. Mieszkańcy mieli trudności z powrotami do domów, bo na ulicach z powodu lodowej warstwy, jazda samochodami czy komunikacją miejska odbywała się dużo wolniej niż zwykle.
Po tym, jak w zeszłym tygodniu u wybrzeża Sydney pojawił się czerwony przypływ, mieszkańcy miasta mogą podziwiać kolejne efektowne zjawisko. Wieczorami morska woda świeci na niebiesko. Za oba kolorystyczne efekty odpowiadają algi.
Dzisiejsze tereny Wyżyny Kolorado pomogą naukowcom z amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) odszukać ślady życia na Marsie. Inwersja rzeźby w okolicy miasteczka Hanksville w stanie Utah to znak, że kiedyś płynęły tak rzeki. Podobnych inwersji szukają satelity na orbicie Czerwonej Planety oraz łazik Curiosity.
Bliski Wschód i Afryka Północna zostaną najbardziej dotknięte zmianami klimatycznymi w nadchodzących dziesięcioleciach. Zmniejszą się tam opady, wzrośnie natomiast temperatura i poziom mórz - ostrzegł Bank Światowy w opublikowanym raporcie.
Śnieg w przededniu lata? Taka anomalia wystąpiła właśnie na antypodach. W australijskim stanie Wiktoria spadło aż 6 cm śniegu. Z kolei w sąsiadującej Nowej Południowej Walii wysokie letnie temperatury i niska wilgotność powodują szybkie rozprzestrzenianie się pożarów.
Delfiny-saperzy po pół wieku służby zostaną zastąpione robotami. Były obecne podczas działań wojennych w Wietnamie czy Zatoce Perskiej. Ich zasługi dla amerykańskiego wojska są niepodważalne.
Powyrywane drzewa, wioski bez prądu, zniszczone samochody - tak wygląda Ukraina po przejściu nawałnic. Silne burze z piorunami i porywistym wiatrem nawiedziły południową i środkową część kraju.
Zima poczyna sobie w naszym kraju coraz śmielej. Każdego dnia z nieba spada kilka centymetrów białego puchu. Jak zapowiada prezenterka TVN Meteo Dorota Gardias, w weekend sypnie mocniej.
NASA ogłosiła, że planuje wysłać w 2020 roku na Marsa kolejny łazik. Będzie on wzorowany na obecnie pracującym na planecie Curiosity. Agencja nie określiła jeszcze, co byłoby celem następnej misji, ale kierunek jest jasny: wysłanie człowieka na Czerwoną Planetę.
Leśnicy i myśliwi z woj. świętokrzyskiego stawiają na termowizyjne kamery. Za ich pomocą dokonają corocznego liczenia zwierzyny. Przekonują, że to metoda skuteczniejsza od tradycyjnej, pozwalająca na lepsze gospodarowanie populacją.
W środę Polska znajdzie się pod wpływem dwóch frontów atmosferycznych. Będzie to skutkować przelotnymi opadami śniegu na terenie całego kraju. Najchłodniej w Polsce północno-wschodniej, gdzie termometry pokażą -2 st. C.
Turkuć pigmejowaty, owad niewiele większy niż ziarnko ryżu, jest w stanie wielokrotnie skakać po powierzchni wody. Umożliwiają mu to wypustki na nogach w kształcie wioseł.
Uratowano czterech z 12 członków załogi frachtowca, który zatonął we wtorek podczas sztormu na Morzu Czarnym w pobliżu Stambułu. Tureckie służby ratownicze odnalazły też jedno ciało. Zła pogoda jest także powodem kłopotów innego statku w tym rejonie.
Zima nie odpuszcza Rosji. W poniedziałek w Moskwie znów porządnie sypnęło. Opady śniegu kompletnie sparaliżowały ruch na ulicach miasta. Problemy z powodu ataku zimy występują również w innych regionach europejskiej części Rosji. Kolejny wielki korek ustawia się na trasie ze stolicy do Petersburga.
Od rana śnieg sypie nad zachodnią Polską: od Pomorza po Dolny Śląsk. Te opady nie powinny sprawić większych problemów, bo przesuwając się na wschód będą stopniowo zanikać. Zdaniem prezentera Tomasza Wasilewskiego bardziej obawiać powinniśmy się śniegu, który w nocy intensywnie rozpada się na południu i południowym wschodzie kraju. W środę rano może przysporzyć poważnych kłopotów drogowcom.
Zima zagości w Polsce na dłużej. Przez najbliższe dni możemy spodziewać się dalszego ochłodzenia, temperatura spadnie poniżej 0 st. C. Z nieba sypnie śnieg.
Na nadejście 10-stopniowych i większych mrozów szykują się mieszkańcy bliskowschodnich krajów. W Pakistanie na targach mocno ożywił się handel tradycyjnymi wełnianymi tkaninami. W sąsiednim Afganistanie rozpoczynająca się zima budzi poważne obawy u żyjących w nędzy prawie 500 tysięcy przesiedleńców.
W zaledwie 50 lat w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, liczba ludności zwiększyła się ze 150 tysięcy do 5,4 miliona. Zobaczcie na zdjęciu satelitarnym, jak pięknie prezentuje się nocą to wspaniałe miasto.