Najnowsze

Najnowsze

Oko Saurona? Tak SPHERE widzi gwiazdę i jej otoczenie

Ten niepokojący widok mógłby być ilustracją do tolkienowskiej trylogii "Władca Pierścieni". Chociaż wygląda wypisz wymaluj jak złowrogie, demoniczne Oko Saurona, nie należy do fantastycznego Śródziemia, lecz do naszego Wszechświata. To bardzo dokładny obraz odległego o 273 lata świetlne układu planetarnego.

Rewolucje NASA. 10 kosmicznych innowacji wszech czasów

Kosmiczny wyścig w latach 50. pomiędzy ZSRR a Ameryką w dziedzinie astronomii przyczynił się do powstania wielu potężnych urządzeń, które zrewolujonizowały historię podboju kosmosu, a także pogłębiły wiedzę o wszechświecie. Poznajcie 10 najlepszych innowacji kosmicznych, za jakimi stoją Amerykanie z NASA.

Oberwanie chmury sparaliżowało miasto

W piątek mieszkańcy półnonej części Chin zmagali się ze skutkami burz i ulewnych deszczy, jakie przeszły nad tym regionem. W ciągu trzech godzin spadło 30 l/mkw. wody. Najbardziej ucierpiało przemysłowe miasto tego regionu: Tianjin.

Poranek z gęstymi mgłami

Nad Polską nad ranem zaległy gęste mgły. W wielu miejscach widzialność była ograniczona, nawet do 100 m. Już od godziny 6. Arleta Unton-Pyziołek informowała nas o mgłach zalegających na południowym wschodzie, wschodzie i centrum kraju. W niektórych regionach wciąż się one utrzymują.

Słońce może ograniczać widzialność

W sobotę warunki drogowe będą sprzyjały podróżnym. Korzystny biomet pozwoli kierowcom na komfortową jazdę. Jedynie promienie słoneczne mogą ograniczać widzialność. Warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne.

Komunikat dla alergików

Ulgę alergikom przyniosły w ostatnich dniach deszcze oczyszczające powietrze z pyłku roślin i ograniczające uwalnianie ziaren pyłku z kwiatostanów. W najbliższych dniach stężenie pyłku traw oraz żyta (trawa uprawna) będzie w prawie całym kraju bardzo wysokie.

Białystok, Podlasie - Białystok, Syberia. Rowerem w 40-stopniowym mrozie

- Na odmrożenia trzymałem krem w bucie. Przed zimnem chronił nas lokalny specyfik - tłuszcz niedźwiedzia - tak w rozmowie z tvnmeteo.pl wspomina rowerową podróż na Syberię podróżnik z Białegostoku, Krzysztof Suchowierski. Pojechał tam jednośladem już dwa razy. Raz z podlaskiego do syberyjskiego Białegostoku. Drugi raz do Jakucji.

Sezon na 46 gatunków storczyków

W maju i czerwcu przypada w Polsce okres kwitnienia storczyków. W naszym kraju występuje 46 gatunków tych kwiatów. Wszystkie są pod ochroną. Można je spotkać w lasach i na śródleśnych łąkach - niekiedy rosną całymi łanami. Część gatunków kusząco pachnie, inne swoim brzydkim zapachem przyciągają wszelkiego rodzaju owady.

Prognoza, która zdecydowała o sukcesie aliantów

Lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 r. to wydarzenie, którego powodzenie zależało od tysięcy czynników, w tym od pogody. Być może prognoza pogody przygotowana wtedy przez Jamesa Stagga, brytyjskiego meteorologa, zdecydowała o powodzeniu desantu we Francji i tym samym o losach wojny.

Alarm na Alasce: wulkan wyrzuca popiół i lawę

Obserwatorium wulkanów na Alasce wydało ostrzeżenie przed intensywną erupcją wulkanu Pavlof, podczas której popiół został wyrzucony na wysokość 6700 metrów, a niedaleko szczytu zaczęła wypływać lawa. Ostatni alarm, jaki wydano w tym rejonie w związku z erupcją wulkanu, miał miejsce w 2009 roku.

Królowa Andów rozkwitła w Berkeley

W ogrodzie botanicznym w Berkeley w Kalifornii ta rzadka roślina rozkwitła po 24 latach od posadzenia i jest pod tym względem wyjątkowo szybka. Liście, wyrastające z łodygi przypominającej kaktusa, przez swój kształt i rozmiar porównywane są do desek surfingowych.

Słońce w Normandii 70 lat po inwazji

W trakcie obchodów 70. rocznicy upamiętniającej D-Day, największej operacji desantowej aliantów podczas II wojny światowej w Normandii, aura będzie pogodna. Synoptycy przewidują dużo słońca i letnie temperatury.

Coraz więcej słońca w Europie

Piątek zapowiada się słonecznie w większości krajów Europy. Nawet w zimnym zwykle Murmańsku odnotujemy 26 stopni. Deszcz pojawi się głównie w Portugalii, Irlandii, a także w miastach na wschodzie Europy: w Moskwie, Kijowie i Rydze.

Białystok potęgą w badaniach nad odnawialnymi źródłami energii

W najbliższych miesiącach na konto Politechniki Białostockiej wpłyną solidne środki unijne na badania nad odnawialnymi źródłami energii, które mają zostać wdrożone w regionie. Inwestycje pozwolą także samej uczelni zaoszczędzić od 10 do kilkunastu procent kosztów ciepła i energii elektrycznej. Obecnie Politechnika Białostocka wydaje na te cele kilkanaście milionów złotych.

"Tule fog" zanika w górach Sierra Nevada

Zdjęcia wykonane z satelity pozwoliły zaobserwować coraz mniejszą częstotliwość występowania gęstych mgieł w kalifornijskich górach. Od roku 1981 między listopadem a lutym liczba przypadków pojawiania się tego zjawiska zwanego "tule fog" spadła o 46 procent. Mgła unosiła się zawsze w porze zimowej w dolinie między pasmami górskimi Sierra Nevada i Coastal Range.