Mieszkańcy północno-zachodniej Polski zmagają się ze skutkami mocno deszczowej i gwałtownej pogody. Na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej trwa sprzątanie po wtorkowych nawałnicach, ale też mobilizacja służb ze względu na utrzymujące się obfite opady. Nieco spokojniej zrobiło się na Opolszczyźnie, gdzie trwa usuwanie poważnych szkód spowodowanych przez zaledwie 20-minutowe ulewy.
Mobilizacja wciąż panuje na Dolnym Śląsku. Jak informuje dolnośląska straż pożarna, najmocniej pada głównie na terenie Kotliny Kłodzkiej i południowo-zachodniej części województwa.
- Powiaty jeleniogórski, lwówecki, złotoryjski, to miejsca, gdzie może pojawić się problem z wodą - zapowiedział - Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Szcześniak.
Strażacy przeprowadzili 230 interwencji w województwie (we Wrocławiu ponad 100), polegających głównie na wypompowywana wody z piwnic. W regionie doszło też do podmycia dk nr 3, co skutkowało utrudnieniami w ruchu.
"20 minut i to się stało"
Poprawia się sytuacja na Opolszczyźnie. Po wtorkowych nawałnicach w miejscowościach Głuchołazy i Konradów doszło do wezbrań lokalnych potoków, które spowodowały podtopienia budynków. W Głuchołazach doszło też do uszkodzenia kanalizacji burzowej.
- To się tak wydarzyło błyskawicznie. W 1997 roku trzy dni to narastało. - 20 minut i to się stało. Nagle był potok rwącej wody, która po prostu zalała, wlała się - opisywał dyrektor ośrodka dla młodzieży w Głuchołazach.
W Niemczech mur, w Polsce tylko worki
W związku z utrzymującymi się opadami trwa mobilizacja nad Nysą w woj. lubuskim. W miejscowości Gubin strażacy od wtorku układają wał z worków z piaskiem. To działania prewencyjne, które mają zapobiec lokalnym podtopieniom, do których dochodziło tu w poprzednich latach przy takiej pogodzie. Mieszkańcy uważają jednak, że to za mało.
- Wcześniej nie było nic robione. Widać, że Niemcy coś robią, nasi nie robią nic kompletnie - żalili się, wskazując na betonową zaporę, której budowa kończy się w Guben po drugiej, niemieckiej stronie rzeki.
Przybywa wody na południowym zachodzie
W ciągu minionej doby (we wtorek) najwięcej deszczu spadło na południowym wschodzie kraju. Dyrektor wrocławskiego oddziału Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał na konfernecji, że największe opady, 71 l/mkw., odnotowano w Szklarskiej Porębie.
43 l/mkw. W Słubicach, po 40 l/mkw. We Wrocławiu i Głuchołazach. Wysoką sumę opadów, 33 l/mkw., odnotował też leżący na północnym wschodzie Kętrzyn. W rejonie Sandomierza suma opadów wyniosła 25 l/mkw., a w okolicach Łodzi 20 l/mkw.
- Tych opadów na pewno będzie więcej, dziś też je prognozujemy - podkreślił prezenter TVN Meteo Maciej Dolega. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWĄ PROGNOZĘ
Podtopienia i niebezpieczne pioruny
Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, we wtorek podczas burz w województwie dolnośląskim (powiat polkowicki) od porażenia piorunem zginął mężczyzna. Natomiast w województwie łódzkim (powiat tomaszowski) piorun ranił strażaka.
W województwach: lubuskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim doszło do miejscowych podtopień budynków, uszkodzeń infrastruktury (podmycia dróg, mostów) i czasowych przerw w dostawach energii elektrycznej. W powiecie oświęcimskim (woj. małopolskie) po ulewnym deszczu służby zabezpieczały brzegi rzeki Soły.
Gwałtowna burza z ulewą przeszła nad Wrocławiem, powodując utrudnienia w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
Skutki wtorkowych burz w województwach
- dolnośląskie – W m. Retków, gm. Grębocice, pow. polkowicki od porażenia piorunem zginął mężczyzna. W pow. jeleniogórskim doszło do podtopień budynków i infrastruktury, wystąpiły czasowe przerwy w dostawach prądu, aktualnie usunięte. We Wrocławiu gwałtowna burza z ulewnym deszczem spowodowała utrudnienia w ruchu i komunikacji drogowej. - lubuskie – Wystąpiły miejscowe podtopienia budynków (piwnice, garaże), odnotowano utrudnienia związane z wiatrołomami. - wielkopolskie - Wystąpiły miejscowe podtopienia budynków (piwnice, garaże), czasowe przerwy w dostawach energii, aktualnie trwają naprawy. - opolskie – Ulewny deszcz spowodował podtopienia budynków w m. Głuchołazy i Konradów. W Głuchołazach doszło do uszkodzenia kanalizacji burzowej. Nastąpiło gwałtowne krótkotrwałe wezbranie rz. Biała Głuchołaska. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nysie przekazało pompy o wysokiej wydajności oraz 4 tys. worków. - świętokrzyskie – Uderzenie pioruna spowodowało pożar budynku socjalnego, nikt nie ucierpiał. Wystąpiły miejscowe podtopienia (piwnice, garaże). - łódzkie - W trakcie interwencji od uderzenia piorunem został ranny strażak. Wystąpiły przerwy w dostawach prądu, w kulminacyjnym momencie bez energii było 7706 odbiorców, aktualnie trwają naprawy. Doszło do miejscowych uszkodzeń budynków (poszycia dachów w kilku posesjach). - śląskie – Nieliczne interwencje na terenie 4 powiatów dotyczyły podtopionych piwnic, zanieczyszczonych dróg i niedrożnych przepustów. - małopolskie – Po ulewnych deszczach w powiecie oświęcimskim trwa umacnianie i zabezpieczanie brzegów rz. Soły. - podkarpackie – Doszło do miejscowych podtopień (piwnice) oraz uszkodzeń budynków (dach gimnazjum nr 4 w Sanoku) i infrastruktury drogowej oraz upraw rolnych. - podlaskie – Wystąpiły czasowe przerwy w dostawach energii elektrycznej, aktualnie awarie są usuwane.
Mobilizacja służb
- Państwowa Straż Pożarna –27 maja (wtorek) odnotowano 905 miejscowych zagrożeń spowodowanych opadami deszczu, przyborami wód lub silnymi wiatrami (najwięcej w województwie dolnośląskim – 150). Siły i środki Centralnego Odwodu Operacyjnego zlokalizowane są na terenie woj. dolnośląskiego. Łącznie 350 strażaków oraz 82 pojazdy, a także m.in. 16 łodzi, 2 pompy dużej wydajności oraz 6 kontenerów przeciwpowodziowych z 27 km rękawów do podwyższania korony wałów. - Policja - W związku z koniecznością bieżącego monitorowania stanu wód, wałów przeciwpowodziowych na teren województwa dolnośląskiego Komenda Główna Policji skierowała do wsparcia działań Komendanta Wojewódzkiego Policji trzy śmigłowce policyjne, 200 policjantów ze Szkoły Policji w Pile.
- Straż Graniczna – W związku z zagrożeniem powodziowym na terenie południowo – zachodniej Polski, Komendant Główny SG wydał decyzję o użyciu pododdziału odwodowego centralnego podporządkowania z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu w składzie 180 słuchaczy i 20 etatowych funkcjonariuszy ośrodka. Zadaniem pododdziału jest wsparcie działań PSP. Na wniosek Komendanta Głównego PSP udostępniono również obiekty Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu celem stworzenia bazy koncentracji sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego PSP. Na terenie OSS SG w Lubaniu przebywa 112 funkcjonariuszy PSP, 16 pojazdów ciężarowych, 17 osobowych, 4 pontony oraz 1 pojazd ATV. - Siły Zbrojne RP - Na wniosek wojewody opolskiego MON wydzielił Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Nr 2 w celu wsparcia administracji cywilnej w powiecie brzeskim. MON wydał Decyzję nr 14 z dnia 27 maja 2014 r. o wydzieleniu sił i środków, które będą w 3 godzinnej gotowości do użycia (od godz. 10.00 dnia 28.05.2014 r.). - PKP – W związku z burzami PKP odnotowały 108 zdarzeń. Opóźnionych zostało 135 pociągów pasażerskich na łączną liczbę 2523 minut i 77 pociągów towarowych na 8195 minut. Najwięcej przypadków miało miejsce w woj. dolnośląskimi świętokrzyskim. - KZGW – Na obszarze RZGW Kraków i Gliwice sytuacja hydrologiczna jest stabilna. RZGW na bieżąco monitoruje sytuację w regionie. Wszystkie zbiorniki posiadają rezerwy powodziowe wymagane, bądź większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej. Sytuacja hydrologiczna po stronie czeskiej jest stabilna.
Autor: PW,js/rp,map / Źródło: TVN24, PAP, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/Magda