Science fiction stało się faktem. Mózg szczura w Stanach Zjednoczonych rozszyfrował sygnały elektryczne wysyłane mu przez mózg innego szczura w Brazylii. Zwierzak zachował się zgodnie z intencją swojego kolegi. Obydwa szczury porozumiały się telepatycznie. To nieetyczne i prowadzi do dyktatury umysłu - przekonują oponenci eksperymentu.
Zadania doprowadzenia do porozumiewania się szczurów jedynie za pomocą ich umysłów podjął się neurobiolog Miguel Nicolelis z Duke University Medical Center. Sprawił, że reakcja szczura w laboratorium w Brazylii została odebrana przez elektryczne czujniki i przesłana za pomocą internetu do mózgu szczura w Stanach Zjednoczonych. Drugi szczur po odebraniu impulsów pierwszego, naśladował jego zachowanie.
"Organiczny komputer"
Mózgi zwierząt były podłączone długimi cienkimi przewodami do komputera, który przekazywał przez Internet fale mózgowe. Po dostaniu impulsów fal mózgowych szczura z Brazylii, szczur w Stanach Zjednoczonych zareagował zgodnie z jego intencją, czyli wybrał takiej samej szerokości otwór w klatce, co jego kolega z południowej półkuli. Eksperyment zadziałał w drugą stronę. Szczur w Brazylii zareagował na impulsy mózgowe szczura w Stanach Zjednoczonych.
- To coś w stylu organicznego komputera. Połączone umysły będą mogły rozwiązywać problemy, z którymi jeden sobie nie radzi - ekscytuje się autor eksperymentu, który przeprowadza obecnie podobne badania na małpach.
"To nieetyczne"
Wielu naukowców przekonuje, że takie sterowanie umysłami jest nieetyczne i niebezpieczne.
- Denerwuję się, kiedy czytam o wkładaniu myśli w umysły zwierząt i zmienianiu w ten sposób ich zachowania. W ten sposób mogą powstać armie zwierząt czy nawet ludzi, których umysły będą sterowane przez innych - mówi w rozmowie z agencją Reuters neurobiolog, który chce pozostać anonimowy.
Pomoc spraliżowanym?
Laboratorium Nicolelise'a dostało 26 mln dol. od Pentagonu na prace nad skonstruowaniem interfejsu, który będzie odczytywał ludzkie myśli. Interfejs ma być szczególnie pomocny osobom sparaliżowanym. Będzie odkodowywał sygnały elektryczne generowane przez mózg i przekładał je na komendy, które będą poruszały kończynami.
Wyniki rewolucyjnego eksperymentu opublikowało czasopismo "Nature".
Autor: mm/rs,mj / Źródło: Reuters