Najnowsze

Najnowsze

Międzyplanetarny internet zadziałał

Sukcesem zakończył się ostatni test tzw. międzyplanetarnego internetu. W prowadzonym przez agencje kosmiczne NASA i ESA eksperymencie, astronautka z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydawała polecenia robotowi znajdującemu się na Ziemi. Złożona z klocków maszyna odpowiedziała.

Mgły zamieszały w całej Polsce

Sobotni poranek zdominowały gęste mgły. W drugiej części nocy i nad ranem ograniczały widzialność nawet do 50 metrów. Zdjęcia zamglonej Polski dostaliśmy od Reporterów 24.

Sześć godzin prądu z litra moczu

Cztery utalentowane uczennice z Nigerii w wieku 14 i 15 lat opracowały generator prądu, który działa na mocz. Przy zastosowaniu ich wynalazku z jednego litra uryny można uzyskać sześć godzin pracy generatora.

Masz dość wszystkiego? Schowaj się w kokonie

Dla tych, którzy czują, że muszą odgrodzić się od zewnętrznego świata, a nie mają na to czasu lub wystarczających środków, szwajcarscy projektanci wynaleźli specjalny kokon. Ma 180 cm średnicy i waży niecałe 100 kg.

Kamera jak piłka dla ratowników i paparazzi

Urządzenie w kształcie piłki z zainstalowanymi sześcioma kamerami, dającymi 360-stopniowy obraz, może być nowym tanim narzędziem, przydatnym w poszukiwaniach ofiar trzęsień ziemi. Przekazuje zdjęcia bezpośrednio na telefon komórkowy wraz z innymi danymi o stanie miejsca, w którym się znajduje. Naukowcy ostrzegają jednak, że sprzęt może stać się bronią w rękach paparazzi i złodziei.

Tak uśmiecha się Merkury

Sonda kosmiczna Messenger podczas misji badania Merkurego natrafiła na intrygujący krater. Jego kształt przypomina uśmiechniętą buźkę.

Słońce przedrze się przez białą watę

W sobotni poranek kraj zdominowała gęsta mgła. Ogranicza widzialność do 100-200 metrów, miejscami nawet do 50 m. Z godziny na godzinę powinna ustępować. Około południa rozpogodzi się i będzie słonecznie. Termometry pokażą maksymalnie 13 st. C.

Najpierw mgły, potem silny wiatr

W sobotę rano kierowcy napotkają trudne warunki drogowe. Jazdę będą utrudniały gęste mgły ograniczające widzialność do 100-200 metrów. Mgły stopniowo ustąpią i po południu na niebie pojawi się spora dawka słońca. Zerwie się jednak silny wiatr.

Już w czerwcu określili zasięg fali w Nowym Jorku. Sandy prawie pokryła się z modelem

W czerwcu tego roku William Fritz, geolog z College of Staten Island, i jego współpracownicy, opracowali model pokazujący, jak geografia nowojorskiego wybrzeża może wzmocnić siłę fali przypływu wywołanej przez potężną burzę. Określili tym samym zagrożenie, jakie wywołałaby taka sytuacja na nisko położonych nadmorskich obszarach metropolii. Uderzenie huraganu Sandy w cztery miesiące później pokazało, jak trafne były te przewidywania.

Potęga wiatru, groza śnieżycy i piękno stu tysięcy lodowców

Kolejny dzień "Ekstremalnego tygodnia w TVN Meteo" to spotkania z takimi żywiołami jak śnieżyca, huragan czy ogień. Dowiemy się, jak dramatycznie może się skończyć zimowa wycieczka do lasu, kiedy pogorszy się pogoda. Łowcy burz pokażą nam z bliska tornado, a prowadzący program "Przetrwać najgorsze" poradzą, jak chronić się podczas huraganu i pożaru lasu. Zobaczymy również nie tylko grozę, ale też piękno lodowej krainy - Alaski.

NASA weźmie pod lupę pioruny

Choć każdy z nas obserwował pioruny wiele razy w życiu, okazuje się, że to wciąż dość tajemnicze zjawiska. Dopiero w latach 90. temu naukowcy odkryli, że ich uderzenia łączą się z potężnymi rozbłyskami promieniowania gamma, chociaż teoretycznie są o wiele za słabe, żeby je wywołać. W rozwiązaniu tej i innych zagadek dotyczących procesów zachodzących w atmosferze Ziemi ma pomóc nowe urządzenie badawcze skonstruowane w NASA.

Polska zaspokoi kosmiczne ambicje za 30 milionów euro rocznie

Senatorowie jednogłośnie przyjęli w piątek ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji umowy w sprawie przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta. Za jej przyjęciem głosowało 82 senatorów.

Po Athenie nadejdzie Brutus

Amerykańscy meteorolodzy po raz pierwszy w historii nadają imiona burzom śnieżnym. Już na początku listopada poznaliśmy Athenę, która dotarła na Wschodnie Wybrzeże. Teraz od Kanady nadciąga Brutus.

Zima u Polaków na Wschodnim Wybrzeżu. Śnieżyce przyszły śladami huraganu

Fala mrozów, śnieg i porywisty wiatr - we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkańcy wciąż borykają się ze skutkami huraganu Sandy, uderzył kolejny żywioł. Front Nor'easter w czwartek ponownie pozbawił prądu część mieszkańców. W Kontakcie Meteo swoje relacje zamieszczają Reporterzy 24 z USA.

Krokodyle są wyjątkowo czułe

Krokodyle i aligatory kojarzą się gruboskórnie. Okazuje się jednak, że zwierzęta te mają jeden z najwrażliwszych zmysłów dotyku spośród wszystkich zwierząt. Co więcej, ich receptory dotyku są czulsze od ludzkich.

Mamut Helmut upolowany pod Paryżem

Na niecodzienne znalezisko natknęli się francuscy archeolodzy. Pod Paryżem odkryto szczątki mamuta. Zwierzę otrzymało natychmiast imię, co ciekawe, pochodzenia germańskiego. Mamut nazywa się Helmut.

Wyczerpani, ale żywi. Załoga Windigo uratowana

Sukcesem zakończyła się akcja ratunkowa na Pacyfiku. Dwójkę rannych żeglarzy, którzy od środy dryfowali na uszkodzonym jachcie blisko 1400 km od wybrzeży Nowej Zelandii, uratował tajwański kontenerowiec.

Co 10. Kubańczyk dotknięty Sandy. Na pomoc rusza ONZ

10 proc. Kubańczyków ucierpiało wskutek huraganu Sandy, który 25 października spustoszył wschodnie wybrzeże wyspy. Żywioł zniszczył też ponad 200 tys. domów. W ich odbudowie pomaga państwo. Z kolei ONZ wysłała już pierwszy samolot z pomocą dla poszkodowanych.

Do końca wieku zabraknie arabiki?

Eksperci szacują, że do końca tego wieku uprawy arabiki, najpopularniejszej odmiany kawy, zmaleją o 90 proc. Wszystko przez zmianę klimatu.