Najnowsze

Najnowsze

Alergicy lubią zapach mokrych chodników

W całym kraju w najbliższych dniach przewidywane jest bardzo wysokie stężenie pyłku traw oraz bardzo wysokie stężenie zarodników z rodzaju Alternaria. Jedynie w czasie opadów deszczu i bezpośrednio po nich powietrze będzie wolne od pyłku roślin.

Chińczycy zacumowali w Kosmosie w trybie ręcznym

Chiński statek załogowy Shanzhou 10 z trojgiem astronautów na pokładzie zacumował w niedzielę w trybie sterowania ręcznego do bezzałogowego modułu orbitalnego Tiangong. Dokładnie 10 dni temu ten sam manewr załoga wykonała w trybie automatycznym.

Monsun zatrzymał nawet wojsko. Liczba zmarłych "będzie lawinowo rosnąć"

Z powodu długotrwałych, ulewnych deszczów i powodzi w położonym na północy Indii stanie Uttarakhand brakuje jedzenia i wody pitnej. Zmobilizowano Indyjskie Służby Powietrzne, ale ze względu na zachmurzenie i silne opady pomoc utknęła w bazie. Ratownicy nie mogą dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Do tej pory zginęło co najmniej 560 osób, a bilans ofiar ma "lawinowo rosnąć".

Czarna passa. Upalny weekend przyniósł falę utonięć

Od początku maja w kraju utonęło 121 osób, z czego aż 17 w ciągu ostatniej doby - wynika z policyjnych statystyk. Upały sprzyjają wypoczynkowi nad wodą, ale - jak apeluje prezes WOPR Jerzy Terlak - szczególnie tam należy zachować ostrożność, rozwagę i korzystać tylko ze strzeżonych kąpielisk.

Perygeum i pełnia. Powrót Super Księżyca

W Warszawie Księżyc wzejdzie ok. 20.50, czyli niemal równocześnie z zachodem słońca. Warto wtedy spojrzeć w niebo, bo Księżyc znajdzie się w perygeum, czyli najbliższej możliwej odległości od Ziemi. Towarzyszyć temu zjawisku będzie pełnia. Ogromną tarczę naturalnego ziemskiego satelity mogliśmy oglądać już w nocy z soboty na niedzielę.

"Niewiarygodne zniszczenia". Calgary zamarło po wielkiej ewakuacji

Powódź sparaliżowała centrum kanadyjskiego Calgary po tym, jak przepływające przez miasto rzeki Bow i Elbow wystąpiły z brzegów. Zginęły co najmniej trzy osoby, a 100 tys. ludzi musiało opuścić domy. W śródmieściu, gdzie dla bezpieczeństwa w piątek wyłączono zasilanie, w sobotę nadal nie było prądu.

"Idealny stożek" trafił na listę UNESCO

Regularny, pokryty bielą stożek górujący nad krajobrazem to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków Japonii. Od wieków inspirował artystów, a obecnie jest popularnym celem turystycznym. Piękno świętej góry docenił Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO i wpisał ją na swoją listę.

Drogi mokre i niebezpieczne

W niedzielę warunki drogowe będą utrudnione przez opady deszczu i burze, które ogarną swoim zasięgiem przeważający obszar Polski. Najintensywniejszych wyładowań spodziewamy się na wschodzie kraju.

Brutalne zderzenie dwóch galaktyk

W oddalonych o 326 mln lat świetlnych rejonach kosmosu teleskop Hubble'a natrafił na spektakularny widok. Przypominający zrywającego się do lotu kosmicznego ptaka obiekt wydaje się subtelny i zwiewny. W rzeczywistości to efekt dość brutalnego procesu: zderzenia dwóch galaktyk.

Uwaga na groźne burzowe ulewy. Może spaść nawet 50 l deszczu

Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami towarzyszącymi burzom, które w niedzielę mają występować niemal w całej Polsce. Najwięcej problemów z ich powodu mogą mieć mieszkańcy wschodniej Polski. W tej części kraju lokalnie może spaść nawet do 50 l deszczu na metr kwadratowy.

Prognoza pogody na dziś: burzowo, upalnie i bez słońca

W niedzielę fronty związane z niżem sprowadzą do Polski kolejne opady i burze, które najgwałtowniejszy przebieg przybiorą na wschodzie kraju. Dopiszą za to temperatury - za sprawą zwrotnikowego powietrza na Podkarpaciu sięgną jeszcze nawet 30 st. C w cieniu.

"W ciągu chwili spadł potworny deszcz". Zalało fabrykę Fiata w Tychach

Gwałtowne ulewy z wyładowaniami i gradobiciami przeszły w sobotę po południu przez wiele obszarów na Śląsku. To w tym regionie najbardziej dał się we znaki burzowy front, który uaktywnił się w południowej Polsce. W Tychach deszczu spadło tak dużo, że woda wybiła ze studzienek i zalała fabrykę Fiata, wstrzymując na pewien czas produkcję.

Grzmi na Podkarpaciu, ale front osłabł

Osłabł front burzowy, który po południu objął południowe regiony Polski. Obecnie niezbyt silne burze występują lokalnie na Podkarpaciu. Wcześniej w tym regionie grzmiało mocno, podobnie na Śląsku, gdzie miejscami padał grad, natomiast w Małopolsce burze miały łagodniejszy przebieg.

Piorun poraził dwie nastolatki

Dwie 15-latki prawdopodobnie zostały rażone piorunem podczas piątkowej burzy w Lublinie. Trafiły do szpitala, a stan jednej z nich jest poważny. Strażacy apelują, żeby podczas wyładowań unikać otwartych przestrzeni i nie chronić się pod słupami wysokiego napięcia czy drzewami. Warto pamiętać o tych radach, bo w najbliższych dniach gwałtownych zjawisk nie unikniemy, a kolejny burzowy front uaktywnił się w południowej Polsce.

Jak pić podczas upałów

Jak radzić sobie z upałem? - Myślę, że najlepiej nie wychodzić z domu, tylko siedzieć pod wentylacją i jeść lody - mówiła napotkana przez reporterkę TVN24 kobieta. Dietetyk radzi jednak, by przede wszystkim pić i tłumaczy, jak robić to z głową.

Siatka błyskawic nad Wojszynem

W piątek w okolicach godz. 22.00 grzmiało w wielu miejscach kraju, jednak jesteśmy w stanie zaryzykować stwierdzenie, że burze nigdzie nie były tak widowiskowe jak w okolicach Wojszyna nieopodal Puław.

Mistrz pływa ostrożnie. Warto iść za jego przykładem

- Na jeziorach boję się wypływać samemu, bo nigdy nie wiadomo - mówił w TVN24 wielokrotny mistrz Europy i mistrz świata w pływaniu. Warto wziąć sobie te słowa do serca, biorąc pod uwagę statystyki: od początku maja w Polsce utopiło się już prawie 100 osób.

Wkrótce ochłodzenie. Przyjdą chmury i deszcze

W nadchodzącym tygodniu pogoda się zmieni. Nie będzie mowy ani o upale, ani o długich chwilach ze słońcem. Temperatura, w porównaniu z tą, jakiej doświadczaliśmy ostatnio, będzie niższa aż o 15 st. Celsjusza. Poza tym nad naszymi głowami chmury mają wisieć niemalże bez przerwy. Taka sytuacja potrwa do początku lipca.

Wiało nawet 200 km/h. Nawałnica sparaliżowała Nową Zelandię

Wichura, ulewy, a nawet opady śniegu - tak wyglądała zimowa nawałnica, która przeszła nad Nową Zelandią. Wiejący z prędkością około 200 km/h wiatr wywołał sztorm na morzu, powalał drzewa i wyrządził wiele szkód. Sparaliżowana została komunikacja lotnicza, ok. 28 tys. domów nie miało prądu, zamknięto też wiele szkół.

Dziesiątki ciał płynęły rzeką. Monsun zabija w Indiach

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi, wywołanych przez monsunowe ulewy na północy Indii, wzrosła w piątek do co najmniej 560. Nie jest to bilans ostateczny - ten może się jeszcze zwiększyć. Chociaż na terenie kraju trwają ewakuacje dziesiątek tysięcy ludzi, w jednym z miast demonstrowały setki ludzi, twierdząc, że rząd zwlekał z akcją ratunkową.

Polska otoczona deszczowymi frontami

W sobotę Polska będzie przypominać wyspę otoczona przez deszczowe fronty. Ten, który sprowadzał do nas opady i burze w czwartek i piątek, da się we znaki naszym wschodnim i południowym sąsiadom. Kolejna, rozległa strefa opadów rozciągnie się nad północno-zachodnią częścią Europy.

Burze mogą utrudnić jazdę

Z prędkością 90 km/h na godzinę może wiać wiatr, który w sobotę będzie towarzyszył burzom. W czasie wyładowań atmosferycznych spadnie też nawet 30 mm deszczu, możliwe są i gradobicia. Z tak trudnymi warunkami atmosferycznymi będą się zmagać jednak tylko kierowcy z południa i z krańców wschodnich.