Najnowsze

Najnowsze

Front od Pomorza po Małopolskę

W ciągu następnej doby przez Polskę od Pomorza po Małopolskę przemieszczać się będzie zatoka niżowa z frontem atmosferycznym. Zrobi się chłodniej.

Ogromne szanse na to, żeby rok 2012 był najcieplejszy od 117 lat

Rok 2012 prawdopodobnie będzie najcieplejszym rokiem w w Stanach Zjednoczonych od 117 lat, a więc od czasu, w którym zaczęto prowadzić pomiary temperatury. Szanse na to, że październikowe ochłodzenie odbierze mu tytuł, są znikome. Żeby tak się stało, w listopadzie i w grudniu musiałoby być rekordowo zimno.

Falbanki, gąbki i ostatnie podgrzybki

W polskich lasach można natknąć się na nie lada okazy grzybów, niestety często niejadalnych. Gatunki o kształtach falbanek czy też gąbek można jedynie podziwiać. Tych, które nadają się do spożycia, niedługo już nie zobaczymy.

Natura nie oszczędza Haiti. Śmiertelne ofiary i widmo głodu

Natura w ostatnim czasie nie oszczędza Haiti. Dwa tygodnie temu przez kraj przeszedł huragan Sandy, a już w piątek i sobotę zalewała go powódź. Za jej sprawą wielu ludzi straciło dach nad głową i trafiło do schronisk, w których jednak nie ma co jeść. Jak zaznaczają organizacje humanitarne, krajowi grozi głód i epidemia cholery.

Sandy oszczędziła Papę Smerfa

Huragan Sandy oszczędził miejsce, w którym przygotowywane są rekwizyty do dorocznej parady balonów z okazji Święta Dziękczynienia, jaką organizuje dom towarowy Macy's. Woda nie wdarła się na teren studia w Moonachie w New Jersey, dzięki czemu uświetniające paradę postaci - wśród nich m.in. Papa Smerf - są gotowe do latania nad Nowym Jorkiem.

UFO w gwiazdozbiorze Panny?

Spokojnie, to nie UFO. NASA wykonała niezwykłe kosmiczne zdjęcie, na którym zajesrtowała obiekt przypominający latający spodek. W rzeczywistości to cała galaktyka. NGC5010 "niebawem" jednak straci swój niezwykły kształt, bo już umiera.

Święto Niepodległości słoneczne i ciepłe

W Święto Niepodległości dla wielu z nas zaświeci słońce. Jedynie na zachodzie, a miejscami i na północy Polski, może popadać. Będzie ciepło, bo z temperatura dochodzącą do 14 st. C na Rzeszowszczyźnie.

80 litrów deszczu spadło na Malagę

Hiszpańską Malagę zalało. W sobotę na tę południową prowincję spadło 80 l/mkw. wody, przez co trzeba było m.in. ewakuować miejscowych i zamknąć stację kolejową oraz drogi. Już po raz drugi w ostatnich tygodniach ten region nawiedziła powódź.

Przed nami kolejne ciepłe dni. Termometry pokażą do 14 st. C

Podczas najbliższych cieszyć się będziemy spokojną jesienią. W niedzielę i w poniedziałek popada tylko lokalnie. Od wtorku do czwartku ma z kolei się chmurzyć i mglić, jednak tylko o poranku. Temperatura dopisze - w ciągu nadchodzących pięciu dni będzie się wahać od 6 do 14 st. Celsjusza.

Międzyplanetarny internet zadziałał

Sukcesem zakończył się ostatni test tzw. międzyplanetarnego internetu. W prowadzonym przez agencje kosmiczne NASA i ESA eksperymencie, astronautka z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydawała polecenia robotowi znajdującemu się na Ziemi. Złożona z klocków maszyna odpowiedziała.

Mgły zamieszały w całej Polsce

Sobotni poranek zdominowały gęste mgły. W drugiej części nocy i nad ranem ograniczały widzialność nawet do 50 metrów. Zdjęcia zamglonej Polski dostaliśmy od Reporterów 24.

Sześć godzin prądu z litra moczu

Cztery utalentowane uczennice z Nigerii w wieku 14 i 15 lat opracowały generator prądu, który działa na mocz. Przy zastosowaniu ich wynalazku z jednego litra uryny można uzyskać sześć godzin pracy generatora.

Masz dość wszystkiego? Schowaj się w kokonie

Dla tych, którzy czują, że muszą odgrodzić się od zewnętrznego świata, a nie mają na to czasu lub wystarczających środków, szwajcarscy projektanci wynaleźli specjalny kokon. Ma 180 cm średnicy i waży niecałe 100 kg.

Kamera jak piłka dla ratowników i paparazzi

Urządzenie w kształcie piłki z zainstalowanymi sześcioma kamerami, dającymi 360-stopniowy obraz, może być nowym tanim narzędziem, przydatnym w poszukiwaniach ofiar trzęsień ziemi. Przekazuje zdjęcia bezpośrednio na telefon komórkowy wraz z innymi danymi o stanie miejsca, w którym się znajduje. Naukowcy ostrzegają jednak, że sprzęt może stać się bronią w rękach paparazzi i złodziei.

Tak uśmiecha się Merkury

Sonda kosmiczna Messenger podczas misji badania Merkurego natrafiła na intrygujący krater. Jego kształt przypomina uśmiechniętą buźkę.

Słońce przedrze się przez białą watę

W sobotni poranek kraj zdominowała gęsta mgła. Ogranicza widzialność do 100-200 metrów, miejscami nawet do 50 m. Z godziny na godzinę powinna ustępować. Około południa rozpogodzi się i będzie słonecznie. Termometry pokażą maksymalnie 13 st. C.

Najpierw mgły, potem silny wiatr

W sobotę rano kierowcy napotkają trudne warunki drogowe. Jazdę będą utrudniały gęste mgły ograniczające widzialność do 100-200 metrów. Mgły stopniowo ustąpią i po południu na niebie pojawi się spora dawka słońca. Zerwie się jednak silny wiatr.

Już w czerwcu określili zasięg fali w Nowym Jorku. Sandy prawie pokryła się z modelem

W czerwcu tego roku William Fritz, geolog z College of Staten Island, i jego współpracownicy, opracowali model pokazujący, jak geografia nowojorskiego wybrzeża może wzmocnić siłę fali przypływu wywołanej przez potężną burzę. Określili tym samym zagrożenie, jakie wywołałaby taka sytuacja na nisko położonych nadmorskich obszarach metropolii. Uderzenie huraganu Sandy w cztery miesiące później pokazało, jak trafne były te przewidywania.

Potęga wiatru, groza śnieżycy i piękno stu tysięcy lodowców

Kolejny dzień "Ekstremalnego tygodnia w TVN Meteo" to spotkania z takimi żywiołami jak śnieżyca, huragan czy ogień. Dowiemy się, jak dramatycznie może się skończyć zimowa wycieczka do lasu, kiedy pogorszy się pogoda. Łowcy burz pokażą nam z bliska tornado, a prowadzący program "Przetrwać najgorsze" poradzą, jak chronić się podczas huraganu i pożaru lasu. Zobaczymy również nie tylko grozę, ale też piękno lodowej krainy - Alaski.

NASA weźmie pod lupę pioruny

Choć każdy z nas obserwował pioruny wiele razy w życiu, okazuje się, że to wciąż dość tajemnicze zjawiska. Dopiero w latach 90. temu naukowcy odkryli, że ich uderzenia łączą się z potężnymi rozbłyskami promieniowania gamma, chociaż teoretycznie są o wiele za słabe, żeby je wywołać. W rozwiązaniu tej i innych zagadek dotyczących procesów zachodzących w atmosferze Ziemi ma pomóc nowe urządzenie badawcze skonstruowane w NASA.

Polska zaspokoi kosmiczne ambicje za 30 milionów euro rocznie

Senatorowie jednogłośnie przyjęli w piątek ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji umowy w sprawie przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta. Za jej przyjęciem głosowało 82 senatorów.