Najnowsze

Najnowsze

Stany alarmowe na rzekach niemal całej Polski

Na polskich rzekach zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze, informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dochodzi do zalań i podtopień miejscowości. Najgorsza sytuacja jest w dorzeczu Wisły.

Potęga technologii druku 3D: ESA przymierza się do wydrukowania bazy na Księżycu

Użycie technologii drukowania przestrzennego może znacznie uprościć tworzenie bazy na Księżycu – uważają naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki niej zamiast przywozić elementy konstrukcji z Ziemi, astronauci mogliby do budowy wykorzystać księżycowy pył. Podczas testów takiego drukowania 3D ESA połączyła siły m.in. z firmą słynnego architekta Normana Fostera.

Chmury przeciskały się przez Skagerrak

Kraj fiordów otulony formacją chmur, rozciągającą się do Jutlandii, sfotografowała satelita Envisat Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na zdjęciu oprócz ciekawych chmur doskonale widać charakter geologiczny Norwegii, który kształtuje kulturę tego kraju.

Na drogach mży i pada

Warunki na drogach są trudne ze względu na opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Sucho jest tylko w pasie od Opola po Podlasie. Synoptycy ostrzegają, że do wieczora może jeszcze spaść śnieg, głównie we wschodniej części kraju.

Obca planeta u brzegów Danii

Kilka godzin porywistego wiatru doprowadziło do niezwykłej przemiany Morza Wattowego. Skuty lodem akwen całkowicie zmienił swoje oblicze i bardziej przypomina powierzchnię obcej planety niż duńskie wybrzeże.

Tak słońce wstaje tylko nad Wisłą

Dolina rzeki zalana czerwonym i pomarańczowym blaskiem wschodzącego słońca to widok, który może poprawić humor nawet w poniedziałkowy poranek. Takie piękne krajobrazy sfilmowała podczas przelotu nad Wisłą załoga Błękitnego 24. Warto nacieszyć się tą skondensowaną dawką światła i kolorów, bo reszta dnia nie zapowiada się już tak pogodnie.

Prognoza pogody na dziś: deszcz ze śniegiem i powyżej zera

Front sprowadzi dziś do kraju opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Ze względu na stosunkowo wysokie temperatury biały puch jednak nie będzie miał szans utrzymać się dłużej. Opadów unikną północno-wschodnie krańce Polski i Lubelszczyźnie, ale tam będzie najchłodniej - około 0 st. C.

Sypie w USA. A przed sklepami kolejki

Zima po raz kolejny w tym roku przypomniała o sobie mieszkańcom Stanów Zjednoczonych. Intensywne opady śniegu dały się we znaki we wschodnich i południowych stanach. W obawie przed eskalacją zimowej aury ruszyli do sklepów. Hitem są łopaty do odśnieżania.

Pogoda na 16 dni: luty kapryśny, ale cieplejszy niż zwykle

- Wygląda na to, że czeka nas zmienny, kapryśny luty, pod względem temperatury, odbiegający jednak normą od średniej wieloletniej - uważa synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Jak wynika z najnowszej długoterminowej prognozy pogody, choć powróci zima, siarczyste mrozy zagoszczą tylko przez krótki okres.

Nad Wigry na nartach

Nad jeziorem Wigry można już jeździć na nartach. W niedzielę nad Zatoką Słupiańską otwarto liczącą sobie 7 km i obfitująca w niezwykłe krajobrazy trasę.

Woda opada, ale pojawiają się krokodyle i jadowite węże

Woda w australijskim Rockhampton, jednym z najbardziej dotkniętych powodzią miast, powoli zaczyna opadać. To nie oznacza wcale, że mieszkańcy mogą spać spokojniej. Lokalne media alarmują m.in. o tym, że woda zalegająca na ulicach może być skażona. W Rockhampton widuje się też krokodyle. Pomimo załamania pogody, jakie przyniósł styczeń, Australijczycy mają za sobą najgorętszy miesiąc w historii.

Tatry i Bieszczady zagrożone lawinami

Polskie góry są dziś niebezpieczne. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego ogłoszono w Tatrach, a drugi stopień zagrożenia obowiązuje w górnych partiach Bieszczad. Prawdopodobieństwo zejścia lawiny jest znaczne, jak podaje ratownik TOPR.

Cztery wulkany wybuchły jednocześnie

Cztery wulkany, wybuchające jednocześnie, udało się uchwycić satelicie należącemu do NASA. Do erupcji doszło na rosyjskiej Kamczatce, słynącej z tego, że na jej terenie znajduje się najwięcej aktywnych wulkanów na Ziemi.

Polski raj nietoperzy? Olsztyn

Blisko 3,5 tysiąca nietoperzy hibernujących w podziemnym kanale burzowym odkryto podczas zimowego liczenia tych zwierząt w Olsztynie. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiedziała utworzenie w tym miejscu rezerwatu lub strefy ochronnej.

Skok ciśnienia: przekleństwo meteopatów

Każda wzmianka o spadku ciśnienia to prawdziwe utrapienie dla rzeszy meteopatów. Skoki wartości pojawiające się na barometrach powodują senność i bóle głowy,a organizm przypomina sobie o starych dolegliwościach.

Powróci zima. "Za tydzień może być biało"

Osoby spragnione śnieżnej zimy muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. - Od czwartku zaczną się zmiany zimowe, czyli spadek temperatury, arktyczne powietrze z północy. Za tydzień w sobotę może być biało - prognozuje prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

Szanse na kolonizację Marsa: "Wydaje się, że to kompletne szaleństwo"

Optymiści trochę z tych inwestorów - skomentował Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik plany holenderskiej firmy Mars One, która już za 10 lat chce rozpocząć kolonizację Marsa. Astronom uważa, że to może być za krótki czas do przygotowania lotu załogowego na Czerwoną Planetę. Przyznaje jednak, że często właśnie szalone i trudne do realizacji projekty prowadzą do rozwoju cywilizacji.

Rzepki kolanowe jak linie papilarne

Odciski palców, skanowanie tęczówki oka, rozpoznawanie głosu - te metody rozpoznawania niedługo będą passe. Najnowszym osiągnięciem biometrii jest identyfikacja człowieka na podstawie... kształtu kolana. Twórca nowej metody przekonuje, że jest ona wyjątkowo odporna na oszustwa.

Świstaki prognozują wczesną wiosnę

Słynny prognosta świszcz Phil z Pensylwanii nie zobaczył swojego cienia. To znaczy, ze wiosna nadejdzie szybko - już w połowie marca. Wróżbę potwierdził ukraiński kuzyn Phila - świstak stepowy Tymko z Charkowa.

Mróz, świeży śnieg i 100 km/h

Warunki w Bieszczadach odbiegają od tych w innych regionach kraju. W górach jest lekki mróz, a w nocy dopadało śniegu. Jednak wyjście na szlak byłoby złym pomysłem - na połoninach wieje z prędkością nawet 100 km/h, a widoczność jest ograniczona do 30 m.

Grypa szaleje w Rosji. Choruje prawie 80 tys. osób

W ciągu tygodnia od ogłoszenia sezonu grypowego sytuacja w Rosji stała się poważna. W kraju choruje już niemal 80 tys. osób. Odmiany wirusa, w tym szczególnie groźna A/H1N1 opanowały już ponad 20 regionów.

Sól wywabia łosie z lasów na drogi. Wyglądają, jakby się modliły

W Polsce przybywa łosi, o czym coraz częściej przekonują się kierowcy, których te zwierzęta potrafią zaskoczyć podczas jazdy. Zwłaszcza zimą, kiedy przyciąga je do dróg sypana na nie sól. Biolodzy zalecają zmotoryzowanym dużą ostrożność, bo choć łosie nie boją się człowieka, mogą zachować się nieprzewidywalnie.

Bocian zwiastuje wiosnę? "Może być chory"

W Bydgoszczy w jednym z gwiazd wylądował bocian. Jego przylot nie zapowiada jednak wyjątkowo wczesnej, lutowej wiosny. Zdaniem przyrodnika ptak może być chory, osłabiony albo mieć jakiś defekt i przez to w ogóle nie wyleciał na zimę do Afryki.

Wspiął się na szczyt UE i się oświadczył

Unia Europejska ma swój nowy najwyższy budynek: 95-piętrowy londyński Shard o wysokości prawie 310 metrów. Ledwo został otwarty dla zwiedzających i już ma swoją historię. Po przecięciu wstęgi doszło w nim do oświadczyn.

Wenus zamienia się w kometę

Wenus coraz mniej przypomina planetę. Zaczyna upodabniać się do komety, zauważają naukowcy. To przez intensywny wiatr słoneczny, który zmienia kształt jej jonosfery.