Najnowsze

Najnowsze

Przepis na gwiazdę: "Asteroida wielkości Australii i dużo węgla"

Zespół kierowany przez astronomów Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) odkrył najstarszą znaną gwiazdę i ustalił jej skład chemiczny. Pozwoliło to poznać proces, jaki doprowadził do jej powstania. Obiekt z "niemowlęcych" czasów Wszechświata namierzył teleskopu SkyMapper, którego głównym zadaniem jest zbieranie danych do cyfrowej mapy nieba południowej półkuli. - Szansa na takie odkrycie to jak jeden do miliona - podkreślają naukowcy.

Na wschodnich drogach mokro, miejscami też mglisto

Chociaż warunki drogowe od rana stopniowo się poprawiają, na komfortową jazdę nadal nie mogą liczyć kierowcy we wschodniej Polsce. Tam utrzymuje się mżawka i opady deszczu ze śniegiem, a miejscami widzialność ograniczają mgły. Na zachodzie kraju pogoda bardziej sprzyja podróżującym.

Górale się doczekali. W Tatrach spadł śnieg

Na Podhalu, a także w Tatrach w nocy z niedzieli na poniedziałek spadł długo oczekiwany przez górali śnieg. Do tej pory aura w zimowej stolicy Polski była bardziej wiosenna niż zimowa, a turyści rezygnowali z wypoczynku w górach.

Marsjański krajobraz Soczi na zdjęciu z satelity

Igrzyska przyciągają uwagę całego świata, a transmisja jest nadawana przez liczne stacje telewizyjne. Na Soczi patrzy się jednak także z perspektywy kosmosu, np. dzięki czujnikom zamontowanym na orbitującej dookoła Ziemi satelicie Terra. Na obrazie, jaki przekazały, okolica wygląda jak krajobraz Marsa.

Nowy model NASA: życie na Ziemi powstałoby także bez Księżyca

Dotąd naukowcy sądzili, że na odległych planetach, które nie posiadają księżyca, nie może istnieć życie. Niedawno jednak zespół naukowców z NASA podważył tę teorię. Eksperci stworzyli nowy model, który wskazuje na to, że te naturalne satelity wywierają mniejszy wpływ na klimat danej planety, niż to wcześniej zakładano.

"W jednej chwili cały dom wypełnił się wodą"

Potężne powodzie doskwierają mieszkańcom Urugwaju i Boliwii. Woda zalewa coraz większe połacie ziemi. - W jednej chwili cały dom wypełnił się wodą - relacjonują mieszkańcy. Niestety meteorolodzy nie mają dobrych wieści, ponieważ w ciągu najbliższych dni prognozowane są kolejne opady.

Pingwiny na antydepresantach. Załamuje je brytyjska pogoda

Pingwiny przebywające w zoo w brytyjskim hrabstwie North Yorkshire mają depresję. Ich stan jest na tyle poważny, że pracownicy ogrodu zoologicznego postanowili podawać im antydepresanty. Wszystko za sprawą wietrznej i deszczowej brytyjskiej pogody, do której te zwierzęta nie są przyzwyczajone.

Drogi mokre niemal w całym kraju

Na najbliższe godziny prognozowane są słabe opady deszczu dla całego kraju. W pierwszej części dnia popada na zachodzie, a w drugiej - we wschodnich regionach Polski. Po przejściu strefy opadów będzie się przejaśniać, dlatego warunki na drogach zaczną się poprawiać.

Prognoza pogody na dziś: zawisną nad nami deszczowe chmury

Synoptycy zapowiadają na ogół pochmurną niedzielę. Dodatkowo, w całym kraju mogą pojawić się słabe opady deszczu. W ciągu dnia na termometrach ujrzeć będzie można nawet 8 st. C. Niestety ze względu na niskie ciśnienie i wysoką wilgotność powietrza, warunki biometeo będą niekorzystne.

Igraszki pandy na śniegu

Kamery monitoringu zoo w Toronto zarejestrowały pewien uroczy moment - zabawę pandy Da Mao pośród śniegu. Nieprzyzwyczajone do białego puchu zwierzę chętnie oddawało się zimowemu szaleństwu.

Paradoks Soczi: zimowe igrzyska w subtropikalnym klimacie

W piątek w rosyjskim Soczi zapłonął olimpijski znicz, oficjalnie rozpoczynając międzynarodową rywalizację tysięcy sportowców na śniegu i lodzie. Wybór tego nadmorskiego kurortu na lokalizację zimowych igrzysk od początku budził kontrowersje, a największych sceptyków może wciąż dziwić. Jednak o śnieg potrzebny na stokach i trasach różnych konkurencji nie powinniśmy się martwić - przekonują o tym nie tylko organizatorzy, ale też zdjęcia z satelity NASA.

Portugalia zamyka porty i autostrady

Wichury oraz intensywne opady śniegu i deszczu doprowadziły do chaosu na drogach w środkowej i północnej Portugalii. Do piątkowego popołudnia zamkniętych było z powodu sztormu dziewięć portów morskich. W sobotę mają zostać zamknięte kolejne.

Deszcz utrudni jazdę tylko na wschodzie

W sobotę większość kierowców nie powinna narzekać na pogodę. Dzięki temu, ze się rozpogodzi, w większości kraju warunki jazdy będą dobre. Tylko we wschodniej Polsce kierowcom mogą przeszkadzać przelotne opady deszczu.

Morze toczy pianę u brzegów Hiszpanii

Potężne fale kolejny dzień zalewają wybrzeże północno-zachodniej hiszpańskiej prowincji Pontevedra. W znajdującym się przy granicy z Portugalią mieście La Guardia sztormowej pogodzie towarzyszy spektakularne zjawisko: przy brzegu pojawiły się masy piany. To efekt nagromadzenia w słonej wodzie banieczek powietrza podczas nieustających uderzeń fal o skały.