Czarująca i jasna - tak NASA określiła galaktykę IRAS 23436+5257, sfotografowaną przez Teleskop Hubble'a. Jest niezwykła głównie ze względu na kształt- wygląda jak skorupiak lub jaszczurka. W sobotę NASA opublikowała jej zdjęcie.
Meteor nad wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Zjawisko pojawiło się na niebie w piątek około 19.50 czasu lokalnego i choć było widoczne na wieczornym niebie tylko przez chwilę, to trwały ślad pozostawiło na portalach społecznościowych.
W kwietniu nie mamy co liczyć na nowinki z Marsa. Przez większość miesiąca łączność między Czerwoną Planetą a Ziemią będzie mocno osłabiona ze względu na ich koniunkcję ze Słońcem. W tym czasie prawie całkowicie zaniknie komunikacja z łazikami Curiosity i Opportunity oraz dwoma marsjańskimi sondami.
Słynny świstak Phil, przepowiadający nadejście wiosny, zawiódł. Na początku lutego obwieścił rychły koniec zimy, a ta - jak na złość - nie chce odejść. Prokuratorzy stanu Ohio oskarżyli go o oszustwo i domagają się kary śmierci.
Na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach w sobotę rano było 15 stopni mrozu i wiał wiatr z prędkością przekraczającą 60 km na godzinę - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.
- Zwierzęta akceptują ludzi takimi, jacy oni są - mówi terapeuta Barabra Wujczyk z Fundacji Razem Łatwiej i przekonuje, że felinoterapia, czyli terapia z wykorzystaniem kotów, przynosi ogromne efekty. Głaskanie zwierzaka relaksuje i uspokaja oraz wyrównuje ciśnienie krwi.
Nie tylko Europejczycy tęsknią za wiosną. W Ameryce zima też daje się we znaki. W piątek dosypało śniegu w Massachusetts, a synoptycy zapowiadają kolejne opady śniegu na Wschodnim Wybrzeżu.
Losy zimy w Polsce ważą się na wodach Arktyki już latem. A wszystko przez ilość wody, która dostaje się do atmosfery - tłumaczą geofizycy. Stąd duże zachmurzenie, mało dni słonecznych i mróz. Skutek? Pogodowa przeplatanka, a nawet całkowity zanik wiosny jako odrębnej pory roku.
Za oknem piękne słońce i bezchmurne niebo, ale jest bardzo zimno - słupek rtęci w ciągu dnia wskaże nawet -9 st. C. Taka pogoda będzie w większości regionów Polski. Na południu i południowym-wschodzie w ciągu dnia powinno się przejaśnić.
Dach wytrzyma, czy nie wytrzyma? - zastanawiali się kibice biało-czerwonych, którzy dopingowali swoją drużynę na Stadionie Narodowym w meczu z Ukrainą. Dach stadionu na mecz pozostał zamknięty. Portal tvnmeteo.pl policzył, czy wytrzyma ciężar śniegu.
Atak zimowej pogody spowodował czasowe wyłączenie niektórych obiektów kompleksu atomowego Sellafield w północno-zachodniej Anglii. Operator kompleksu zaznaczył, że jest to przedsięwzięcie prewencyjne. Nie podano, jakie dokładnie zagrożenie zaistniało i kiedy wyłączone obiekty wznowią pracę.
Pory roku, niezależnie w jakim wymiarze (klimatycznym, astronomicznym, urzędowym itp.), podlegają podobnym prawidłom, co inne wydarzenia. Można je wywoływać, zaklinać, ogłaszać, a nawet przyzywać, a one i tak przyjdą w określonym momencie.
Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej grają na... piorunach. Opracowali specjalne urządzenie, które wykorzystując wyładowania elektryczne pozwala odtwarzać pewne melodie.
Kreml, a wraz z nim Plac Czerwony z cerkwią Wasyla Błogosławionego i tzw. GUM-em (obecnie centrum handlowe) po raz pierwszy wyłączą w sobotę oświetlenie wspierając ochronę środowiska w ramach akcji Godzina dla Ziemi.
Już po raz drugi w tym tygodniu przez zachodnią Ukrainę przeszedł potężny front śnieżny. Zasypane są drogi, śnieg z ulic usuwa wojsko. Śnieżyce utrzymają się także w sobotę.
- Pogoda nie sprzyja niestety. Wciąż sypie śnieg. Obawy pogodowe się sprawdzają - napisał na swoim fanpage'u Jędrzej Dobrowolski. W czasie planowanego na sobotę zjazdu z Kasprowego Wierchu narciarz chciał uzyskać prędkość większą niż 180,632 km/h.
Park rozrywki na Coney Island w Nowym Jorku ponownie otwiera swoje podwoje dla żądnych przygód turystów. W październiku ubiegłego roku park został prawie całkowicie zniszczony przez huragan Sandy.
Po dramatycznym oświadczeniu szefa NASA, ruszyły na nowo rozważania: czy możemy ochronić Ziemię przed spadającymi meteorami. - Jeśli będziemy wiedzieli wystarczająco wcześnie, jesteśmy w stanie sobie poradzić – mówi w TVN24 Jakub Ryzenko, szef Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej. Na ile wcześniej? – To są lata. Musimy mieć czas, by do nich dolecieć – dodaje jednak.
"Ulepimy zajączka" – tak @melek zachęca do świętowania śnieżnej Wielkanocy. "Dawać więcej śniegu. Już upatrzyłem wspaniałą choinkę wielkanocną" – wtóruje mu @spiracki. A może nowym świątecznym zwyczajem powiesimy kolorowe jajka na choinkach? Tydzień przed wiosennymi świętami, w każdym razie, zima w pełni.
Tak wyglądał Wszechświat w wieku 380 tys. lat. Jego najnowszą mapę, będącą "echem" Wielkiego Wybuchu stworzył międzynarodowy zespół naukowców misji Planck, w tym Polak, prof. dr hab. Krzysztof Górski. Uzyskane wyniki nie we wszystkich aspektach zgadzają się z dotychczasowymi teoriami na temat ewolucji Wszechświata, dlatego też wielu naukowców podchodzi do nich ostrożnie.
Na przeważającym obszarze kraju śnieży i, jak zapowiadają synoptycy, już do końca dnia będzie śnieżyć. Kierowców poruszających się po polskich drogach czekają dalsze utrudnienia.
Niebo nad Hongkongiem jest w nocy 1,2 tys. razy jaśniejsze niż naturalnie - alarmują naukowcy. Dodają, że chińskie miasto jest najbardziej zanieczyszczoną światłem metropolią na świecie. Śiwatło rozstraja nasz zegar biologiczny, negatywnie wpływa na mózg, może nawet zmieść z powierzchni Ziemi endemiczne gatunki świetlików.
W Tatrach obowiązuje od piątku czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin - poinformowało w piątek w komunikacie lawinowym Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Dwa tornada przeszły w piątek nad stanem Wiktoria w południowo-wschodniej Australii, wyrządzając znaczne szkody. Jak poinformowały służby medyczne, co najmniej 20 osób trafiło do szpitala. Pięć osób jest ciężko rannych. Wstępnie oszacowano, że wiatr wiał nawet z prędkością 250 km/h.
Dużo słońca i pogodne niebo czeka nas w weekend. Jednak to, co zobaczymy za oknem może być mylące, bo temperatura spadnie nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Trzeba się ciepło ubrać i uzbroić w cierpliwość. Na wiosnę wciąż jeszcze czekamy.
Jest grupa naukowców, która zamiast bić na alarm, cieszy się z tzw. globalnego ocieplenia. To archeolodzy. Topniejący lód na Grenlandii czy w Andach odsłania skarby starożytności. Ostatnim spektakularnym znaleziskiem jest tunika z czasów poprzedzających erę wikingów, znaleziona w topniejącym lodowcu na południu Norwegii.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody. Ma uzmysłowić nam, jak rzadkim i cennym zasobem jest woda pitna. W tym roku zwłaszcza - jak wiele wysiłku i czasu zajmuje osobom z krajów rozwijających się jej pozyskanie.
Przez cały piątek będzie sypał śnieg, najintensywniej na południu kraju. W górach może go spaść nawet 10 cm. Z kolei mieszkańcy północy mogą liczyć na pogodne niebo. W ciągu dnia wypogodzi się także w centrum.