Najnowsze

Najnowsze

Terapia genowa sposobem na HIV? Myszy reagowały obiecująco

Gen, który jest niezbędny do przeżycia zarodków i może również stanowić klucz do leczenia przewlekłych chorób zakaźnych takich jak HIV, WZW i gruźlicy, odkryła grupa naukowców z Instytutu Badań Medycznych w Australii. Gen ten jest ściśle powiązany z pracą naszego układu immunologicznego. Odpowiednia manipulacja genem pobudza układ do walki z wirusami.

Księżyc przygaśnie i przybliży się do Jowisza

Dzisiejszy wieczór zapowiada się atrakcyjnie dla miłośników astronomii. Na niebie będziemy mogli podziwiać bliską koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza. Naszemu satelicie warto przyjrzeć się tuż po jego wschodzie - jego blask będzie wtedy przygaszony przez zaćmienie półcieniowe.

Poranne mgły najgęstsze na zachodzie

Polska znalazła się w strefie frontu ciepłego, związanego z niżem, którego centrum ulokowało się nad Morzem Śródziemnym, w pobliżu Marsylii. Front rozciąga się od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Pomorze po Warmię i Mazury.

Samolot pasażerski bez pilota? Rozpoczynają się testy

Czy leci z nami pilot? Takie pytanie może już wkrótce będą stawiać sobie pasażerowie linii lotniczych. Trwają właśnie testy nad bezzałogowymi maszynami pasażerskimi. Główny plus takich lotów to o niebo tańsze bilety.

ONZ zaniżała prognozy klimatyczne?

Zniknięcie wielu wyspa na Pacyfiku, poważna groźba zalania dla Tokio czy Nowy Jork, coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe - taki katastroficzny scenariusz dopuszczają naukowcy z Instytutu Badań nad Klimatem w Poczdamie. Według nich może się on spełnić jeszcze w tym stuleciu. Wszystko przez to, że wzrost poziomu mórz oceanów jest znacznie szybszy, niż przewidują to prognozy ONZ.

Rano na drogach mglisto, potem mokro

Mgły i zamglenia mogą utrudniać zmotoryzowanym poranną jazdę. W ciągu dnia widzialność się poprawi, ale kierowcy będą musieli uważać na mokrych drogach. Może spaść do 5litrów deszczu na metr kwadratowy.

Deszczowe chmury zebrały się nad Polską

Jesienna plucha zapanuje dziś za sprawą frontu atmosferycznego w wielu regionach Polski. Przed chmurami i deszczem najlepiej obronią się południe i południowy wschód kraju. Tam też będzie najcieplej - temperatury przekroczą 10 st. C.

"Wszechświat jak gigantyczny mózg"

Wszechświat jest jak gigantyczny mózg, udowodnili badacze z University of California w San Diego. Naukowcy odkryli, że zarówno kosmos, jak i sieci społecznościowe oraz obwody mózgowe, rozszerzają się w bardzo podobny sposób. - To znak, że procesem tym rządzi jakieś nieodkryte fundamentalne prawo natury - przyznają.

Morska Odyseja z kosmiczną misją

Od kilku lat z powodzeniem z samego środka Pacyfiku lecą w kosmos satelity. Wystrzeliwuje je prywatna firma Sea Launch z platformy Oceaniczna Odyseja. Start najnowszego francuskiego satelity komunikacyjnego już 3 grudnia.

Madera: nieustający alarm pogodowy

Ziemia osunęła się na dom na Maderze. Warunki pogodowe na wyspie od soboty są tak złe, że nieustannie obowiązują tam alarmy meteorologiczne.

Weekend już prawdziwie zimowy

Weekend będzie już prawdziwie zimowy. Nie dość, że spadnie śnieg, to jeszcze za dnia chwyci mróz. Zmiana aury z jesiennej na zimową nastąpi w piątek. Do tego czasu będziemy cieszyć się temperaturami dochodzącymi do nawet 13 st. Celsjusza.

W środę Księżyc straci mnóstwo blasku

Półcieniowe zaćmienie Księżyca będziemy mogli oglądać na niebie w środę wieczorem. Srebrny Glob znajduje się wtedy w półcieniu naszej planety. W takiej konfiguracji będzie do niego docierać tylko część światła słonecznego, blask naszego satelity się osłabi.

Amerykanie podliczają Sandy: 40 mld dolarów w samym Nowym Jorku

41,9 mld dol. przeznaczył gubernator Nowego Jorku na walkę ze skutkami Sandy na terenie stanu. Ponad połowę tej kwoty pochłonie odbudowa zniszczeń i sprzątanie w samym mieście Nowy Jork. Środki na pomoc tysiącom poszkodowanych przez huragan osób wciąż wpływają też na konta organizacji humanitarnych.

Osoby z nadwagą są szczęśliwsze?

Otyłym depresja nie grozi - twierdzą naukowcy. Ich zdaniem gen, który odpowiedzialny jest za wzrost wagi, obniża jednocześnie ryzyko pogorszenia nastroju.

Śnieżyce z piorunami na Hokkaido

Silna zamieć śnieżna zaatakowała we wtorek północną japońską wyspę Hokkaido. Bez prądu zostały tysiące domów, a silny wiatr zrywał dachy, powalał drzewa i latarnie. Śniegowi i wichurze towarzyszyły też budzące zdziwienie mieszkańców wyładowania atmosferyczne.

Hawajski Kilauea pluje lawą. Ostrzeżenia dla turystów

Hawajski wulkan Kilauea wypluwa w ostatnich tygodniach strumienie lawy. Po raz pierwszy od niemal roku dotarły one aż do oceanu. Zjawisko przyciąga zwiedzających, jednak naukowcy ostrzegają, że lepiej trzymać się od niego w bezpiecznej odległości.

Jazda w deszczu. Mgły tylko na wschodzie

We wtorek poranne mgły będą ograniczać widzialność we wschodniej Polsce. W ciągu dnia natomiast jazdę w większości kraju utrudni deszcz. Mokrych dróg mogą się spodziewać zwłaszcza podróżujący po północy, zachodzie i centrum.

2,8 tys. lat żyły pod lodem. Nie miały prawa tam być

W słonym jeziorze pod lodem Antarktyki, odciętym od świata od co najmniej 2,8 tys. lat, żyją bakterie aktywne w temperaturze -13 st. C - ogłosił międzynarodowy zespół naukowców. Według ekspertów to dowód na to, że na Ziemi, czy poza nią, istnieje wiele miejsc, gdzie znajdują się ślady życia, tylko nie potrafimy jeszcze do nich dotrzeć.

Leje również w Irlandii. Nieprzejezdne drogi

Fatalny dzień mają za sobą irlandzcy kierowcy. To przede wszystkim oni odczuli skutki intensywnych opadów, jakie nawiedziły kraj w nocy z niedzieli na poniedziałek. Niebawem Irlandczycy będą mierzyć się z mrozem.

Wielka powódź w Wielkiej Brytanii. Tak źle nie było od 70 lat

W Wielkiej Brytanii wielka powódź. Prawie tysiąc domów znalazło się pod wodą, a kolejnym kilkudziesięciu tysiącom grozi zalanie. Tylko w nocy z niedzieli na poniedziałek w niektórych miejscach spadło naraz tyle deszczu, ile średnio w trzy tygodnie. Według najnowszych prognoz trudna sytuacja pogodowa na Wyspach utrzyma się przynajmniej dwa tygodnie.

Niemiecka czysta energia groźna dla Polski i Czech?

Poważne zagrożenie dla Polski i Czech stanowi niemiecka "czysta energia". Prąd przesyłany z północy na południe, także przez nasze kraje, na tyle obciąża sieci przesyłowe, że Czechom gaśnie światło, a Polacy rozważają zamknięcie swoich sieci - pisze niemiecki "Handelsblatt".

Kwaśne wody wykańczają antarktyczne mięczaki

Rozpuszczają się skorupy żyjących w wodach Antarktydy ślimaków. To nie tylko śmiertelne zagrożenie dla tych mięczaków, ale też dla całego łańcucha pokarmowego. To kolejny skutek zwiększonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

"Nie widzieliśmy nic, nawet włączonych świateł awaryjnych"

Siedem osób zginęło, a 35 zostało rannych w serii wypadków, do których doszło w poniedziałek na autostradzie w prowincji Szantung w Chinach. Powód? Fatalne warunki pogodowe. Gęsta mgła skróciła tam widzialność do zaledwie kilku metrów. Pogoda doprowadziła też do karambolu 46 pojazdów w prowincji Qinghai.