Najnowsze

Najnowsze

Najbliższe poranki: mróz do -8 st. Celsjusza

Nadchodzące dni będą zimne, a poranki - bardzo mroźne. Miejscami temperatura może spadać nawet do -8 st. Celsjusza! Poza tym spodziewamy się opadów śniegu i śniegu z deszczem oraz porywistego wiatru. Na szczęście nie zabraknie i rozpogodzeń, którym nie będzie towarzyszył jednak wzrost temperatury.

Ocieplenie ograniczyło dziurę ozonową

Dość wysokie temperatury wysoko nad Antarktydą przyczyniły się do pozytywnego rekordu. Satelity agencji NOAA i NASA wykazały, że dziura ozonowa osiągnęła swój drugi najmniejszy rozmiar w okresie ostatnich 20 lat. Choć ubytek w chroniącej ziemię warstwie ozonu nie powiększa się, na jej pełną odbudowę będziemy musieli jednak poczekać jeszcze kilkadziesiąt lat.

Malarskie kolory, poetycki nastrój. Ostatki złotej polskiej jesieni

Bogactwo kolorów jesiennych liści nawet przy gorszej pogodzie zachęca do spacerów i sięgnięcia po aparat. Estetyczne wrażenia jedną z internautek skłoniły nie tylko do fotografowania, ale też wprawiły w poetycki nastrój. Mogą to być jedne z ostatnich złotojesiennych kadrów, bo już w weekend krajobraz ma się zrobić zimowy.

Wielki meteoryt znaleziony w Poznaniu

Geologowie znaleźli największy w Polsce - a może nawet w naszej części Europy - meteoryt. Kosmiczny kamień o wadze około 300 kg znajdował się na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko w Poznaniu na głębokości 220 cm.

Sandy uderzyła nadspodziewanie mocno. Spełni się scenariusz ataku na Nowy Jork?

Huragan Sandy niespodziewanie osiągnął drugą kategorię i w nocy dotarł na Kubę. Wiatr wiał z prędkością 175 km/h, a towarzyszący mu ulewny deszcz wymusił decyzję o ewakuacji 55 tys. osób. Wcześniej żywioł spowodował śmierć jednej osoby oraz liczne zniszczenia na Jamajce, a także podtopienia na części obszarów Haiti. Może spełnić się czarny scenariusz, w którym synoptycy prognozowali uderzenie w USA i przejście Sandy przez Nowy Jork a nawet Boston.

W 10 lat dwa razy więcej śmieci na dnie Arktyki

Ilość zanieczyszczeń, jakie zalegają na dnie arktycznych oceanów, w ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się - wynika z badań przeprowadzonych przez badaczy z Alfred Wegener Institute for Polar and Marine Research. Śmieci, wśród których są m.in. plastikowe torby, mogą znacznie wpłynąć na tamtejszy ekosystem.

Deszcz odbierze komfort jazdy

W czwartek kierowcy muszą się nastawić na ostrożną i niezbyt szybką jazdę. We wszystkich regionach drogi będą mokre i śliskie od deszczu. Na dodatek niekorzystny biomet utrudni koncentrację za kółkiem.

Deszczowy front przed nadejściem zimy

Nim nad Polskę przyjdzie znaczne ochłodzenie i śnieg, czeka nas jeszcze pochmurny i mokry czwartek. Za sprawą przemieszczającego się nad Polską frontu atmosferycznego opady dotrą do wszystkich regionów. Taka pogoda będzie źle działać na nasze samopoczucie.

Człowiek "zadepcze" życie na Marsie?

Podbój Marsa przez człowieka może być niebezpieczny dla życia, które być może kryje się gdzieś na Czerwonej Planecie. Co zrobić, żeby człowiek go nie "zadeptał" - zastanawiają się badacze z agencji kosmicznych.

Zatoka niżowa popsuje pogodę

W ciągu następnej doby Polska będzie po wpływem zatoki niżowej i frontu atmosferycznego przemieszczającego się od Pomorza w głąb kraju.

Przybędzie nam godzina snu. Zmiana czasu już w niedzielę

Zmiana czasu z letniego na zimowy tuż-tuż. Zegarki przestawimy już w nocy z soboty na niedzielę, przez co zyskamy godzinę snu. Poza Polakami zrobią to również mieszkańcy wszystkich państw członkowskich UE, a nie zrobią - m.in. Islandczycy i Białorusini.

Cicha erupcja na lodowej wyspie

Wulkan na bezludnej i pokrytej lodem Wyspie Heard przypomniał o sobie. Jego aktywności nikt nie zauważył, ale dokumentują ją zdjęcia satelitarne opublikowane przez NASA. W miejscu białej czapy na szczycie pojawił się bowiem czarny punkt.

Niedźwiadek, który został spottersem

Spore zamieszanie spowodował mały niedźwiadek niedaleko lotniska Gallatin Field w Montanie. Zwierzę znaleziono na drzewie, które rosło nieopodal pasa startowego.

Sejm wysyła Polskę w Kosmos

Posłowie jednogłośnie przyjęli w środę ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji umowy w sprawie przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ustawa trafi teraz do Senatu. Za jej przyjęciem głosowało 434 posłów.

Sandy idzie trasą wielkich huraganów. Cyklon w drodze do Nowego Jorku?

Burza tropikalna Sandy przybiera na sile i jeszcze w środę ma się stać huraganem. Meteorolodzy zwracają uwagę na potencjalną trasę cyklonu, który obecnie zmierza w kierunku Jamajki. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że w przyszłym tygodniu Sandy zbliży się do Nowego Jorku lub nawet Bostonu.

Śmiertelny atak rekina. Surfer bez szans

Rekin zaatakował i zabił surfera u środkowych wybrzeży Kalifornii - poinformowały amerykańskie władze. To drugie tego typu tragiczne zdarzenie w tym miejscu w czasie dwóch lat.

W środę jeszcze króluje wyż

Prawie cała Polska znajduje się pod wpływem wyżu z centrum nad południowym Bałtykiem, tylko na zachodzie i południowym-zachodzie kraju zaznacza się płytka zatoka niżowa z frontem atmosferycznym.

Gigant pływający z wiatrakami

Ogromny statek zawinął we wtorek do portu w Kopenhadze. Liczy 190 metrów długości i ma przewozić osobliwy ładunek. Na Orce Pacyfiku, jak nazwano giganta, zmieści się do 12 wiatraków.

Ostatni tak ładny dzień tygodnia. Pokropi tylko na zachodzie

Środę na południu i zachodzie Polski zainaugurują mgły. Późniejsze godziny przyniosą rozpogodzenia, a jedynie w regionach zachodnich możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczów oraz mżawki. Najcieplej będzie będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry pokażą 14 st. C.

Mgły na zachodzie i południu

W środowy poranek utrudnione warunki jazdy będą panować na zachodzie i południu Polski. W obu częściach kraju zrobi się deszczowo i mglisto. Tamtejsze nawierzchnie będą śliskie, a widzialność ograniczona do 300-500 m.