Najnowsze

Najnowsze

45 ton gradu wywozili ciężarówkami

Lodowe kule, błyskawice i ulewne deszcze przeszły nad Nadrenią Północą-Westfalią w niedzielę wieczorem. Najsilniejsze burze zanotowano nad Dolnym Renem, w Düsseldorfie i Eifel. Wciąż trwa usuwanie szkód.

Chmury burzowe grzeją atmosferę

Zanieczyszczenia sprawiają, że letnie chmury burzowe mocniej nagrzewają atmosferę. Nowo zaobserwowany proces wciąż jeszcze kryje wiele kwestii do wyjaśnienia. Badacze włączą go teraz do globalnych modeli klimatycznych, bo może mieć duży wpływ na cyrkulację powietrza w całych regionach.

Kraj Basków na celowniku niżu

Niż, który Polsce przyniósł Polsce masy ciepłego powietrza, spowodował załamanie pogody w hiszpańskim Kraju Basków. Władze ogłosiły alarm po tym jak synoptycy zapowiedzieli na poniedziałek silny wiatr - w porywach do 100 km/h - i fale o wysokości do czterech metrów. Zła pogoda najbardziej daje się we znaki mieszkańcom wybrzeża.

Milion dolarów za 80 proc. tyranozaura

Milion dolarów - tyle zapłacił anonimowy kolekcjoner za szkielet tyranozaura wystawiony na aukcji w Nowym Jorku. Nie obyło się bez dramatycznych zwrotów wydarzeń: rząd Mongolii na kilkadziesiąt godzin przed licytacją stwierdził, że szkielet jest jego własnością.

Arktyczny metan ulatnia się do atmosfery

Metan tkwiący od tysiącleci pod arktycznym lodem ulatnia się do atmosfery - odkrył zespół badawczy University of Alaska. Gaz ten jest obok dwutlenku węgla jednym z dwóch największych zagrożeń dla naszego klimatu - przyśpiesza globalne ocieplenie.

Gwiazdy filmu w strugach deszczu

Czerwony dywan spływający wodą, asystenci podbiegający do gwiazd z parasolami, wiatr szarpiący wypracowane fryzury - uczestnikom 65. Festiwalu Filmowego w Cannes w niedzielę nie sprzyjała pogoda. Słynny kurort na Lazurowym Wybrzeżu nawiedziły ulewne deszcze. Silne opady dały się we znaki w innym śródziemnomorskim mieście - Barcelonie.

We Francji odnaleziono najstarsze freski naskalne

Jak dawno człowiek oderwał się od świata zwierząt? Kiedy zaczął samodzielnie myśleć? Gdzie szukać zaczątków cywilizacji? - te pytania nurtują antropologów badających historię ludzkości. Odpowiedzi dostarczają m.in. ślady narodzin sztuki. Ta może być starsza, niż myśleliśmy. Francuscy naukowcy poinformowali o odkryciu naskalnych fresków dwukrotnie starszych niż słynne malowidła z Lascaux czy Altamiry.

Polacy weszli do wnętrza lodowca

"Mimo, iż nie jest to najbezpieczniejsze zajęcie, wiąże się z możliwością zobaczenia przepięknych form i struktur lodu" - pisze o eksplorowaniu wnętrza lodowca Werenskioldbreen Tomasz Wawrzyniak z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Naukowcy mogli tam podziwiać wydrążone przez wodę jaskinie, korytarze i studnie, a nawet lodowe żyrandole.

Ofiary trzęsienia zostaną bez odszkodowań?

Poszkodowani w niedzielnym trzęsieniu ziemi w regionie Emilia-Romania we Włoszech mogą nie dostać odszkodowania od państwa. Trzy dni przed kataklizmem weszły w życie przepisy, które zlikwidowały taką formę pomocy państwa. Tymczasem straty są ogromne - zarówno wśród osób prywatnych, jak i w mieniu publicznym. Zniszczonych jest wiele zabytków. Wstrząsy zabiły siedem osób.

Miliony oglądały "złoty pierścień" na niebie

Dziesiątki milionów ludzi wyposażonych w specjalne filtry i aparaty fotograficzne obserwowały rzadkie obrączkowe zaćmienia słońca. Można je było podziwiać od Chin przez Wietnam, Tajwan i Japonię po Teksas w USA. W Azji obserwatorzy zgromadzili się tuż przed poniedziałkowym świtem, natomiast mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, znajdujących się za Międzynarodową Linią Zmiany Daty, "pierścień ognia" obejrzeli... na dobranoc w niedzielę.

Niebezpiecznie w czasie burz. Uważajcie na wschodzie!

Podróżujący po zachodnich i centralnych obszarach kraju nie powinni dziś narzekać na warunki jazdy. Będzie pogodnie i sucho, tylko na północnym wschodzie może mocniej powiać. Natomiast we wschodnich województwach jazdę mogą utrudniać opady i burze z silnym wiatrem, a miejscami grad.

Lato za pasem. Ciepłe dni przeplatane chłodem z północy

Przed nami ciepłe dni. Według najnowszych prognoz synoptyków TVN Meteo maj zakończymy typowo letnimi temperaturami, z maksymalną wartością 29 st. C w najcieplejszym momencie dnia. W początku czerwca będzie nieco chłodniej, ponieważ nad Polskę zaczną płynąć chłodniejsze masy powietrza pochodzenia arktycznego.

Tydzień zaczyna się ciepło i słonecznie. Możliwe burze na wschodzie

W poniedziałek w całym kraju będziemy się cieszyć wysokimi temperaturami. W niektórych zachodnich województwach termometry pokażą nawet 28 stopni. W większości regionów będzie też pogodnie. Mieszkańcy wschodniej Polski muszą się jednak przygotować na przelotne deszcze i burze oraz związane z nimi gorsze samopoczucie.

Stan wyjątkowy we Włoszech. Premier wraca do kraju

Premier Włoch Mario Monti skraca swój pobyt w USA i wraca do kraju po silnym trzęsieniu ziemi w północnych Włoszech. W kraju wprowadzono też stan wyjątkowy. Ziemia pierwszy raz zadrżała po godz. 4 nad ranem, a wstrząsy powtarzały się przez prawie cały dzień. Wiele budynków zostało zniszczonych lub uszkodzonych, zginęło siedem osób, a 3 tys. jest bez dachu nad głową.

Grzyby męczą alergików

Obecnie w naszym kraju szaleją zarodniki grzybów - Cladosporium, których stężenie jest obecnie wyższe niż, jak to było dotychczas, Alternarii. Dodatkowo życie alergikom utrudniają pylące dęby, brzozy i trawy.

Burze przegonią żeglarzy do portów

Pogoda na Mazurach będzie sprzyjała urlopowiczom, ale może pokrzyżować plany żeglarzom, którzy zechcą przepłynąć dłuższą trasę. Region pozostanie w strefie wpływu frontu atmosferycznego, powodującego przelotne opady i burze. Za to chwile przejaśnień warto wykorzystać na opalanie - będą temu sprzyjać temperatury i łagodny południowo-wschodni wiatr.

"To było najdłuższe 20 sekund mojego życia"

- To było najdłuższe 20 sekund w moim życiu - powiedział Piotr Przyjemski, Polak mieszkający w miejscowości oddalonej o 70 km od epicentrum trzęsienia ziemi o sile 5,9 st. w skali Richtera w północnych Włoszech. Przez cały dzień w regionie dochodziło do kolejnych wstrząsów. Mężczyzna na antenie TVN24 opowiadał o tym, jak wygląda niedziela po trzęsieniu.

Rzeki przybrały 1,5 m. Nie żyje 19 osób

Gwałtowna powódź po nagłej ulewie zabrała życie 19 Afgańczyków. Wciąż poszukiwanych jest ok. 60 osób. Jak podają władze, na północy kraju zniszczone zostały setki domów.

Cudem przepłynął nad rafą koralową

Drobnicowiec pod banderą Hongkongu o włos uniknął uderzenia w Wielką Rafę Koralową niedaleko wybrzeża Australii w niedzielny poranek. Statek z powodu awarii silnika od piątku dryfował w kierunku rafy. Na szczęście nie doszło do katastrofy ekologicznej.

40-stopniowe upały zabiły już 40 osób

Fala upałów w Indiach, najsilniej odczuwalna w północno-wschodnich rejonach kraju, zbiera śmiertelna żniwo. Według nieoficjalnych danych, przytaczanych przez media, na skutek wysokich temperatur zmarło już 41 osób. Jednak indyjski rząd potwierdził tylko dwa zgony.

Święto nie święto, nurek sprząta

Trójmiejscy nurkowie w przypadający dzisiaj Europejski Dzień Morza zorganizowali własny Dzień Nurka i zabrali się do oczyszczania ze śmieci dna Bałtyku. Przygotowali też szereg atrakcji na plaży w Brzeźnie. Opowiada o tym z Gdańska reporter TVN24, Adam Kasprzyk.

Wyłączyli reaktory, teraz brakuje im prądu

Japoński rząd zdecydował się ograniczyć o 15 procent zużycie prądu elektrycznego w całym kraju. Oszczędności zostaną wprowadzone na całe lato i spowodowane są kryzysem energetycznym. Niedobór energii jest następstwem awarii elektrowni atomowej w Fukushimie, zniszczonej przez tsunami rok temu.

Wypluwa lawę na 400 metrów w górę

Władze Gwatemali w pogotowiu. Od soboty uaktywnił się owiany złą sławą wulkan Fuego. Wyrzuca w powietrze gejzery lawy i popiół. Zamknięto przebiegającą w pobliżu autostradę, bo istnieje zagrożenie, że jęzory ognia wedrą się na jezdnię.

Kometa okazała się znikającą planetą

Naukowcy z NASA wypatrzyli za pomocą teleskopu Keplera planetę oddaloną od Ziemi o 1500 lat świetlnych. Według naukowców planeta niedługo po prostu wyparuje. Dlaczego? Gwiazda, wokół której krąży zagrożona planeta, jest po prostu za gorąca.

Po południu Wisła podzieli Polskę

W pierwszej części dnia kierowcy w całej Polsce mogą liczyć na dobrą pogodę. Jednak po południu warunki drogowe pogorszą się na wschód od linii Wisły oraz na Podkarpaciu. Pojawią się przelotne deszcze, a nawet burze z gradem i intensywnymi opadami - do 20 litrów wody na metr kwadratowy.

Duszno, parno i gorąco. Po południu mokro

W pierwszej części dnia sporo słońca pojawi się w całym kraju. Jednak od godzin popołudniowych do kraju od wschodu napłynie front atmosferyczny. Przyniesie spadek ciśnienia, opady deszczu i gradu oraz burze.