Najnowsze

Najnowsze

Świstak Phil zobaczył swój cień. To oznacza, że Amerykanie jeszcze trochę pomarzną

Zima w Ameryce potrwa jeszcze 6 tygodni – wynika z prognozy najsłynniejszego eksperta w kraju, czyli świstaka Phila. Zwierzak jak co roku opuścił swoją ogrzewaną norkę w miejscowości Punxsutawney w Pensylwanii, by na oczach setek fanów i telewizyjnych kamer rozejrzeć się za swoim cieniem. Stara tradycja wywodzi się z niemieckiej legendy, w której termin nadejścia wiosny określa niewielki gryzoń i jego cień.

Obcy pojawili się we Wszechświecie jeszcze przed nami?

Pewien naukowiec z Uniwersytetu Harvarda zauważył, że kilkanaście milionów lat po Wielkim Wybuchu temperatura we Wszechświecie sięgała 0-100 st. C. Założył więc, że bardzo możliwe jest, że we Wszechświecie pojawiło się wtedy życie. To znacznie wcześniej niż dotąd zakładano.

Na drogach gołoledź, wiatr spowoduje zamiecie

Synoptycy zapowiadają opady marznącego deszczu dla centralnych regionów kraju. Z kolei na wschodzie mogą pojawiać się zamiecie śnieżne. Pogoda nie wpłynie na komfort prowadzenia pojazdów jedynie w zachodnich regionach Polski.

Styczeń w Zakopanem był jednym z cieplejszych w historii

- Tegoroczny styczeń w Zakopanem był jednym z cieplejszych w historii. - informuje Michał Furmanek z zakopiańskiej stacji IMGW. - Średnia temperatura wyniosła -1,1 st. C, a najwyższą temperaturę zanotowano 10 stycznia. Wówczas słupki rtęci powędrowały do 10,6 st. C – sprecyzował ekspert.

Coraz więcej ofiar wybuchu Sinabunga. Ratownicy szukają 50 zaginionych

- Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego wybuchu wulkanu Sinabung na Sumatrze - poinformowały w niedzielę rano lokalne władze. Niestety ofiar może być więcej, bo nadal 50 osób uważanych jest za zaginione. Do erupcji wulkanu Sinabung doszło zaledwie dzień po tym, jak władze zezwoliły okolicznym mieszkańcom na powrót do domów.

To niż znad Morza Śródziemnego sprowadził tyle śniegu w Alpy

W południowej Austrii spadło wyjątkowo dużo śniegu. Tak obfite opady zdarzają się tu raz na 75-100 lat - informuje austriacka służba meteorologiczna ZAMG. Według prognoz, we wschodnim Tyrolu i w Górnej Karyntii do niedzieli przybędzie jeszcze pół metra, a miejscami nawet metr białego puchu.

Polacy wirują z prędkością 930 km/h. "Błąd jest naprawdę niewielki"

Mieszkańcy Polski poruszają się z ogromną prędkością, ponad 930 km/h - wynika z wykresu stworzonego przez amerykańskiego geologa Setha Kadisha. Jednak dużo szybsi są mieszkańcy krajów równikowych - osiągają prędkość 1670 km. Naukowiec wykonał wizualizację prędkości, jaką osiąga dany punkt na powierzchni naszej planety w związku z ruchem obrotowym Ziemi.

Niebezpiecznie we Włoszech. Władze ewakuują mieszkańców

Włoskie władze ostrzegają mieszkańców przed niebezpiecznymi skutkami intensywnych opadów deszczu. W Pizie wprowadzono najwyższy stan alarmowy, Rzym zalewa woda, a w kurortach narciarskich schodzą lawiny. Według prognoz, opady ustąpią dopiero na początku tygodnia.

Śniegu tyle, że grzęzną nawet traktory

W powiecie Lienz w Tyrolu Wschodnim opady zablokowały dostęp do wielu miejscowości. Władze wprowadziły piąty - najwyższy - stopień zagrożenia lawinowego. Zmobilizowane zostało wojsko do pomocy w odśnieżaniu i dostarczaniu zaopatrzenia. Opady spowodowały śmierć dwóch osób.

Na lutowym niebie rozbłyśnie 5 planet

Choć w lutym dzień znacznie się wydłuży, skrócone noce nie oznaczają nudy dla pasjonatów kosmosu. Aż 5 sąsiednich nam planet rozbłyśnie jasnym silnym blaskiem, zaś ziemski satelita dokona 4 popisowych przejść względem kilku ciał niebieskich. Na nieboskłonie pojawi się także planetoida, której wyraźne dojrzenie umożliwi zwykła lornetka.

Prognoza pogody na dziś: mróz, śnieg i deszcz odnotujemy tylko na północy

W sobotę w kraju odnotujemy wyraźny kontrast termiczny - na północnym wschodzie termometry wskażą nawet -6 st. C, podczas gdy na Dolnym Śląsku wskażą 7 st. C. Za dnia opady śniegu z deszczem pojawią się jedynie na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie. Najintensywniejsze opady będą w pierwszej części dnia - zapowiadają synoptycy. W pozostałych regionach zamiast opadów pojawią się liczne przejaśniania.

Spokojnie będzie tylko we wtorek

W nadchodzących dniach będą nam się dawać we znaki różnego rodzaju opady. Największe problemy szykują się w ciągu najbliższej doby, bo w wielu regionach ma padać marznący deszcz, powodujący niebezpieczną gołoledź. Zapowiadamy, z jakimi jeszcze pogodowymi utrudnieniami musimy się liczyć w weekend i w pierwszej połowie przyszłego tygodnia.

Ogień w metalowych beczkach płonie po obu stronach barykady

W Kijowie mróz jest trudny do wytrzymania, szczególnie dla demonstrantów, którzy przebywają niemal bez przerwy na zewnątrz. Wyzwaniem jest nie tylko nocny przenikliwy ziąb - dzienne wartości na termometrach także poprzedza minus. Ulice pokrywa gruba warstwa lodu.

Gwiazda Polarna coraz jaśniejsza. Superczułe instrumenty przegrywają z jej blaskiem

- Musimy żebrać, pożyczać i kraść - żartuje astronom Scott Engle na temat starań, jakie wraz z kolegami prowadzi, żeby zdobyć nowe obserwacje i zdjęcia Gwiazdy Polarnej. Badacze są zmuszeni pozyskiwać je od amatorów, którzy posługują się odrobinę przestarzałym sprzętem. Wszystko przez to, że rosnąca od okołu dwustu lat jasność Polaris stała się zbyt silna dla superczułych nowoczesnych instrumentów.

Odwilż się zbliża, lodołamacze ruszyły do akcji na Wiśle i Odrze

Siedem lodołamaczy rozpoczęło w czwartek akcję kruszenia lodu na Odrze i podszczecińskim jeziorze Dąbie. Od kilku dni z powodu pokrywy lodowej odcinek rzeki od Szczecina do Gozdowic jest zamknięty dla ruchu jednostek. Jednostki najpierw poszerzą "rynnę" na jeziorze, a potem mają płynąć w górę Odry. Usuwanie lodu rozpoczęło się też w ujściowym odcinku Wisły.