Najnowsze

Najnowsze

Wyspy Brytyjskie czeka zabójcze ocieplenie klimatu

Ocieplenie klimatu może być śmiertelnie niebezpieczne dla mieszkańców Wysp Brytyjskich. Jedna z agencji rządowych przedstawiła raport, z którego wynika, że już za 70 lat, wraz z wzrostem temperatury, nawet o 500 procent wzrośnie liczba zgonów powodowanych przez zmiany klimatyczne.

Urbanizacja zabija takie miejsca. Pozostaną tylko zdjęcia?

Takie widoki już niebawem mogą stać się rzadkością. Okolica Przełęczy Puchaczówki, z której pochodzą zdjęcia Reportera 24, urbanizuje się w szybkim tempie. Bezpośrednio w jej sąsiedztwie funkcjonuje popularny środek narciarski.

Leslie dotarła już Kanady

Leslie jest już nad Kanadą. Przybyciu burzy tropikalnej nad Nową Fundlandię towarzyszą intensywne opady, porywisty wiatr i wysokie fale. Trudna sytuacja będzie tu panować aż do wtorkowego wieczora, kiedy to Leslie zacznie się wycofywać.

Największe nocne zdjęcie w historii. Berlin zanieczyszczony światłem

Berlin uwieczniony na najdokładniejszym nocnym zdjęciu miasta, jakie kiedykolwiek powstało. Obraz pomógł niemieckim badaczom wyciągnąć pierwsze wnioski na temat tego, jak bardzo "zanieczyszczona światłem" jest niemiecka stolica. Ponad jedna trzecia światła jest emitowana przez uliczne latarnie i reklamy.

Mars zbudowany jak młoda Ziemia. Naukowiec odkrył płyty tektoniczne

Zanim badający powierzchnię Marsa łazik Curiosity dostarczy materiału do przełomowych odkryć, amerykański geolog dokonał ich na podstawie zdjęć satelitarnych Czerwonej Planety. Według profesora An Yina z UCLA na Marsie występują płyty tektoniczne podobne do ziemskich. Co więcej, ich układ przypomina tektonikę Ziemi sprzed miliardów lat.

Straszliwy odór na południu Kalifornii

Straszliwy fetor czuli w poniedziałek mieszkańcy południa amerykańskiego stanu Kalifornia. Jak dotąd nie udało się ustalić, co było jego przyczyną, jednak podejrzenia kierują się w stronę Salton Sea - jeziora, w którym rokrocznie masowo zdychają ryby.

Curiosity pokazuje "biodro" i "nóżkę"

Jednocentówka z początku XX wieku albo rysunkowy Joe Marsjanin - takie szczegóły wyglądu Curiosity pokazuje seria jego nowych zdjęć opublikowanych przez NASA. Jeśli patrząc na nie, pomyśleliście, że łazik wymknął się spod kontroli i zajął sobą, zamiast Czerwoną Planetą, jesteście w błędzie. Autoportretowa sesja była zaplanowana i potrzebna naukowcom z NASA.

Wisła najpłytsza od ponad 200 lat

Stan wody w Wiśle jest bardzo niski. Na warszawskim odcinku raz po raz padają rekordy. Niebawem głębokość może spaść do 60 cm, czyli najniższego poziomu zanotowanego kiedykolwiek w ponad 200-letniej historii pomiarów. Reporter 24 przesłał do nas zdjęcia wysychającej rzeki wykonane w poniedziałkowy późny wieczór.

Yunnan: nawałnice po trzęsieniu. Czworo zabitych w Syczuanie

W nocy z poniedziałku na wtorek deszcz zalewał Yunnan - prowincję, która podnosi się po piątkowym trzęsieniu ziemi. Cztery ofiary śmiertelne pochłonęły natomiast ulewy, które w poniedziałek wystąpiły w prowincji Syczuan. W najbardziej poszkodowanych powiatach Santai i Shehong ratownicy ewakuowali setki osób.

USA: najcieplejszy rok w historii. Na razie

Pierwsze osiem miesięcy 2012 r. w USA było najcieplejszymi w historii pomiarów - wynika z najnowszych danych NOAA. W ciągu samego lata na terenie państwa padło 240 rekordów ciepła i zapanowała najgorsza susza od 56 lat. Mimo to jest ono dopiero trzecim najgorętszym w meteorologicznych statystykach.

Rosjanie zbudują atomowy lodołamacz. Przesądzi o panowaniu nad Arktyką?

Rosjanie wybudują potężny atomowy lodołamacz, który ma im dać panowanie nad Arktyką. 170-metrowy gigant będzie w stanie kruszyć lód o grubości 4 metrów, przez co otworzy się Przejście Północno-Wschodnie - droga morska wiodąca z Europy do Azji. Dla Rosji będzie to miało niebagatelne znaczenie gospodarcze.

Wtorek idealny do plażowania

Jeśli jeszcze cieszycie się wakacjami, mamy dobrą wiadomość. Nad jeziorami Warmii i Mazur oraz Bałtykiem prawdziwie wakacyjny, idealny do plażowania dzień. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia miejscami sięgnie 28 st. Celsjusza, spodziewamy się też słonecznej aury. Niestety po południu na krańcach północno-zachodnich Polski może popadać i zagrzmieć.

Bakteria jest istotą społeczną

Bakterie, podobnie jak rośliny i zwierzęta, mają własne struktury społeczne - ogłosili naukowcy Massachusetts Institute of Technology. Ich odkrycie pozwoli bliżej przyjrzeć się terapiom antybiotykowym, jakim poddawani są ludzie, oraz ich skutkom.

Tatry kuszą w końcu lata

Skaliste szczyty na tle błękitnego nieba, przejrzysta woda górskich jezior, piknik na zielonych zboczach - zdjęcia Jagi_ z Tatr sprawiają, że chce się pakować plecak i łapać pierwszy pociąg do Zakopanego. Tym bardziej, że wrzesień to bardzo dobry czas na górskie wędrówki. A w najbliższych dniach można też liczyć na sprzyjającą pogodę.

"Balon" magmy podniósł Santorini

"Balon" magmy o wielkości 15 stadionów olimpijskich zalegający pod grecką wyspą Santorini podniósł ją nawet o 14 cm w ciągu roku - donoszą badacze z Oksfordu. Do takich wniosków doszli po analizie zdjęć satelitarnych wspomaganej systemem GPS.

Światła obu brzegów Bosforu. Stambuł z satelity nocą

Położony na dwóch kontynentach Stambuł jest doskonale widoczny z kosmosu nocą. Rozbłysłe barwą starego złota miasto dzielą na pół ciemne wody Cieśniny Bosforskiej. Astronautom ISS udało się uchwycić ten piękny widok 9 sierpnia.

Wody i ofiar coraz więcej

Bilans ofiar powodzi, która od tygodnia zalewa Pakistan, w ciągu trzech ostatnich dni wzrósł do co najmniej 78 osób. W ciągu kolejnych dwóch dni nadal może padać w niektórych prowincjach.

Jezioro jak pustynia

"Takiego stanu jeziora nie było od co najmniej 15 lat" - zaalarmował redakcję Kontaktu 24 @Marek. Na dowód zamieścił w serwisie Kontaktu 24 zdjęcia Jeziora Żywieckiego - zbiornika retencyjnego na Sole koło Żywca (woj. śląskie). Choć poziom wody w jeziorze na pierwszy rzut oka jest naprawdę niski, to Zarząd Gospodarki Wodnej uspokaja - nie jest to sytuacja ekstremalna.

Zdalnie sterowane karaluchy w służbie ludziom?

Karaluch: idź, karaluch: stój - takie rozkazy wydają za pomocą mikrochipów tym niezbyt przyjemnym owadom naukowcy z Północnej Karoliny (USA). Karaczany zamienione w "bioboty" mogłyby być przydatne np. podczas poszukiwań osób zasypanych w trzęsieniu ziemi.

Szmaragdowy skarb w środku lasu

Ostanie dni lata można wykorzystać spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Idealnym miejscem do tego wydaje się rezerwat "Niebieskie Źródła" w Tomaszowie Mazowieckim. Z uroków tego niezwykłego miejsca skorzystała Reporteka24 Monika_Szulak.

Curiosity robi "focię z ręki" i wrzuca ją do sieci

Specyficzna perspektywa, dziwny kąt - najnowsze zdjęcie Curosity przypomina charakterystyczne autoportrety, jakich pełno w sieci, zwłaszcza na serwisach społecznościowych. Skojarzenie z popularnymi "fotkami z ręki" to dobry trop - łazik zrobił je jednym z aparatów umieszczonym na wyciąganym ramieniu.