Kilkaset szkół zamknięto w Wielkiej Brytanii z powodu kilkudniowych obfitych opadów śniegu. Na drogach dochodzi do wypadków, a kierowcy porzucają samochody na nieprzejezdnych odcinkach, śnieg dezorganizuje też pracę lotnisk. Najwięcej problemów pogoda wywołuje na południu kraju, najmniej przygotowanym na takie warunki.
Woda podchodząca pod przęsła florenckiego Mostu Złotników, pozalewane pola i dwa tysiące ludzi odciętych od świata. To skutki opadów deszczu i śniegu, które nawiedziły w ostatnim czasie włoską Toskanię.
Wylewa chorwacka rzeka Kupa. Jej wody zagrażają Karlovacowi - stolicy górzystego regionu Lika. Wysoki poziom wody w rzece to skutek topniejących gigantycznych ilości śniegu i intensywnych opadów deszczu.
Po długotrwałej powodzi, która zabiła co najmniej 26 osób, przyszedł czas na trzęsienie ziemi. Wstrząsy, do których doszło we wtorek w Indonezji, pozbawiły życia ośmioletnią dziewczynkę.
Zwały śniegu w Moskwie. Stolica Rosji zmaga się z gigantyczną ilością białego puchu, którego napadało dotąd aż o 23 cm więcej niż powinno napadać w styczniu w ogóle. W poniedziałek próbujące przedzierać się przez zasypane ulice samochody rozwijały prędkość od 10 do 30 km/h.
Nikt nie odczuwa skutków zmiany pogody bardziej niż bezdomni. Do takiego wniosku doszło kierownictwo jednej z rosyjskich stacji telewizyjnych, w której prognozę przedstawiają osoby bez dachu nad głową.
Oko Sahary, fascynującą strukturę geologiczną na terenie Mauretanii, sfotografował astronauta Chris Hadfield. Oko ma 45 kilometrów średnicy i świetnie widać je z Kosmosu.
Do tragicznego wypadku doszło na jednej z głównych greckich dróg ekspresowych. Zderzyło się na niej 28 samochodów, życie straciła kobieta, a 24 osoby zostały ranne. Przyczyną wypadku była ograniczająca widzialność gęsta mgła.
Większość problemów, z jakimi zmagali się do południa pracownicy kolei, została już zażegnana. Pociągi w Małopolsce i na Podkarpaciu kursują, choć o poranku ich poruszanie się było niemożliwe z powodu oblodzenia sieci trakcyjnych.
W średniowieczu nasza planeta została silnie napromieniowania. Zdaniem niemieckich naukowców, to prawdopodobnie skutek potężnej eksplozji w naszej galaktyce. Gdyby zdarzyła się bliżej, mogłaby zniszczyć życie na Ziemi.
Kierowcy od rana zmagają się z licznymi utrudnieniami na drogach. Padający śnieg oraz zalegające na jezdniach błoto pośniegowe znacznie wpływają na komfort jazdy.
"Koty, przynajmniej te w Warszawie, jedzą na potęgę, opychają się ile wlezie, wylizują miski" - pisze w swoim blogu Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Jak to się przekłada na zimę?
Co najmniej jedna osoba zginęła w karambolu w stanie Ohio w USA. Z powodu intensywnych opadów śniegu, gołoledzi i fatalnej zderzyło się tam aż 85 pojazdów. W całym stanie doszło do serii wypadków z udziałem dużej liczby samochodów.
W poniedziałek śnieg prószył niemal w całym kraju. Po godzinie 20 najbardziej intensywnie opady odnotowano w województwach: podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim. W nocy świeżego śniegu przybędzie w całej Polsce.
We wtorek nie zabraknie dostaw świeżego śniegu. Sypać będzie na przeważającym obszarze Polski, głównie w centrum i na południowym-wschodzie kraju. Dodatkowo prognoza pogody mówi o dużym mrozie niemal w całym kraju. Jedynie Podkarpaciu słupki rtęci przekroczą 0 st. C.
Intensywne opady śniegu utrudniły podróżowanie nie tylko samolotem, ale i samochodem. Nadmiar śniegu uprzykrzył życie kierowcom na autostradzie A4 w Niemczech w kierunku Frankfurtu. Zmotoryzowani utknęli w 70-kilometrowym korku. Trudna sytuacja panuje w innych krajach Europy.
Śnieg wręcz przygniótł Niemcy. Nie ma w tym cienia przesady. Z wyliczeń niemieckich meteorologów wynika, że pokrywa śnieżna na terytorium Niemiec ma masę 3,5 miliarda ton. To jednak nie koniec białej ofensywy. Według naukowców, w środę śniegu u naszych zachodnich sąsiadów ma być jeszcze więcej.
Przed nami iście zimowe dni. Nie zabraknie świeżego śniegu, temperatura również przypomni nam o obecnej porze roku. Do soboty mroźnie będzie niemal w całym kraju. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie - wynika z prognozy pogody TVN Meteo.
Zabiły jedną osobę i co 15 sekund łamały drzewo. Mowa o wichurach, które w weekend nawiedziły Portugalię. W poniedziałek usuwano ich skutki, mając na uwadze prognozowane na wieczór kolejne załamanie pogody.
Pogoda paraliżuje ruch lotniczy nad Europą. Problemy występują na lotniskach m.in. Amsterdamu i Londynu. Z samego Heathrow odwołano już ponad 150 lotów, choć zapowiadano, że problemy będą dotyczyć 130.
Kilkudziesięciu studentów i organizatorów wydarzeń kulturalnych w Białymstoku odśnieżało centrum miasta. Chcieli w ten sposób pomóc władzom miasta zaoszczędzić pieniądze, które mogłyby zostać przeznaczone na cele kulturalne.
- Z tą pogodą to jest tak, jak z babą: jest dość zmienna - przekonuje Hanka Rybka, góralka i artystka z Zakopanego. Spodziewać możemy się i mrozu i kolejnych śnieżyc, szczególnie w górach, gdzie ferie w pełni. Od dziś od zajęć odpoczywają dzieci z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Nadciągają do nas 20-stopniowe mrozy. Jakie jest ich pochodzenie? - Obecnie dwa układy baryczne kształtują pogodę w zaśnieżonej, prawdziwie zimowej Europie. Jeden to wyż skandynawski, a drugi tworzą kolejne niże powstające w basenie Morza Śródziemnego - tłumaczy Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.
Warunki drogowe w całym kraju są bardzo trudne. W gigantycznych korkach spowodowanych opadami śniegu stoi Łódź. Na wrocławskich drogach zalega gruba warstwa błota pośniegowego, a na krakowskich czarny lód. Praca pługów i solarek nie ustaje.
Pod koniec tygodnia czeka nas poważna zmiana pogody. W czwartek temperatura minimalna prawdopodobnie sięgnie -23 st. C. Natomiast już dwa dni później temperatura maksymalna będzie dodatnia. Różnica temperatur wyniesie zatem ponad 20 st. C.
W atmosferze naturalne aerozole konkurują z cząsteczkami sztucznie wytworzonymi w wyniku działalności człowieka. Widać to na przykładzie różnych typów chmur zaobserwowanych w rejonie amerykańskiego Zachodniego Wybrzeża. Okazuje się, że te powstałe ze spalin są często jaśniejsze od zwykłych obłoków, przez co mogą być pożyteczne dla klimatu.
Kamczatka to obszar największej na Ziemi koncentracji aktywnych wulkanów. O tym, że to nie tylko statystyka, świadczą zdjęcia z satelity NASA. Widać na nich erupcje czterech tamtejszych wulkanów, do których doszło tego samego dnia.
Czterej Irlandczycy całą noc spędzili na drzewie chroniąc się przed atakami krokodyli. Do zdarzenia doszło niedaleko Darwin w Australii, kiedy ich łódź wywróciła duża fala.
Poniedziałek przyniesie nową porcję śniegu niemal w całym kraju, z wyjątkiem północy. Najintensywniej będzie padać w górach. Na południowym wschodzie pojawią się opady śniegu z marznącym deszczem, powodującym gołoledź. Będzie ślisko i niebezpiecznie.