Najnowsze

Najnowsze

Podsumowanie roku w tvnmeteo.pl: styczeń-czerwiec 2012

Mijający rok dostarczył zarówno dramatycznych wydarzeń, jak i imponujących osiągnięć. Dużo działo się w nauce, wiele ekscytacji dostarczyły nam eksperymenty z dziedziny fizyki i badania kosmosu. Nie brakowało widowiskowych zjawisk astronomicznych, a natura nie raz przypominała nam o swojej sile przez gwałtowną pogodę. Przypominamy wybrane najważniejsze wydarzenia pierwszej połowy mijającego roku.

Chłodne fronty zalewają amazońskie wioski

Ulewne deszcze od kilku dni zalewają peruwiańską Amazonię. Dochodzi do ogromnych powodzi, setki mieszkańców opuszczają swoje domy w poszukiwaniu suchej ziemi. Samochody zastępowane są pontonami i łodziami.

Miasto z lodu i śniegu

Zamki, freski i wymyślne konstrukcje - wszystko z lodu. W Chinach trwa doroczny festiwal rzeźb lodowych. Temperatura sięga kilkunastu stopni poniżej zera, lodowe konstrukcje dobrze się konserwują, a turystów przybywa.

Lato już w pełni: 43 st. C

Cariocas, czyli mieszkańcy Rio de Janeiro, nie mogą poradzić sobie z upałem. Nie pomaga słynna Copacabana. W tym tygodniu słupki rtęci sięgnęły ponad 40 st. C, a to dopiero początek lata w tamtej części świata. Meteorolodzy przewidują, że może być jednym z najcieplejszych w historii.

Tropiki w brandenburskim polu

Marzycie o drzemce na plaży w środku zimy, ale nie wybieracie się w tropiki? Nic straconego. Niedaleko polskiej granicy tysiące osób wygrzewają się na piasku skrytym pod wysoką kopułą ustawioną w szczerym, brandenburskim polu.

Ostatnia pełnia tego roku trwa. Zimny Księżyc Długich Nocy

W nocy niebo rozświetliła ostatnia w tym roku pełnia. Jest nazywana pełnią Zimnego Księżyca, a czasem także pełnią Księżyca Długich Nocy. Te określenia wzięły się od dwóch najbardziej charakterystycznych cech grudniowych nocy. Ponieważ faza pełni trwa trzy dni, podziwiać ją będziecie mogli jeszcze dzisiaj.

Deszczowo-śnieżny zachód i pogodny wschód

Sobotnią aurę będzie kształtować front atmosferyczny. Na zachodzie przyniesie opady deszczu, deszczu ze śniegiem, miejscami śniegu, a w całym kraju niekorzystny biomet. Na dodatek silnie powieje, do 60 km/h.

Pogoda na Sylwestra: ładnie i blisko zera

Ostatnie prognozy przynoszą coraz lepsze pogodowe wieści na końcówkę roku. Według najnowszych danych od niedzieli aż do Nowego Roku możemy liczyć na dość pogodną aurę w większości regionów. W ciągu dnia nie będzie nam też dokuczał mróz, ale świętujący nocą w plenerze muszą się przygotować na ujemne temperatury.

Śnieżyce zasypały Nową Anglię

Kiedy wielu Polaków smuciło się z powodu ciepłych świąt, po drugiej stronie oceanu tysiące Amerykanów o takich marzyło. Wielogodzinne oczekiwanie na lotniskach, jazda autostradą z prędkością 30 km/h i godziny spędzone na odśnieżaniu podwórek - tak w ostatnich dniach czas spędzają mieszkańcy Nowej Anglii. Od Bożego Narodzenia przybywa śniegu i problemów z nim związanych.

Odwilż topi lodowe tafle

Kilkudniowa odwilż skutecznie uszczupliła warstwę lodu na jeziorach i innych zbiornikach wodnych. Wchodzenie na lodowe tafle jest teraz bardzo niebezpieczne. Już doszło do kilku wypadków.

Delfiny też dają prezenty. Ludziom

W tym roku prezenty dają nawet zwierzęta. Grupa butlonosów obdarowała biologów badających je u wybrzeży Australii. Jednym z wyjaśnień takiego zachowania morskich ssaków jest teoria mówiąca, że zrobiły to z litości...

Rekin zaatakował surfera. Odgryzł mu dwa palce

Nieopodal australijskiego miasta Port Macquarie rekin zaatakował surfera. Dzięki szybkiej akcji ratowniczej udzielonej przez kolegów mężczyzna stracił jedynie dwa palce lewej ręki. Życie surfera nie jest zagrożone.

Sto Kwadrantydów spadnie w godzinę

Od piątkowej nocy można będzie obserwować meteory z aktywnego i ciekawego roju Kwadrantydów. W niektórych dniach będzie można zobaczyć kilkadziesiąt spadających gwiazd na godzinę.

Król puszczy online. Zostanie gwiazdą Internetu?

Pamiętacie, jak cała Polska żyła wydarzeniami z życia rodziny bielików zamieszkującej gniazdo w Nadleśnictwie Kutno? Teraz, dzięki transmisji online z Puszczy Białowieskiej, można podglądać żubry. Wygląda na to, że król puszczy zostanie gwiazdą Internetu.

Zmiany klimatu katalizatorem ewolucji człowieka

Szybkie zmiany klimatyczne w Afryce dwa miliony lat temu znacznie przyspieszyły ewolucje człowieka - stwierdzili naukowcy. Wskazują na to wyniki badań, prowadzonych w najsłynniejszym stanowisku antropologicznym na świecie - wąwozie Olduvai w Tanzanii.

"Najdłuższe 15 sekund w moim życiu!" Tornado porwało samochód

Stany Zjednoczone zmagają się z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Od kilku dni trąby powietrzne, śnieżyce i ulewy mocno dają się we znaki Amerykanom. Jedna z kamer monitoringu uchwyciła moment, jak tornado sponiewierało samochód, w którym znajdowała się kobieta. Auto przefrunęło 30 metrów.

Technologia solarna zelektryfikuje Madagaskar

Tylko 15 proc. mieszkańców Madagaskaru ma dostęp do prądu. Sytuację może poprawić nowa lokalna inicjatywa: solarne kioski. Wykorzystując energię słoneczną pozwolą mieszkańcom małych wiosek doładować telefony, skorzystać z internetu, a przede wszystkim zastępować świeczki lampami elektrycznymi.

Technologia solarna zelektryfikuje Madagaskar

Tylko 15 proc. mieszkańców Madagaskaru ma dostęp do prądu. Sytuację może poprawić nowa lokalna inicjatywa: solarne kioski. Wykorzystując energię słoneczną pozwolą mieszkańcom małych wiosek doładować telefony, skorzystać z internetu, a przede wszystkim zastępować świeczki lampami elektrycznymi.

Kometa jaśniejsza od Księżyca przeleci nad Ziemią

W nadchodzącym roku czeka nas spektakularne zjawisko astronomiczne. Kometa ISON, która pod koniec listopada przeleci niedaleko Ziemi, może okazać się najjaśniejszym takim zjawiskiem od kilkudziesięciu lat, dorównującym blaskiem Księżycowi w pełni. Potem przeleci w pobliżu Słońca. Nie wiadomo, czy przetrwa bliskie spotkanie z naszą gwiazdą.

Kolejne ulewy, do tego wichura. Fatalna pogoda na Wyspach

Nękaną ulewami i powodziami Wielką Brytanię czeka kolejna fala intensywnych opadów. W nocy z czwartku na piątek do wybrzeża dotrze atlantycki sztorm, który oprócz deszczu przyniesie także silny wiatr dochodzący nawet do 145 km/h. W najgorszej sytuacji znajdą się zalewane od jakiegoś czasu południowe i zachodnie regiony kraju.

To lądowanie mogło skończyć się tragicznie

Dramatyczne chwile przeżyli widzowie, którzy zebrali się w okolicach jednego z niemieckich lotnisk, żeby podziwiać ostatnie lądowanie wojskowego samolotu wycofanego ze służby. Pilot miał problem z trafieniem w pas lotniska i niewiele brakowało, by uderzył w tłum gapiów. Jedno z nagrań z tego wydarzenia obiegło media w tym tygodniu.

Antarktyda pokonała brytyjską ekspedycję

Chcieli dotrzeć do wód jeziora ukrytego pod gigantyczną warstwą lodu, żeby sprawdzić, czy w tak nieprzyjaznych warunkach istnieje życie. Niestety brytyjscy badacze Antarktydy, którzy chcieli zbadać głębiny Jeziora Ellswortha, ponieśli porażkę.

San Cristobal znów dymi. Mieszkańcy: zostajemy

Wulkan San Cristobal w Nikaragui ponownie dał o sobie znać. Nad kraterem unosi się wysoka na kilkaset metrów chmura pyłu wulkanicznego. Władze podjęły decyzję o ewakuacji okolicznej ludności. Mieszkańcy nie chcą jednak opuścić wiosek położonych u stóp wulkanu.