Najnowsze

Najnowsze

Galaktyka jak skorupiak. "Czarująca i jasna"

Czarująca i jasna - tak NASA określiła galaktykę IRAS 23436+5257, sfotografowaną przez Teleskop Hubble'a. Jest niezwykła głównie ze względu na kształt- wygląda jak skorupiak lub jaszczurka. W sobotę NASA opublikowała jej zdjęcie.

Meteor nad Wschodnim Wybrzeżem stał się hitem sieci

Meteor nad wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Zjawisko pojawiło się na niebie w piątek około 19.50 czasu lokalnego i choć było widoczne na wieczornym niebie tylko przez chwilę, to trwały ślad pozostawiło na portalach społecznościowych.

W kwietniu Curiosity zamilknie. Przez koniunkcję

W kwietniu nie mamy co liczyć na nowinki z Marsa. Przez większość miesiąca łączność między Czerwoną Planetą a Ziemią będzie mocno osłabiona ze względu na ich koniunkcję ze Słońcem. W tym czasie prawie całkowicie zaniknie komunikacja z łazikami Curiosity i Opportunity oraz dwoma marsjańskimi sondami.

Stresujesz się? Pogłaszcz kota

- Zwierzęta akceptują ludzi takimi, jacy oni są - mówi terapeuta Barabra Wujczyk z Fundacji Razem Łatwiej i przekonuje, że felinoterapia, czyli terapia z wykorzystaniem kotów, przynosi ogromne efekty. Głaskanie zwierzaka relaksuje i uspokaja oraz wyrównuje ciśnienie krwi.

W Massachusetts też nie widać wiosny

Nie tylko Europejczycy tęsknią za wiosną. W Ameryce zima też daje się we znaki. W piątek dosypało śniegu w Massachusetts, a synoptycy zapowiadają kolejne opady śniegu na Wschodnim Wybrzeżu.

"Będziemy mówić o trzech porach roku: zima, lato i jesień"

Losy zimy w Polsce ważą się na wodach Arktyki już latem. A wszystko przez ilość wody, która dostaje się do atmosfery - tłumaczą geofizycy. Stąd duże zachmurzenie, mało dni słonecznych i mróz. Skutek? Pogodowa przeplatanka, a nawet całkowity zanik wiosny jako odrębnej pory roku.

Prognoza pogody na dziś: Silny mróz i dużo słońca

Za oknem piękne słońce i bezchmurne niebo, ale jest bardzo zimno - słupek rtęci w ciągu dnia wskaże nawet -9 st. C. Taka pogoda będzie w większości regionów Polski. Na południu i południowym-wschodzie w ciągu dnia powinno się przejaśnić.

Ile wytrzyma dach Narodowego?

Dach wytrzyma, czy nie wytrzyma? - zastanawiali się kibice biało-czerwonych, którzy dopingowali swoją drużynę na Stadionie Narodowym w meczu z Ukrainą. Dach stadionu na mecz pozostał zamknięty. Portal tvnmeteo.pl policzył, czy wytrzyma ciężar śniegu.

Atak zimy na brytyjski kompleks atomowy

Atak zimowej pogody spowodował czasowe wyłączenie niektórych obiektów kompleksu atomowego Sellafield w północno-zachodniej Anglii. Operator kompleksu zaznaczył, że jest to przedsięwzięcie prewencyjne. Nie podano, jakie dokładnie zagrożenie zaistniało i kiedy wyłączone obiekty wznowią pracę.

"Wiosna przyjdzie, kiedy będzie na to pora"

Pory roku, niezależnie w jakim wymiarze (klimatycznym, astronomicznym, urzędowym itp.), podlegają podobnym prawidłom, co inne wydarzenia. Można je wywoływać, zaklinać, ogłaszać, a nawet przyzywać, a one i tak przyjdą w określonym momencie.

Studenci z Krakowa grają na piorunach

Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej grają na... piorunach. Opracowali specjalne urządzenie, które wykorzystując wyładowania elektryczne pozwala odtwarzać pewne melodie.

Zaciemnienie na Kremlu będzie trwało godzinę

Kreml, a wraz z nim Plac Czerwony z cerkwią Wasyla Błogosławionego i tzw. GUM-em (obecnie centrum handlowe) po raz pierwszy wyłączą w sobotę oświetlenie wspierając ochronę środowiska w ramach akcji Godzina dla Ziemi.

Ukraina ugięła się pod śniegiem

Już po raz drugi w tym tygodniu przez zachodnią Ukrainę przeszedł potężny front śnieżny. Zasypane są drogi, śnieg z ulic usuwa wojsko. Śnieżyce utrzymają się także w sobotę.

Chciał bić rekord Tatr. Przeszkodziła mu pogoda

- Pogoda nie sprzyja niestety. Wciąż sypie śnieg. Obawy pogodowe się sprawdzają - napisał na swoim fanpage'u Jędrzej Dobrowolski. W czasie planowanego na sobotę zjazdu z Kasprowego Wierchu narciarz chciał uzyskać prędkość większą niż 180,632 km/h.

Szef NASA radzi modlitwę. Polscy astronomowie: Na reakcję musimy mieć lata

Po dramatycznym oświadczeniu szefa NASA, ruszyły na nowo rozważania: czy możemy ochronić Ziemię przed spadającymi meteorami. - Jeśli będziemy wiedzieli wystarczająco wcześnie, jesteśmy w stanie sobie poradzić – mówi w TVN24 Jakub Ryzenko, szef Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej. Na ile wcześniej? – To są lata. Musimy mieć czas, by do nich dolecieć – dodaje jednak.

Astronomowie postarzają Wszechświat o prawie 100 mln lat. Część naukowców sceptyczna

Tak wyglądał Wszechświat w wieku 380 tys. lat. Jego najnowszą mapę, będącą "echem" Wielkiego Wybuchu stworzył międzynarodowy zespół naukowców misji Planck, w tym Polak, prof. dr hab. Krzysztof Górski. Uzyskane wyniki nie we wszystkich aspektach zgadzają się z dotychczasowymi teoriami na temat ewolucji Wszechświata, dlatego też wielu naukowców podchodzi do nich ostrożnie.

Hongkong najbardziej zanieczyszczony światłem. "Nie ma ludzi, światło jest"

Niebo nad Hongkongiem jest w nocy 1,2 tys. razy jaśniejsze niż naturalnie - alarmują naukowcy. Dodają, że chińskie miasto jest najbardziej zanieczyszczoną światłem metropolią na świecie. Śiwatło rozstraja nasz zegar biologiczny, negatywnie wpływa na mózg, może nawet zmieść z powierzchni Ziemi endemiczne gatunki świetlików.

4. stopień zagrożenia lawinami w Tatrach

W Tatrach obowiązuje od piątku czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin - poinformowało w piątek w komunikacie lawinowym Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Tornada w Australii. "Wszystko latało: ogrodzenia, grille"

Dwa tornada przeszły w piątek nad stanem Wiktoria w południowo-wschodniej Australii, wyrządzając znaczne szkody. Jak poinformowały służby medyczne, co najmniej 20 osób trafiło do szpitala. Pięć osób jest ciężko rannych. Wstępnie oszacowano, że wiatr wiał nawet z prędkością 250 km/h.

Archeologów ekscytuje globalne ocieplenie

Jest grupa naukowców, która zamiast bić na alarm, cieszy się z tzw. globalnego ocieplenia. To archeolodzy. Topniejący lód na Grenlandii czy w Andach odsłania skarby starożytności. Ostatnim spektakularnym znaleziskiem jest tunika z czasów poprzedzających erę wikingów, znaleziona w topniejącym lodowcu na południu Norwegii.