Wiosna budzi zoo do życia. Po słoniach trudno cokolwiek poznać
Przyroda budzi się z zimowego snu, przynajmniej w Krakowie. Jak relacjonuje z tamtejszego ogrodu zoologicznego reporter TVN24 Leszek Kabłak, ożywiają się ptaki i zaczynają kwitnąc typowe dla przedwiośnia kwiaty. Zwierzęta ciepłolubne, w tym słonie, wciąż wolą wypoczywać w swoich nagrzanych boksach, ale krótkim przedwiosennym spacerem w promieniach słońca nie gardzą.
- W Krakowskim ogrodzie zoologicznym co po niektórzy jego mieszkańcy już dają po sobie poznać, że pora roku niebawem się zmieni - relacjonuje z krakowskiego zoo Leszek Kabłak.
Tamtejsi eksperci wskazują przede wszystkim na ożywienie wśród ptactwa. - Słyszymy odgłosy różnych ptaków w tym sikorek i dzięcioła, które zamieszkują tutejszy lasek wolski, ale też coraz częściej ptaków egzotycznych - mówi reporter TVN24,
Kwitnie zieleń
Do życia budzi się też flora. Pracownicy krakowskiego ogrodu botanicznego dowodzą, że pojawiły się przebiśniegi, pierwsze krokusy oraz rannik.
- Naokoło widać, że przyroda powoli budzi się z zimowego snu, ale nie wiadomo czy możemy tak jednoznacznie stwierdzić czy to kwestia kilku dni, czy kilku tygodni - dodaje Kabłak.
Słoniom jest za zimno
Po słoniach trudno cokolwiek poznać. Nie boją się coraz dłuższych spacerów, ale kiedy tylko zajdzie słońce wracają do ciepłych boksów. I te na razie preferują wszystkie ciepłolubne gatunki zwierząt.
- Co pewien czas wychodzą na zewnątrz, ale stwierdziwszy, że temperatura oscyluje wokół 3 st. C wolą swoje ciepłe, przygotowane mieszkanka - relacjonuje z ogrodu zoologicznego Kabłak.
Autor: mm/rs / Źródło: tvn24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Gdzie jest burza? W części kraju już grzmi i pada. Ponieważ czeka nas dzień z gwałtowną pogodą, warto śledzić z nami aktualną sytuację pogodową.
Gdzie jest burza? Burze stoją w miejscu, a to niedobrze
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty w związku z prognozowanymi burzami z silnymi opadami deszczu. Eksperci ostrzegają przed możliwością wystąpienia podtopień. Komunikaty otrzymali odbiorcy w południowych, południowo-wschodnich i południowo-zachodnich województwach kraju.
RCB ostrzega dziewięć województw. Wojewoda małopolski: to bardzo poważna sytuacja
Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.
Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej
IMGW wydał ostrzeżenia. W części kraju obowiązują alarmy meteorologiczne najwyższego, trzeciego stopnia przed burzami, w mocy są także pomarańczowe i żółte ostrzeżenia. Miejscami wystąpią ulewne opady deszczu do 70 litrów na metr kwadratowy.
Te ostrzeżenia lepiej potraktować poważnie. Najwyższy stopień alarmów IMGW
Blisko 156 milionów Amerykanów żyje na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc. Prócz niepokojących danych eksperci zwracają też uwagę na ostatnie decyzje amerykańskiej administracji, które mogą pogłębić problem walki ze smogiem.
Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji
Pogoda na dziś. Czwartek 24.04 w niektórych regionach okaże się niebezpieczny - w drugiej połowie dnia spodziewane są burze z ulewnymi opadami deszczu. Na termometrach zobaczymy od zaledwie 11 stopni Celsjusza do aż 22.
Pogoda na dziś - czwartek 24.04. W części kraju burze przyniosą groźne ulewy
Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.
Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny
Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.
Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi
Pogoda na majówkę 2025. Czy ciepła w wielu miejscach Wielkanoc oznacza, że zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend będzie sprzyjał grillowaniu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu? Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze wyliczenia amerykańskich i europejskich modeli meteorologicznych.
Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"
Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.
Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice
Oksytocyna, zwana "hormonem miłości", może odgrywać kluczową rolę w wyciszaniu konfliktów u przedstawicieli rodziny lemurowatych - donoszą naukowcy z amerykańskiej uczelni Duke University. Pod wpływem tego hormonu władcze i agresywne samice łagodnieją.
"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję
Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!
Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!
Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.
Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię
Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.
"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"
Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.
Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym
Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.
Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie
Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów
Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?
Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne
Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.
Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os
14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.